BoA wskazuje korzyści z przyjęcia BTC przez Salwador | Wiadomości | CrypS.

BoA wskazuje korzyści z przyjęcia BTC przez Salwador

Mariusz Przepiórka
Bank of America akceptuje kontrakty terminowe na BTC

Przyjęcie BTC przez Salwador wywołało wiele komentarzy na rynku finansowym i spotkało się z krytyką ze strony m.in. Banku Światowego. Inne instytucje, takie jak Bank of America, przyznają, że jest to ryzykowny ruch, jednak dostrzegają również pewne korzyści, których nie można ignorować.

W najnowszym raporcie Bank of America uważnie przyjrzał się korzyściom i zagrożeniom płynącym z uznania bitcoina za prawny środek płatniczy w Salwadorze. Wśród wielu korzyści wymieniona jest łatwość, z jaką można przesłać pieniądze. Prezydent Salwadoru Nayib Bukele stwierdził, że około jedna czwarta mieszkańców Salwadoru pracuje za granicą, w takich regionach jak Stany Zjednoczone. Dzięki temu mogą oni wysyłać pieniądze do domu, do swoich rodzin.

Wysyłając środki w USD – walucie, od której Salwador w ostatnich latach był w dużej mierze uzależniony – wiele pieniędzy traci się na opłatach transakcyjnych. Dzięki bitcoinowi opłaty te mogą być niższe, a rodziny są w stanie zatrzymać większość pieniędzy, które ich krewni zarabiają w USA.

70% mieszkańców Salwadoru bez dostępu do banku

Według BoA rynek jest nadmiernie pesymistyczny w tej kwestii i nie dostrzega żadnych argumentów przemawiających na korzyść, nawet jeśli są one niepewne. Ponadto, duża część dorosłych mieszkańców Salwadoru pozostaje bez dostępu do usług bankowych. Szacuje się, że około 70% dorosłych w tym kraju nie posiada żadnego konta bankowego.

Dzięki udostępnieniu bitcoina mieszkańcom będą oni mogli korzystać z płatności elektronicznych za pomocą aplikacji mobilnych, co jest ogromną zaletą współczesnych usług bankowych. Kolejna duża zaleta? Stany Zjednoczone i większość kontynentu amerykańskiego stanowią główne centrum kryptowalutowe, dlatego otwartość Salwadoru na BTC i inne kryptowaluty może skłonić amerykańskie firmy do otwarcia oddziałów w tym kraju.

Pomimo pozytywnego wydźwięku raportu, Bank of America dał jasno do zrozumienia, że umożliwienie płatności za pośrednictwem BTC jest ryzykowne, biorąc pod uwagę zmienność rynku kryptowalut. Firma stwierdziła również, że zezwolenie na takie płatności może prowadzić do problemów firm, które je akceptują.

Bank of America akceptuje kontrakty terminowe na BTC
reklama
reklama