Albania opodatkuje kryptowaluty w przyszłym roku | Wiadomości | CrypS.

Albania opodatkuje kryptowaluty w przyszłym roku

Albert Czajkowski
albania

Jak donosi lokalny portal infromacyjny Exit News, Albania zamierza opodatkować zyski z kryptowalut w 2023 roku. Ma to związek z nowym projektem ustawy podatkowej w tym kraju. Rozjaśnia on wiele aspektów, które dotychczas nie były klarowne w lokalnym ustawodawstwie, m.in. definiuje pojęcia wirtualnych aktywów oraz kopania kryptowalut. 

W odniesieniu do walut wirtualnych, nowy projekt ustawy określa je jako „cyfrową reprezentację wartości, która może być deponowana, handlowana lub przekazywana w formie cyfrowej i która może być wykorzystywana do celów płatniczych lub inwestycyjnych lub jako środek wymiany, włączając w to, ale nie ograniczając się do kryptowalut”. Wyklucza ona z tego zasobu również Cyfrowe Waluty Banku Centralnego (CBDC).

15% podatek od zysków

Zgodnie z nowymi przepisami wszelkie dochody z transakcji kryptograficznych lub wydobycia będą klasyfikowane jako dochody korporacyjne, gdy zostaną uzyskane w wyniku działalności gospodarczej. A gdy beneficjentami są osoby prywatne, będą musiały zapłacić podatek od zysków kapitałowych w wysokości 15%.

Nowe przepisy podatkowe są obecnie otwarte na konsultacje społeczne.

albaniareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.