Białoruska strefa innowacji może przejąć rolę regulacyjną dla kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Białoruska strefa innowacji może przejąć rolę regulacyjną dla kryptowalut

Mariusz Przepiórka
Rząd Białorusi planuje zacząć wydobywać kryptowaluty

Rząd Białorusi zaproponował wyznaczenie Zarządu Parku Nowych Technologii jako organu nadzorczego dla lokalnych giełd kryptowalut i cyfrowych tokenów. Taką informację podał premier Białorusi Nikołaj Snopkow. Premier wskazał również, że prezydent kraju poparł pomysł rządu. Według oczekiwań białoruskiego polityka, oficjalna decyzja powinna zostać podjęta w najbliższym czasie.

Nadzór kryptowalut na Białorusi

Według Snopkowa, rząd Białorusi stara się obecnie wybrać odpowiednią agencję rządową, która będzie nadzorować lokalne platformy kryptowalutowe zgodnie z zasadami, które obowiązują w całej Europie. Snopkow powiedział, że propozycja jest logiczna, ponieważ Zarząd Parku Nowych Technologii jest najbardziej biegły w tym temacie i posiada najlepszą wiedzę w zakresie kryptowalut. Premier wyraził też nadzieję, że wyznaczony organ znajdzie sposoby na wykorzystanie technologii cyfrowej w celu promowania rozwoju kraju w ramach globalnej sieci giełd kryptowalutowych i cyfrowych tokenów.

Białoruski PNT to strefa nowych technologii, w której obowiązuje specjalny reżim podatkowy i prawny dla firm z branży IT. Celem utworzenia tej strefy jest pomoc w rozwoju sektora technologicznego na Białorusi. Zgodnie z oficjalnymi danymi państwowymi, Park Nowych Technologii jest obszarem, które nie jest uważany za wolną lub specjalną strefę ekonomiczną, ale raczej za jurysdykcję zapewniającą pewne korzyści prawne i zwolnienia podatkowe dla rezydentów. Zarząd PNT jest instytucją prawną odpowiedzialną za zarządzanie działalnością parku.

Białoruski Park Nowych Technologii
Białoruska Dolina Krzemowa czyli Białoruski Park Nowych Technologii (ang. Belarus Hi-Tech Park)

Białoruski Park Nowych Technologii już wcześniej angażował się w działania związane z regulacją branży kryptowalutowej. Według doniesień medialnych już w 2018 roku komisja PNT wydała zestaw przepisów dotyczących funkcjonowania rynku kryptowalut w tym kraju, w tym regulacji związanych z prowadzeniem procesu ICO.

Rząd Białorusi planuje zacząć wydobywać kryptowaluty
reklama
reklama