Amerykański Secret Service: Kryptowaluty "nie są z natury przestępcze" | Wiadomości | CrypS.

Amerykański Secret Service: Kryptowaluty „nie są z natury przestępcze”

Maciej Żerelik
secret services

U.S. Secret Service ogłosiła uruchomienie centrum świadomości kryptowalutowej, internetowej platformy edukacyjnej opracowanej w celu wsparcia agencji w jej wysiłkach na rzecz zwalczania nielegalnego wykorzystania wirtualnych aktywów.

W ogłoszeniu wydanym w zeszły piątek, U.S. Secret Service stwierdziło, że nowa inicjatywa ma na celu „dostarczenie społeczeństwu informacji na temat bezpieczeństwa aktywów cyfrowych”. Agencja zamierza bowiem „nadal rozszerzać swoje możliwości, współpracę i skuteczność związaną ze wszystkimi dochodzeniami w sprawie przestępstw finansowych”.

Służby specjalne USA podkreśliły, że „inwestycje i transakcje z wykorzystaniem kryptowalut i aktywów cyfrowych nie są z natury przestępcze”. Jednocześnie zauważyły, że zapewniają one „nowe możliwości dla tych, którzy chcą popełnić oszustwo lub w inny sposób ukryć nielegalne działania.”

U.S. Secret Service dodało również, że „kryptowaluty nadal stają się coraz bardziej popularnymi formami płatności” i z tego powodu agencja „musi również być liderem zarówno w edukacji społeczeństwa, jak i zwalczaniu oszustw finansowych”. Jeremy Sheridan, asystent dyrektora Biura Dochodzeń Secret Service USA powiedział:

Nasz obowiązek egzekwowania przestępstw przeciwko krajowym systemom finansowym obejmuje zarówno informowanie społeczeństwa o tym, jak działają aktywa cyfrowe, jak i współpracę z nimi w celu identyfikacji, aresztowania i ścigania osób angażujących się w przestępstwa z wykorzystaniem aktywów cyfrowych.

W tym momencie, nowo uruchomiony hub edukacyjny zawiera kilkanaście definicji związanych z kryptowalutami, np. czym jest Bitcoin i leżąca u jego podstaw technologia blockchain oraz czym ta wiodąca kryptowaluta różni się od altcoinów czy stablecoinów. Znajdują się tam również linki do poprzednich wiadomości i ogłoszeń agencji dotyczących aktywów cyfrowych.

Kryptowaluta to tylko narzędzie

To nie jest pierwszy raz, kiedy amerykańska Secret Service wypowiedziała się na temat wykorzystania kryptowalut do nielegalnych celów.

W lipcu 2020 roku, kiedy agencja stworzyła swoją grupę zadaniową ds. oszustw cybernetycznych, doradca ds. polityki cybernetycznej U.S. Secret Service Jonah Force Hill opiniował, że rosnący trend cyberprzestępstw „nie jest specyficznym problemem związanym z kryptowalutami”.

To, w jaki sposób przestępstwo zostało popełnione, za pośrednictwem kryptowaluty lub nie, lub jaka forma pieniędzy została skradziona, jest często nieistotne dla oskarżenia i dlatego nie jest kwantyfikowane do celów statystycznych.

Agencja umieściła też kilku przestępców mających powiązania z kryptowalutami na zeszłorocznej liście „najbardziej poszukiwanych zbiegów”.

secret servicesreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.