Bank Centralny Kirgistanu zawiesza płatności SWIFT | Wiadomości | CrypS.

Bank Centralny Kirgistanu zawiesza płatności SWIFT

Maciej Zerelik
swift

Bank Centralny Kirgistanu zablokował transakcje transgraniczne w ramach sieci finansowej SWIFT. Zrobił to ze względu na powszechne niepokoje, wywołane kontrowersyjnymi wyborami parlamentarnymi.

Aida Karabaeva, oficjalna przedstawicielka Narodowego Banku Republiki Kirgiskiej, w oświadczeniu z dnia 7 października ogłosiła tymczasowe zawieszenie transakcji SWIFT w Kirgistanie.

Zdaniem Karabaeva, bank postanowił zawiesić SWIFT, aby zapobiec odpływowi kapitału z kraju i zapewnić bezpieczeństwo aktywów. Władza wykonawcza twierdziła, że bank planuje wznowić transakcje SWIFT, jak tylko ustabilizuje się sytuacja w kraju:

„Podjęte środki są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa systemu i bezpieczeństwa aktywów. Krajowy bank monitoruje sytuacje i jak ta tylko się ustabilizuje, system bankowości wróci do działania w normalnym trybie”.

Oświadczenie Aidy Karabaeva pojawiło się w związku z zaleceniem banku centralnego Kirgistanu, aby lokalne instytucje finansowe tymczasowo zawiesiły swoją działalność, ze względu na skomplikowaną sytuację polityczną. 7 października Narodowy Bank Republiki Kirgiskiej wydał oficjalne oświadczenie, w którym wezwał banki komercyjne i pożyczkodawców w Kirgistanie do wstrzymania działalności:

„W celu zapewnienia bezpieczeństwa sektora finansowego i bankowego oraz zachowania aktywów finansowych instytucji kredytowych, Narodowy Bank Republiki Kirgiskiej zaleca, aby banki komercyjne i niebankowe instytucje finansowe zawiesiły swoją działalność 7 października i zwiększyły środki bezpieczeństwa do czasu ustabilizowania się sytuacji politycznej w kraju”.

Protesty w Kirgistanie

Takie działania zostały podjęte ze względu na gwałtowne protesty, które rozpoczęły się 5 października. Protestujący uważają, że wybory parlamentarne w Kirgistanie są niesprawiedliwe. Po masowych protestach, 6 października lokalne władze wyborcze unieważniły wyniki głosowania.

Kirgistan jest kolejnym przykładem niedoskonałości tradycyjnego systemu bankowego w porównaniu z branżą kryptowalut. W przeciwieństwie do tradycyjnych banków, główne kryptowaluty, takie jak Bitcoin (BTC), nie mają centralnej strony decydującej o losie funduszy użytkowników.

swift
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.