Rosja rozpocznie rozmowy pokojowe z Ukrainą? Znamy cel wizyty szefa CIA

Vladimir Putin

Szef amerykańskiej CIA, John Ratcliffe, poleciał do Moskwy, by na miejscu zaproponować spotkanie trójstronne z udziałem Donalda Trumpa, Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina, twierdzi portal Axios. Czy więc wojna za naszą wschodnią granicą wkrótce się skończy?


  • John Ratcliffe miał pojechać do Moskwy z propozycją organizacji bezpośredniego spotkania Trumpa, Zełenskiego i Putina.
  • Rozmawiał z najważniejszymi przedstawicielami rosyjskich służb, a Ukraina miała być informowana o rozmowach.
  • Nie oznacza to jednak, że pokój jest blisko: podobne propozycje trójstronnych rozmów pojawiały się już wcześniej, ale negocjacje zostały zawieszone.
  • Sytuacja może jednak stworzyć nową przestrzeń do negocjacji: Zełenski deklaruje gotowość do rozmów i miał zaakceptować pomysł utworzenia w Donbasie zarządzanej przez stronę trzecią „wolnej strefy ekonomicznej”.

Rosja zaproszona do stołu negocjacyjnego

Szef amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadu (CIA) John Ratcliffe poleciał do Moskwy.

Niemal cały świat zastanawiał się, dlaczego. Sugerowano, że chodziło o nakłonienie Moskwy, by ta dołączyła do programu sankcji, które są wymierzone w Iran.

Inna wersja sugerowała, że rozmowy dot. planowanego ataku Rosjan na kraje bałtyckie.

Teraz pojawiła się kolejna teoria: miało chodzić o organizację trójstronnego spotkania z udziałem Donalda Trumpa, Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina.

Cel? Oczywiście zakończenie wojny w Europie Wschodniej.

Warto jednak dodać, że takie propozycje padały już wcześniej. Jak na razie nie wiadomo, jak Kreml zareagował na zaproszenie.

Szef CIA miał ponoć rozmawiać z szefem Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji Siergiejem Naryszkinem oraz szefem Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandrem Bortnikowem.

Ukraina miała być o wszystkim informowana.

Rozmowy w zawieszeniu

Warto jednak dodać, że wcześniej rozmowy pokojowe prowadzone były już w takim, trójstronnym formacie.

Ze strony USA prowadzili je specjalni wysłannicy Donalda Trumpa: Steve Witkoff i Jared Kushner.

Zostały zawieszone w lutym z powodu wybuchu wojny na Bliskim Wschodzie.

Wszystko dzieje się w czasie, gdy prezydent Zełenski przekazał, że  jest gotowy na rozmowy pokojowe, zgodziłby się m.in. na ustanowienie zarządzanej przez stronę trzecią „wolnej strefy ekonomicznej „.

Wtedy Donbas – bo to ten region stałby się ową „wolną strefą” – byłyby czymś na miarę tego, co Trump chce stworzyć w Strefie Gazy.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->