ABI uruchamia eksperymentalny projekt cyfrowego euro | Wiadomości | CrypS.

ABI uruchamia eksperymentalny projekt cyfrowego euro

Konrad Juszczyk
ABI uruchamia eksperymentalny projekt cyfrowego euro

Associazione Bancaria Italiana (ABI) uruchamia eksperymentalny projekt europejskiego CBDC, ze względu na brak decyzji Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w tej sprawie.

Eksperymentalny projekt cyfrowego euro

Stowarzyszenie Banków Włoskich (ABI) potwierdziło swoje poparcie dla wprowadzenia suwerennej europejskiej waluty cyfrowej, rozpoczynając badania pilotażowe nad projektem cyfrowego euro. Już w czerwcu 2020 roku ABI było skłonne wdrożyć projekt europejskiego CBDC, jednak dopiero teraz rozpoczęły się prace nad tym projektem.

ABI stwierdziło: „Obywatele muszą w pełni ufać pieniądzom cyfrowym. W tym celu konieczne jest przestrzeganie najwyższych standardów zgodności z przepisami, bezpieczeństwa i nadzoru”.

Zgodnie z zapowiedzią stowarzyszenie współpracuję ze swoim oddziałem badawczym ABI Lab oraz włoskimi bankami komercyjnymi, aby opracować eksperymentalne cyfrowe euro. Badania mają opierać się na 2 głównych obszarach, jakimi są – techniczna analiza wykonalności projektu oraz zaprogramowanie cyfrowej waluty banku centralnego, tak aby wyróżniała się na tle istniejących płatności elektronicznych.

Brak wsparcia banku centralnego

Mimo że projekt koncentruje się na cyfrowym euro we Włoszech, nic nie wskazuje na to, żeby włoski bank centralny był zaangażowany w działania. Zamiast tego, prywatne firmy wchodzą do projektu, a pierwszymi partnerami w testach pilotażowych są firmy takie jak Reply oraz PwC.

ABI podkreśla, że program ma przygotować włoskie banki na przyszłość, która prawdopodobnie będzie obejmować cyfrowe euro: „Celem tej inicjatywy jest aktywny udział w debacie publicznej i wspieranie banków działających we Włoszech w przygotowaniach na przyszłość. Jej celem nie jest uprzedzenie decyzji [Europejskiego Banku Centralnego] w sprawie przyjęcia waluty cyfrowej, ale raczej zbadanie możliwych przypadków użycia i zastanowienia się nad konsekwencjami możliwej implementacji”.

Austėja Šostakaitė z Europejskiego Banku Centralnego powiedziała, że ​​EBC nie podejmie decyzji o tym, czy w ogóle dążyć w kierunku cyfrowego euro do połowy 2021 roku. Zasugerowała również, że ​​konkurencja zewnętrzna może przyspieszyć istniejący harmonogram rozwoju.

„Jeśli zobaczymy zagraniczne CBDC lub może Facebook wkraczające do strefy euro, może to przyspieszyć sprawę” – podzieliła się Austėja Šostakaitė z EBC

ABI uruchamia eksperymentalny projekt cyfrowego euro
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.