Bitcoin spada do najniższego poziomu od 2 lat | Wiadomości | CrypS.

Bitcoin spada do najniższego poziomu od 2 lat

Mariusz Przepiórka
analitycy goldman sachs uważają, że bitcoin może spadać dalej

Wraz z kolejnymi złymi wiadomościami dotyczącymi bankructwa FTX, które pojawiają się w mediach kryptowalutowych (i mainstreamowych), inwestorzy rozpoczęli wyprzedaż tokenów, co przełożyło się na kolejne spadki na rynku kryptowalut. BTC po raz pierwszy od dwóch lat spadł poniżej 16 tys. USD.


Według cotygodniowego raportu europejskiej firmy inwestycyjnej CoinShares, negatywny sentyment opanował rynek kryptowalut w ciągu ostatniego tygodnia do tego stopnia, że krótkie pozycje stanowiły 75% wszystkich transakcji na rynku.

Oznacza to, że zdecydowana większość inwestorów instytucjonalnych zdecydowanie obstawia dalszy spadek BTC i innych kryptowalut, takich jak ETH, na rynku którego odnotowano największą wartość krótkich pozycji.

Raport CoinShares przekonuje, że wzrost liczby pozycji krótkich wynika głównie z możliwego „załamania po upadku FTX”. W 2022 roku kilku dużych graczy zniknęło z rynku kryptowalutowego. Celsius, 3AC, Terra i FTX to jedne z najbardziej niechlubnych przykładów.

Rosnący strach inwestorów odbija się na rynku, z którego w ostatnim czasie wycofano ponad 6 mld USD z różnych kryptowalut. Nastrojów nie poprawia fakt, że przy kursie bitcoina na poziomie 16 000 USD, papierowe straty notuje aż 51% inwestorów. Oznacza to, że kupili oni BTC po wyższej cenie niż aktualnie.

Inwestorzy coraz bliżej paniki

Jak podaje Bloomberg, między 6 a 13 listopada kilka funduszy kryptowalutowych wycofało ponad 3,7 mld USD w BTC i 2,5 mld USD w ETH z różnych giełd w następstwie paniki wywołanej przez krach FTX.

Źródło: Bloomberg/ CryptoQuant
Źródło: Bloomberg/ CryptoQuant

Ponadto, według raportu firmy analitycznej CryptoQuant, która śledzi dane z wiodących giełd kryptowalutowych, w tym samym okresie z giełd wycofano ponad 2 mld USD w altcoinach.

Sytuacja na rynku jest odzwierciedleniem ogólnego sentymentu wobec kryptowalut. Crypto Fear & Greed Index pokazuje, że właśnie teraz traderzy znajdują się w stanie „ekstremalnego strachu”, osiągając 22 punkty w skali od 0 do 100. Zero to teoretyczny etap absolutnej paniki, w którym nikt nie jest skłonny do inwestowania w aktywa, a 100 to etap absolutnej chciwości, w którym nikt nie chce sprzedawać swoich kryptowalut.

Indeks chciwości i strachu
Indeks chciwości i strachu
analitycy goldman sachs uważają, że bitcoin może spadać dalejreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.