Bitcoin skoczył o 6% i znów kosztuje powyżej 60 000 USD. Co zmieniło sytuację kryptowaluty? | Wiadomości | CrypS.

Bitcoin skoczył o 6% i znów kosztuje powyżej 60 000 USD. Co zmieniło sytuację kryptowaluty?

Jacek Walewski

Bitcoin znów znajduje się powyżej 60 000 USD. Co sprawiło, że cena kryptowaluty ponownie wzrosła?


  • Cena bitcoina wzrosła powyżej 60 000 USD,
  • Powodem są dane płynące z USA i to, co dzieje się w temacie ETF-ów.

Kurs bitcoina rośnie, ale z jakiego powodu?

Zacznijmy od sytuacji na wykresie. 1 BTC kosztuje dziś nieco ponad 63 000 USD, czyli 6% więcej niż wczoraj o tej samej porze. Oznacza to też powrót ceny do poziomu sprzed tygodnia.

Wykres cenowy BTC na giełdzie Binance. Źródło: TradingView

Skąd nagle wiatr, który zaczął wiać w żagle inwestorów? Z Ministerstwa Pracy USA. Okazało się, że w kwietniu w sektorze pozarolniczym w kraju pojawiło się 175 tys. nowych miejsc pracy. Tyle że w marcu było to aż 303 tys., zaś prognozy sugerowały 238 tys. Stopa bezrobocia wzrosła z 3,8% do 3,9%.

Brnijmy dalej w te przerażające dane. Wzrost płac w ujęciu rocznym spowolnił z 4,1% do najniższego od czerwca 2021 roku poziomu 3,9%.

Przed nami jeszcze raport o inflacji, jaki pojawi się 15 maja.

Wszystko to ma znaczenie, bowiem Fed stoi dziś na rozdrożu. Może albo utrzymywać nadal stopy procentowe na obecnym poziomie i czekać, aż inflacja będzie spadać w kierunku 2% (celu inflacyjnego). Byłaby to właściwa droga. Tyle że tylko wtedy, gdy rynek w USA jest mocny. Z nowych danych wynika natomiast, że zaczyna słabnąć. Może to skłonić władze banku centralnego do dokonania cięć stóp już w czerwcu.

Nie tylko gospodarka USA…

Nie tylko stan gospodarki USA napędził wzrosty na BTC.

GBTC Grayscale Investments, czyli ETF na BTC, który dotąd tylko krwawił, odnotował pierwszy dzień napływu środków. Według wstępnych danych od Farside, w dniu 3 maja GBTC Grayscale odnotowało napływ 63 milionów USD.

Spośród innych funduszy największy dzienny napływ środków osiągnął fundusz Franklin Templeton (60,9 mln USD).

To o tyle ważne, że GBTC było dotąd „głównym źródłem” presji sprzedażowej. Od stycznia niemal stale wypływał z tego ETF-a  kapitał. Powodem były absurdalnie wysokie opłaty, jakie w jego ramach obowiązywały.

Czy więc przed nami wzrosty? Możliwe, że uklepaliśmy dołek i zaczynami nową fazę hossy.
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.