Brazylijski Kongres zajmie się ustawą regulującą giełdy kryptowalutowe | Wiadomości | CrypS.

Brazylijski Kongres zajmie się ustawą regulującą giełdy kryptowalutowe

Mariusz Przepiórka
Tajlandzki regulator proponuje nowe wymagania dla inwestorów kryptowalutowych

Kongres Brazylii przedyskutuje projekt ustawy, która stanowi ramy regulacyjne dla firm działających w sektorze kryptowalut i zwiększa kary za organizację kryptowalutowych piramid finansowych i inne nielegalne działania.

Specjalna komisja brazylijskiej Izby Reprezentantów zatwierdziła już projekt ustawy przedstawiony 29 września. Jeśli zostanie zatwierdzony przez Izbę, ustawa przygotowana przez deputowanego Aureo Ribeiro, zmusi „dostawców usług kryptowalutowych do przestrzegania zasad komunikacji transakcji finansowych, z identyfikacją klientów i prowadzeniem dokumentacji włącznie”.

Wyższe kary za przestępstwa kryptowalutowe

Projekt ustawy zakłada również zwiększenie kar za przestępstwa związane z praniem brudnych pieniędzy przy użyciu wirtualnych walut. Obecnie pranie pieniędzy w Brazylii jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 do 10 lat i grzywną. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, kary za oszustwa związane z kryptowalutami wyniosą od 4 do ponad 16 lat pozbawienia wolności plus grzywna. Zgodnie z ustawą firmy będą miały 180 dni na przystosowanie się do nowych reguł.

Projekt ustawy pojawia się w momencie, gdy coraz większa liczba Brazylijczyków inwestuje w kryptowaluty. Dyrektor Centralnego Banku Brazylii (BCB) João Manoel Pinho de Mello powiedział niedawno, że w ciągu najbliższych kilku lat nastąpi znaczne odejście od papierowej waluty i przejście do cyfrowych środków płatniczych.

Mercado Bitcoin pierwszym brazylijskim jednorożcem

Mercado Bitcoin, największa giełda kryptowalutowa w Brazylii, pozyskała 200 mln USD finansowania od SoftBank Latin America Fund i stała się pierwszym brazylijskim jednorożcem kryptowalutowym, osiągając w lipcu wycenę na poziomie 2,1 mld USD.

Projekt ustawy Ribeiro obejmuje firmy, które umożliwiają wymianę między aktywami wirtualnymi a walutą krajową lub zagraniczną lub między różnymi aktywami wirtualnymi, pomagają w transferze aktywów wirtualnych lub świadczą usługi w zakresie przechowywania lub administrowania aktywami wirtualnymi. Zgodnie z projektem ustawy, „tylko instytucje upoważnione przez Centralny Bank Brazylii mogą świadczyć usługi związane z wirtualnymi aktywami”.

Tajlandzki regulator proponuje nowe wymagania dla inwestorów kryptowalutowych
reklama
reklama