Bitcoin świętuje trzynaste urodziny | Wiadomości | CrypS.

Bitcoin świętuje trzynaste urodziny

Mariusz Przepiórka
bitcoin on hand

3 stycznia w społeczności kryptowalutowej na całym świecie jest obchodzony jako Bitcoin Genesis Day. Dokładnie trzynaście lat temu, 3 stycznia 2009, wydobyto pierwszy blok BTC.

3 stycznia 2009 roku tajemniczy i wciąż anonimowy Satoshi Nakamoto udostępnił na Sourceforge blok Genesis zawierający pierwsze 50 bitcoinów. Zostawił też wtedy na blockchainie wiadomość, w której zacytował nagłówek z brytyjskiej gazety Times: „The Times 03/sty/2009 Kanclerz o krok od drugiego pakietu ratunkowego dla banków”.

Pierwsza transakcja miała miejsce 12 stycznia 2009 roku – Satoshi Nakamoto wysłał 10 BTC do Hala Finneya. Trzy dni wcześniej opublikowano oprogramowanie Bitcoin w wersji 0.1. Wcześniej Nakamoto rozpoczął pracę nad dokumentacją sieci Bitcoin, którą opublikował w październiku 2008.

Waluta w kontrze do systemu bankowego

Koncepcja anonimowej, wiarygodnej, zdecentralizowanej waluty powstała w następstwie kryzysu finansowego z 2008 roku, za który obwiniano banki. Satoshi nie był fanem współczesnego systemu bankowego, a szczególnie oburzała go bankowość oparta na zasadzie rezerwy cząstkowej.

Jest to sytuacja, w której bank przyjmuje depozyty i udziela pożyczek lub inwestuje, ale jest zobowiązany do utrzymywania rezerw równych jedynie ułamkowi swoich zobowiązań depozytowych. Bank w istocie używa pieniędzy, których nie posiada. Satoshi chciał odciąć się od banków i pośredników, których postrzegał jako skorumpowanych i niewiarygodnych. W tym celu stworzył cyfrową walutę, która miała być w większym stopniu zarządzana przez społeczność.

BTC nadal zyskuje na znaczeniu

Po trzynastu latach bitcoin wciąż jest silny, a jego kapitalizacja rynkowa wynosi obecnie blisko 900 mld USD. Jest on teraz w posiadaniu miliarderów, banków, celebrytów, rządów i korporacji, co świadczy o tym, jak daleko BTC zaszedł w swoim krótkim życiu. Tymczasem gospodarka i sektor bankowy ponownie znajdują się w okresie kryzysu, tym razem spowodowanego pandemią.

bitcoin on hand
reklama
reklama