Prezydent USA Donald Trump jest sceptykiem w kwestii irańskiej propozycji dotyczącej zakończenia wojny, jak podaje dziennik „Wall Street Journal”. Wiadomo, że Teheran chce w pierwszej kolejności rozwiązać kryzys wokół cieśniny Ormuz, a dopiero potem negocjować w sprawie programu nuklearnego.
- Trump twierdzi, że Iran nie negocjuje z USA w dobrej wierze.
- Teheran chce najpierw zakończyć spór o Ormuz, a dopiero potem rozpocząć rozmowy o programie jądrowym.
Trump pozostaje sceptykiem
Prezydent Donald Trump nie odrzucił nowej propozycji pokojowej Iranu, ale miał dać do zrozumienia, że Teheran nie negocjuje z USA w dobrej wierze.
Przedstawiciele władz USA zapowiedzieli, że Amerykanie będą nadal negocjować z Iranem, a Biały Dom w najbliższych dniach najpewniej przedstawi swoją odpowiedź i kontrpropozycje
– podała redakcji „WSJ”.
Rzeczniczka Białego Domu Anna Kelly przekazała z kolei, że „Stany Zjednoczone nie będą negocjować za pośrednictwem mediów”.
Wszystko, co nie zostało ogłoszone przez prezydenta Trumpa albo Biały Dom, powinno być uznane za spekulacje
– stwierdziła w rozmowie z mediami.
Czego chce Iran?
Co zaś dzieje się w tle? Sytuacja na Bliskim Wschodzie stała się patowa: USA nie jest w stanie samodzielnie przełamać blokady Cieśniny Ormuz.
Mało tego, udało się zamordować liderów reżimu w Teheranie, ale ci zostali zastąpieni przez innych polityków.
Do tego na czoło wysunęli się ekstremiści, którzy utrudniają teraz rozmowy pokojowe.
W poniedziałek portal Axios podał, że Iran przedstawił jednak Stanom Zjednoczonym nową propozycję pokojową. Co ta zawiera? Irańczycy chcą najpierw skupić się na rozwiązaniu kryzysu wokół cieśniny Ormuz, a więc zniesieniu amerykańskiej blokady morskiej. To usprawni krajowy handel.
Iran chce doprowadzić do zawarcia długoterminowego zawieszenia broni lub trwałego pokoju. I dopiero wtedy mają rozpocząć się rozmowy na temat programu atomowego reżimu.
To ostatnie to największy problem: USA obawiają się dalszych prac Teheranu nad bronią jądrową.
Jednym z celów wojny było właśnie uniemożliwienie reżimowi dalszych działań na tym polu (poza przejęciem kontroli nad irańską ropą).
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->