Amerykańska Secret Service tworzy grupę zadaniową ds. cyberprzestępczości | Wiadomości | CrypS.

Amerykańska Secret Service tworzy grupę zadaniową ds. cyberprzestępczości

Zerelik Maciej
U.S. Secret Service - emblem

W dniu 10 lipca, Sekretna Służba USA ogłosiła utworzenie grupy zadaniowej ds. oszustw internetowych (Cyber Fraud Task Force), czyli CFTF. Grupa została utworzona po połączeniu grup zadaniowych ds. przestępstw elektronicznych i finansowych w jedną sieć.

Zgodnie z oficjalnym ogłoszeniem, U.S. Secret Service już od dwóch lat planowała stworzyć jednolitą grupę zadaniową do walki z cyberprzestępstwami, związanymi z sektorem finansowym i zwalczać takie zjawiska jak ataki ransomware, oszustwa związane z korespondencją biznesową, czy kradzieże kart kredytowych.

Obawy związane z kryptowalutowymi transakcjami

Secret Service wyraziła zaniepokojenie rolą kryptowalut w nielegalnych transakcjach, ponieważ stały się one „jednym z podstawowych środków, za pomocą których przestępcy piorą swoje nielegalne zyski”, napisano w komunikacie.

Oficjalne utworzenie CFTF skomentował Ameet Naik, ekspert ds. bezpieczeństwa w PerimeterX:

„Przestępstwa finansowe i cyberprzestępstwa to dwie strony tej samej monety. Cyfrowy skimming i ataki Magecart podsycają nielegalne rynki internetowe i wypływają na powierzchnię w świecie rzeczywistym jako oszustwa płatnicze. Jest to bolesne dla przedsiębiorstw i zmniejsza zaufanie do systemu finansowego. Połączona grupa zadaniowa FBI ds. cyberprzestępczości umożliwi lepszą wymianę danych i pozwoli uderzyć u źródła problemu”.

Misja nowej grupy zadaniowej ds. walki z cyberprzestępstwami ma na celu poprawę koordynacji i rozpowszechniania najlepszych wzorców we wszystkich prowadzonych przez nią dochodzeniach, dotyczących motywowanej finansowo cyberprzestępczości.

Cyberprzestępstwa finansowe stwarzają ryzyko dla systemu finansowego

U.S. Secret Service stwierdziła, że USA stoi w obliczu „rosnącego zagrożenia” międzynarodową cyberprzestępczością, szczególnie wobec amerykańskiego systemu finansowego.

Erich Kron, rzeczni KnowBe4, powiedział dla portalu Cointelegraph:

„Ta konsolidacja to dobra wiadomość, ponieważ wiele przestępstw finansowych opiera się na cyberprzestępczości, a cyberprzestępczość zawiera elementy tradycyjne, takie jak wykorzystywanie słupów do wypłacania środków i zacierania szlaku pieniężnego. Konsolidacja zmniejszy ilość potrzebnej biurokracji, gdy przestępstwa będą przecinać obie strony spektrum. Biorąc pod uwagę samą ilość pieniędzy, którą organizacje w Stanach Zjednoczonych co roku tracą z powodu cyberprzestępczości i przestępstw finansowych, miło jest widzieć, że rząd traktuje to poważnie i podejmuje działania w celu rozwiązania tego problemu”.

U.S. Secret Service - emblem
reklama
reklama