Bank Kanady nawiązał współpracę z MIT w zakresie badań nad CBDC | Wiadomości | CrypS.

Bank Kanady nawiązał współpracę z MIT w zakresie badań nad CBDC

Zerelik Maciej
flaga kanady

Bank centralny Kanady ogłosił partnerstwo z MIT. W ramach tej współpracy obie instytucje będą przez rok prowadziły badania nad CBDC.

Bank Kanady wraz z oddziałem MIT nazwanym Digital Currency Initiative (DCI) będzie prowadził badania nad cyfrowymi walutami banku centralnego (CDBC).

Według banku, ich celem będzie „zbadanie, w jaki sposób zaawansowane technologie mogą wpłynąć na potencjalny projekt CBDC” oraz „poinformowanie [banku] o jego wysiłkach badawczych w zakresie CBDC”.

W dzisiejszym komunikacie Bank Kanady zaznaczył, że kraj ten nie podjął jeszcze decyzji o utworzeniu CBDC. Jednak hipotetyczne aktywa tego typu byłyby powiązane cenowo i zabezpieczone dolarem kanadyjskim.

Bank obiecał, że pod koniec dwunastomiesięcznego okresu badań przedstawi ich wyniki.

Wcześniej, w lipcu 2021 roku, Bank Kanady stwierdził, że CBDC mogą promować konkurencję, zwiększać wybór konsumentów i zmniejszać zapotrzebowanie na pośredników finansowych. Stwierdził również, że CBDC zostanie wprowadzone tylko wtedy, gdy będzie miało pozytywny efekt końcowy.

Inne projekty CBDC są w toku

DCI MIT pracowało już wcześniej nad kilkoma innymi projektami związanymi z kryptowalutami. Najistotniejszy z nich jest wkład w projekt CBDC Banku Rezerwy Federalnej w Bostonie. Wyniki pierwszej fazy tego projektu zostały opublikowane w lutym.

Badania te doprowadziły również do wydania OpenCBDC-tx, procesora transakcyjnego, który może być wykorzystany w przyszłych CBDC.

Wiele innych rządów i banków centralnych również rozważa wprowadzenie cyfrowych walut banków centralnych. Kraje, które znajdują się we wczesnej fazie badań i rozwoju CBDC, to Wielka Brytania, Malezja i Meksyk. Z kolei Chiny i Nigeria stworzyły CBDC, które są już w powszechnym obiegu.

flaga kanady
reklama
reklama