Albania opodatkuje kryptowaluty w przyszłym roku | Wiadomości | CrypS.

Albania opodatkuje kryptowaluty w przyszłym roku

Albert Czajkowski
albania

Jak donosi lokalny portal infromacyjny Exit News, Albania zamierza opodatkować zyski z kryptowalut w 2023 roku. Ma to związek z nowym projektem ustawy podatkowej w tym kraju. Rozjaśnia on wiele aspektów, które dotychczas nie były klarowne w lokalnym ustawodawstwie, m.in. definiuje pojęcia wirtualnych aktywów oraz kopania kryptowalut. 

W odniesieniu do walut wirtualnych, nowy projekt ustawy określa je jako „cyfrową reprezentację wartości, która może być deponowana, handlowana lub przekazywana w formie cyfrowej i która może być wykorzystywana do celów płatniczych lub inwestycyjnych lub jako środek wymiany, włączając w to, ale nie ograniczając się do kryptowalut”. Wyklucza ona z tego zasobu również Cyfrowe Waluty Banku Centralnego (CBDC).

15% podatek od zysków

Zgodnie z nowymi przepisami wszelkie dochody z transakcji kryptograficznych lub wydobycia będą klasyfikowane jako dochody korporacyjne, gdy zostaną uzyskane w wyniku działalności gospodarczej. A gdy beneficjentami są osoby prywatne, będą musiały zapłacić podatek od zysków kapitałowych w wysokości 15%.

Nowe przepisy podatkowe są obecnie otwarte na konsultacje społeczne.

albania
reklama
reklama