Bitcoinowy inwestor potencjalnym kandydatem na gubernatora Kalifornii | Wiadomości | CrypS.

Bitcoinowy inwestor potencjalnym kandydatem na gubernatora Kalifornii

Mariusz Przepiórka
Chamath Palihapitiya kandydatem na gubernatora Kalifornii

Wieloletni inwestor i zwolennik branży kryptowalutowej Chamath Palihapitiya ujawnił, że nie wyklucza startu w wyścigu o fotel gubernatora stanu Kalifornia. Prezes spółki Social Capital ogłosił swoje zamiary w tym tygodniu.

Na swojej stronie internetowej Palihapitiya umieścił kilka obietnic wyborczych, w tym znaczne obniżki podatków, wzrost wynagrodzeń nauczycieli i wycofanie kredytów studenckich. Biznesmen przymierza się do startu w wyborach w 2022. Według doniesień medialnych miliarder zaangażował się również w działania zmierzające do odwołania obecnego gubernatora Kalifornii Gavina Newsoma. Gdyby do tego doszło, mógłby wystartować także w przyspieszonych wyborach.

Liczba mieszkańców Kalifornii rozczarowanych rządami Newsoma znacząco wzrosła. Szczególnie duży wpływ na to miała pandemia COVID-19 i problemy związane ze szczepionką oraz niespójnym zamykaniem i otwieraniem różnych sektorów gospodarki. Palihapitiya, który wcześniej pracował na wysokim stanowisku w Facebooku, wcześnie zainwestował w bitcoiny (kupił milion BTC) i zapowiedział, że zamierza utrzymać status Kalifornii jako wiodącego centrum technologicznego. Chce, aby stan był globalnym centrum technologii, w tym związanych z polityką klimatyczną.

Zmiany w amerykańskiej administracji

W wywiadzie udzielonym na początku bieżącego roku stwierdził, że bitcoin może być ubezpieczeniem od niepewności gospodarczej, a jego cena w ciągu najbliższych dziesięciu lat może osiągnąć poziom nawet 200 tys. USD. Według artykułu opublikowanego w magazynie Forbes w kwietniu 2020 roku, Palihapitiya kupił bitcoiny w 2013 roku, gdy ich cena wynosiła około 80 USD za sztukę. Twierdził też, że w pewnym momencie był właścicielem 5% całych zasobów bitcoina.

Od czasu objęcia urzędu przez prezydenta Bidena, w amerykańskiej polityce pojawiło się wiele ruchów kryptowalutowych. Można do nich zaliczyć nominację byłego doradcę firmy Ripple, Michaela Barra, jako następnego Kontrolera Waluty. Ponadto administracja Bidena wybrała znającego się na kryptowalutach Gary’ego Genslera na szefa Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Chamath Palihapitiya kandydatem na gubernatora Kalifornii
reklama
reklama