Bank Centralny Chin współpracuje z Ant Group nad cyfrowym juanem | Wiadomości | CrypS.

Bank Centralny Chin współpracuje z Ant Group nad cyfrowym juanem

Redakcja
Chińskie CBDC ma być dostępne na Igrzyskach Olimpijskich w 2022 roku - CBDC - cyfrowy juan - Chiny

Ludowy Bank Chin i powiązana z Alibaba Group firma Ant Group połączyły siły, aby stworzyć platformę wspierającą cyfrową walutę banku centralnego. Według Global Times, PBoC od trzech lat pracuje razem z Ant i Tencent nad rozwojem e-CNY.

Współpraca PBoC z Ant Group

VOA News ogłosiła 3 maja, że chiński bank centralny i Ant Group – spółka stowarzyszona z Alibabą – podpisały umowę w sprawie rozwoju cyfrowego juana. Posunięcie to będzie “wspólnie promowane”, a jego rozwój będzie oparty na platformie Ant Group.

Raport ujawnił, że PBoC współpracował z Ant i Tencent nad cyfrowym juanem również w ciągu ostatnich trzech lat. Pomimo pewnych napięć pomiędzy filią Alibaby a wielonarodową firmą technologiczną Tencent stworzoną przez chiński rząd, obie organizacje pozostały zaangażowane w budowanie struktury i kanałów dystrybucji CBDC.

Francis Lun – CEO Geo Securities – wyraził jednak obawy dotyczące koalicji pomiędzy jednym z największych dostawców płatności w kraju – Ant Group, a sytuacją polityczną w Chinach:

Chińskie władze mówią Ant, że powinniście przekazać swoje big data do banku centralnego. Dane nie pozostaną w prywatnych rękach, dopóki szefem będzie Partia Komunistyczna.

Z kolei Ant zażądał kierowania procesem rozwoju i zaprzeczył, że “zbyt duża interwencja rządu pociągnęłaby branżę w dół.”

Wyjątkowa natura cyfrowego juana

Urzędnicy z banku centralnego Chin ujawnili, że ich CBDC będzie jedyny w swoim rodzaju. Według raportu VOA, e-yuan będzie “narzędziem do nadzoru rządowego”.

Francis Lun powiedział w swojej wypowiedzi, że CBDC umożliwi rządowi kontrolowanie transakcji każdego użytkownika “jak wielki brat”. Wyraził on duże nadzieje, że gdy waluta rozprzestrzeni się za granicą, może dać Chinom ogromną przewagę i w pewnym momencie kraj ten może przewyższyć dominację gospodarczą USA.

Lun podsumował, że PBoC patrzy na partnerstwo jako współpracę typu win-win dla zaangażowanych stron:

Współpracując z bankiem centralnym [w celu uruchomienia e-CNY], ci giganci fintech zostaną ujawnieni przed presją w anty-monopolowej sondzie regulatora.

Mimo, że według powszechnej opinii celem cyfrowego juana jest przyspieszenie upadku dolara amerykańskiego, Anne Stevenson-Yang – dyrektor ds. badań w J Capital Research zaprzecza takiej tezie:

Myślę, że zbyt duży nacisk kładzie się na ideę, że jest to zupełnie odrębna waluta i stanowią one dla siebie konkurencję.

Chińskie CBDC ma być dostępne na Igrzyskach Olimpijskich w 2022 roku - CBDC - cyfrowy juan - Chinyreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.