Bitcoin ma już 14 lat. 3 stycznia 2009 roku wydobyto blok Genesis | Wiadomości | CrypS.

Bitcoin ma już 14 lat. 3 stycznia 2009 roku wydobyto blok Genesis

Mariusz Przepiórka
satoshi nakamoto

3 stycznia 2009 roku osoba lub grupa osób pod pseudonimem Satoshi Nakamoto uruchomiła sieć bitcoina, wydobywając blok genesis o wartości 50 BTC.


Jego hash zawierał nagłówek artykułu “Chancellor on brink of second bailout for banks” brytyjskiej gazety The Times. Na krótko przed uruchomieniem sieci, 31 października 2008 roku, opublikowano białą księgę bitcoina.

Pierwsza transakcja miała miejsce 12 stycznia 2009 roku – Satoshi Nakamoto wysłał 10 BTC do Hala Finneya. Trzy dni wcześniej opublikowano wersję oprogramowania Bitcoin 0.1. Tożsamość Nakamoto i motywy stworzenia bitcoina są nadal tajemnicą, którą społeczność kryptowalutowa i nie tylko stara się rozwikłać.

Jedną z prawdopodobnych przyczyn powstania bitcoina był globalny kryzys finansowy, który wybuchł w latach 2007-2008 i spowodował upadek największych banków inwestycyjnych, powszechne spadki produkcji, spadek popytu i cen towarów, wzrost bezrobocia oraz aktywną interwencję rządu w gospodarkę.

W listopadzie 2021 roku pierwsza kryptowaluta osiągnęła rekordową wartość na poziomie 69 tys. USD. Obecnie „cyfrowe złoto” jest notowane na poziomie 16 636 USD, co jest wynikiem gorszym od rekordu aż o ponad 75%. Kapitalizacja BTC wynosi obecnie około 321,8 mld USD.

Dzień Proof of Keys

3 stycznia to również nieco zapomniane już święto Proof of Keys. Idea Proof of Keys została zapoczątkowana przez Trace’a Mayera, kryptowalutowego inwestora. Zaproponował on, aby co roku świętować dzień, który stanowi dla nieświadomych inwestorów zachętę do odzyskania pełnej władzy nad własnymi pieniędzmi.

Wiele osób pozostawia swoje kryptowaluty na giełdach, co nie jest w pełni bezpieczne, gdyż to giełdy mają pełną kontrolę nad kluczami prywatnymi adresów kryptowalut.

Dzień Proof of Keys jest poświęcony poszerzaniu świadomości inwestorów, tak aby nie powierzali środków na przechowanie giełdom kryptowalutowym. Mottem święta jest hasło: Nie Twoje klucze, nie Twój bitcoin. Pierwszy dzień Proof of Keys świętowano 3 stycznia 2019, w dziesiątą rocznicę wydobycia bloku Genesis.

satoshi nakamotoreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.