Bank centralny Argentyny zakazał bankom pośredniczenia w handlu kryptowalutami | Wiadomości | CrypS.

Bank centralny Argentyny zakazał bankom pośredniczenia w handlu kryptowalutami

Redakcja
argentyna bitcoin

Bank centralny Argentyny (BCRA) zakazał instytucjom finansowym oferowania handlu kryptowalutami zaledwie kilka dni po tym, jak dwa największe banki w kraju zasygnalizowały chęć wejścia na rynek cyfrowych aktywów.


BCRA oświadczył, że ruch ten ma na celu złagodzenie ryzyka, jakie kryptowaluty stwarzają dla użytkowników i “dla systemu finansowego jako całości”. Powołał się przy tym na wysoką zmienność cyfrowych aktywów, ich wykorzystanie w praniu brudnych pieniędzy i brak zabezpieczeń regulacyjnych.

Wiadomość ta pojawiła się tuż po ogłoszeniu w poniedziałek przez dwa największe banki w kraju, Banco Galicia i Brubank, że pozwolą one swoim klientom na zakup Bitcoina (BTC), Etheru (ETH), USDC i Ripple (XRP).

Decyzja o otwarciu handlu kryptowalutami została podjęta na podstawie ankiety przeprowadzonej przez Banco Galicia. 60% respondentów stwierdziło, że chce mieć łatwiejszy dostęp do cyfrowych walut.

Bank centralny od dawna niechętnie patrzył na kryptowaluty. W maju ubiegłego roku wydał ostrzeżenie dla opinii publicznej dotyczące ryzyka. Wówczas również ostrzegał przed obawami związanymi ze zmiennością i praniem brudnych pieniędzy. Stwierdził jednak, że nie widzi jeszcze oznak “znaczącego poziomu akceptacji i wykorzystania”.

Według danych od Statista, 21% respondentów w Argentynie posiadało lub używało kryptowalut w 2021 r. Jest to szósty najwyższy wskaźnik adopcji na świecie i najwyższy w obu Amerykach.

Według INDEC, krajowego urzędu statystycznego, inflacja w Argentynie wzrosła o kolejne 6,7% w marcu, osiągając 55,1% w ujęciu rocznym. Niektórzy Argentyńczycy zwrócili się więc w stronę kryptowalut, próbując w ten sposób zabezpieczyć się przed rosnącą dewaluacją krajowej waluty.

argentyna bitcoinreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.