Austriaccy regulatorzy chcą bardziej rygorystycznych przepisów | Wiadomości | CrypS.

Austriaccy regulatorzy chcą bardziej rygorystycznych przepisów

Redakcja
austria

Austriackie organy regulacyjne wzywają do wprowadzenia bardziej rygorystycznych regulacji dotyczących kryptowalut. Powodem są liczne i wyrafinowane scamy związane z cyfrowymi aktywami.

Według piątkowego raportu Bloomberga, austriacki Urząd ds. Rynku Finansowego ujawnił, że ponad 60% wszystkich zgłoszonych oszustw finansowych w tym kraju dotyczy kryptowalutowych produktów. FMA twierdzi, że kryptowalutowi oszuści wykorzystują platformy mediów społecznościowych, takie jak Telegram i TikTok, aby reklamować swoje nieuczciwe usługi niedoszłym ofiarom.

Komentując potrzebę bardziej rygorystycznych regulacji kryptowalutowych Klaus Grubelnik, rzecznik FMA powiedział:

“Widzimy ogromną potrzebę bardziej rygorystycznych regulacji. Fałszywe oferty na akcje i złoto istnieją od zawsze, a z powodu szumu, te oszustwa przenoszą się teraz na aktywa cyfrowe”.

Wzrost liczby doniesień o krypto scamach w 2020 r. może być związany z ogólnym wzrostem oszustw, na który wpływ bez wątpienia miała pandemia COVID-19.

Jeszcze w 2018 r. austriacki minister finansów Hartwig Löger wezwał do wprowadzenia ogólnoeuropejskich regulacji kryptowalutowych. Celem miało być zwalczanie prania brudnych pieniędzy. W tamtym czasie odkryto piramidę Optioment Bitcoin, która wyłudziła od inwestorów ponad 12 000 Bitcoinów (BTC).

Pomimo wyraźnego wzrostu krypto oszustw w Austrii, tradycyjne giełdy coraz mocniej adoptują handel cyfrowymi aktywmi. Platformy, takie jak Wiedeńska Giełda Papierów Wartościowych, wprowadziły do obrotu szereg kryptowalutowych produktów. Jest to wyraźne odstępstwo od sytuacji w Stanach Zjednoczonych, gdzie organy regulacyjne nie zezwoliły jeszcze na obrót kryptowalutowymi ETFami.

Oprócz regulowanego handlu, w Austrii furorę robią też krypto płatności. A1 Payment, jeden z największych operatorów sieci komórkowych w kraju, w lipcu 2020 roku wprowadził możliwość płatności w cyfrowych walutach.

austriareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.