Amerykańska branża krypto reaguje na wytyczne FATF | Wiadomości | CrypS.

Amerykańska branża krypto reaguje na wytyczne FATF

Mariusz Przepiórka
FATF Regulacje prawne

Dwadzieścia pięć amerykańskich firm zajmujących się dostawą usług w zakresie cyfrowych aktywów opublikowało branżowe rozwiązanie w zakresie zgodności z zasadami transferowania środków. Grupa robocza, powstała w wyniku wspólnych działań branży, proponuje stworzenie hubu, który pomoże w identyfikacji danych klientów i prześle dane za pomocą punktowych kanałów komunikacji.

Działania dostawców usług są odpowiedzią na wytyczne opublikowane przez Financial Action Task Force (FATF) w czerwcu bieżącego roku. Według wskazań agencji, branża kryptowalutowa musi postępować zgodnie z nową zasadą transferowania środków. Na jej podstawie dostawcy usług kryptowalutowych muszą zbierać i przesyłać dane dotyczące zarówno nadawcy, jak i odbiorcy transakcji. Muszą również gromadzić dane na temat lokalizacji nadawcy.

Stanowi to spore wyzwanie dla branży, która w dużej mierze opiera się na anonimowości. O próbie sprostania temu wyzwaniu amerykańska branża krypto informowała już w lipcu. Wówczas o potrzebie wypracowania wspólnego rozwiązania mówił były już dyrektor ds. zgodności z przepisami giełdy Coinbase Jeff Horowitz. Wtedy swój udział w grupie roboczej potwierdzały już Gemini, Kraken i Bittrex.

Nowa platforma wymiany informacji

Zgodnie z opublikowanymi informacjami wypracowane rozwiązanie będzie wdrażane w kilku etapach. Początkowo w nowej sieci uczestniczyć będą tylko dostawcy usług kryptowalutowych z grupy roboczej. Sieć ma stanowić jednocześnie mechanizm technologiczny i zapewniający zgodność w zakresie zarządzania. Jej członkowie będą korzystać ze wspólnych mechanizmów kontrolnych i bezpiecznej wymiany informacji.

W pierwszej fazie członkowie sieci o roboczej nazwie USTRWG stworzą formalne porozumienia, które określą strukturę zarządzania między dostawcami usług. W tej fazie powstanie także platforma służąca do wymiany informacji i szyfrowane kanały transmisji. Po objęciu tym rozwiązaniem wszystkich amerykańskich dostawców usług kryptowalutowych projekt przejdzie do fazy drugiej. Na tym etapie celem będzie rozszerzenie zasięgu poza USA.

FATF
reklama
reklama