Bitcoin świętuje trzynaste urodziny | Wiadomości | CrypS.

Bitcoin świętuje trzynaste urodziny

Mariusz Przepiórka
bitcoin on hand

3 stycznia w społeczności kryptowalutowej na całym świecie jest obchodzony jako Bitcoin Genesis Day. Dokładnie trzynaście lat temu, 3 stycznia 2009, wydobyto pierwszy blok BTC.

3 stycznia 2009 roku tajemniczy i wciąż anonimowy Satoshi Nakamoto udostępnił na Sourceforge blok Genesis zawierający pierwsze 50 bitcoinów. Zostawił też wtedy na blockchainie wiadomość, w której zacytował nagłówek z brytyjskiej gazety Times: „The Times 03/sty/2009 Kanclerz o krok od drugiego pakietu ratunkowego dla banków”.

Pierwsza transakcja miała miejsce 12 stycznia 2009 roku – Satoshi Nakamoto wysłał 10 BTC do Hala Finneya. Trzy dni wcześniej opublikowano oprogramowanie Bitcoin w wersji 0.1. Wcześniej Nakamoto rozpoczął pracę nad dokumentacją sieci Bitcoin, którą opublikował w październiku 2008.

Waluta w kontrze do systemu bankowego

Koncepcja anonimowej, wiarygodnej, zdecentralizowanej waluty powstała w następstwie kryzysu finansowego z 2008 roku, za który obwiniano banki. Satoshi nie był fanem współczesnego systemu bankowego, a szczególnie oburzała go bankowość oparta na zasadzie rezerwy cząstkowej.

Jest to sytuacja, w której bank przyjmuje depozyty i udziela pożyczek lub inwestuje, ale jest zobowiązany do utrzymywania rezerw równych jedynie ułamkowi swoich zobowiązań depozytowych. Bank w istocie używa pieniędzy, których nie posiada. Satoshi chciał odciąć się od banków i pośredników, których postrzegał jako skorumpowanych i niewiarygodnych. W tym celu stworzył cyfrową walutę, która miała być w większym stopniu zarządzana przez społeczność.

BTC nadal zyskuje na znaczeniu

Po trzynastu latach bitcoin wciąż jest silny, a jego kapitalizacja rynkowa wynosi obecnie blisko 900 mld USD. Jest on teraz w posiadaniu miliarderów, banków, celebrytów, rządów i korporacji, co świadczy o tym, jak daleko BTC zaszedł w swoim krótkim życiu. Tymczasem gospodarka i sektor bankowy ponownie znajdują się w okresie kryzysu, tym razem spowodowanego pandemią.

bitcoin on handreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.