Australijska branża krypto narzeka na postawę banków | Wiadomości | CrypS.

Australijska branża krypto narzeka na postawę banków

Redaktor: Albert Czajkowski
australia

Firmy i osoby związane z branżą kryptowalutową przedstawiły dowody na to, że zostały pozbawione dostępu do bankowości przez australijskie instytucje finansowe. Podczas posiedzenia senackiej komisji dotyczącej „Australii jako centrum technologicznego i finansowego” głos zabrali przedstawiciele firmy inwestycyjnej Aus Merchant, globalnego dostawcy przekazów pieniężnych Nium i małej platformy brokerskiej Bitcoin Babe.

Niechęć banków do kryptowalut

Wszystkie trzy podmioty są zarejestrowane w AUSTRAC i podlegają wymogom sprawozdawczym, jednak zgodnie podkreślają, że są pozbawiane dostępu do bankowości bez konkretnego powodu. Michaela Juric, założycielka Bitcoin Babe, stwierdziła, że w ciągu siedmioletniej historii w branży kryptowalutowej została odrzucona w sumie przez 91 banków i instytucji finansowych.

Bitcoin Babe wykorzystuje giełdy takie jak Local Bitcoins do przeprowadzania transakcji w Australii, a zgodnie ze stroną internetową firmy, przeprowadziła ponad 40 000 transakcji od 2014 roku z oceną na poziomie 98%. Pomimo posiadania dobrej reputacji, Juric powiedziała senatorowi Andrew Braggowi, zwolennikowi kryptowalut, że niektóre banki nawet oznaczyły ją jako terrorystkę ze względu na charakter jej działalności.

Firma Nium ma siedzibę w Singapurze i działa na 40 rynkach, a Australia jest jedynym krajem, w którym napotkała na problemy z dostawcami usług finansowych. Michael Minassian, szef działu relacji z klientami w regionie Azji i Pacyfiku stwierdził, że firma ma wrażenie, że istnieją pewne praktyki, zgodnie z którymi banki unikają obsługi takich podmiotów jak Nium.

Banki odpierają zarzuty

Dwóch największych australijskich kredytodawców, National Australia Bank (NAB) i Westpac, odpierają zarzuty o ograniczanie konkurencji, odmawiając prowadzenia interesów z dostawcami kryptowalut. Wiele czołowych instytucji finansowych w Australii nie zaangażowało się w tym sektorze ze względu na wysokie ryzyko.

– To jedna z kwestii, które rozważamy: jakie powinny być nasze relacje, jeśli w ogóle, z branżą kryptowalutową. Banki nie stosują polityki wykluczenia klientów związanych z kryptowalutami, ale mogą ich obsługiwać tylko wtedy, gdy uznają to za opłacalne, a ryzyko z tym związane będzie na akceptowalnym poziomie – powiedział dyrektor generalny NAB Ross McEwan.

australiareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.