8000 ofiar krypto scamów otrzymało zwroty od amerykańskiego regulatora | Wiadomości | CrypS.

8000 ofiar krypto scamów otrzymało zwroty od amerykańskiego regulatora

Zerelik Maciej
komisja handlu zwroty

Amerykańska Federalna Komisja Handlu zwraca środki około 8000 ofiarom, które straciły pieniądze podczas inwestycji w dwa krypto scamy. Scamy te obiecały ofiarom, że dzięki 100-dolarowej inwestycji mogą zarabiać 80 tys. dolarów miesięcznie.

Federalna Komisja Handlu zaczęła wysyłać zwroty ofiarom dwóch scamów inwestycyjnych: Bitcoin Funding Team i My7network.

Zgodnie z środowym ogłoszeniem, oba systemy „fałszywie obiecywały, że uczestnicy będą mogli zarobić duże sumy pieniędzy, płacąc za zapisanie się do systemów w kryptowalutach”. Jednakże komisja wyszczególniła:

„Bitcoin Funding Team i My7network były łańcuchowymi programami polecającymi, które zależały od rekrutacji nowych ludzi do zarabiania pieniędzy. W rzeczywistości, większość uczestników nie odzyskała swoich początkowych inwestycji”.

Komisja Handlu dokonała 7964 zwrotów za pośrednictwem Paypal. Łączna zwrócona kwota to ponad 470 000 dolarów.

„Średni zwrot wynosi około 59$. Odbiorcy, którzy otrzymają zwrot za pośrednictwem Paypal, będą mieli 30 dni na zaakceptowanie płatności”

– wyjaśniła FTC.

80 tys. miesięcznie za 100 dolców

Promotorzy tych dwóch systemów – Thomas Dluca, Louis Gatto i Eric Pinkston – stanęli przed komisją w 2018 roku. Twierdzili oni, że Bitcoin Funding Team „może zamienić wpłatę równowartości 100 dolarów na 80 000 dolarów miesięcznego dochodu”. FTC ogłosiła, że oba programy były piramidami.

FTC twierdzi, że czwarty oskarżony, Scott Chandler, promował Bitcoin Funding Team i inny scam Jetcoin. Ten z kolei obiecywał, że inwestorzy mogą podwoić swoje inwestycje w ciągu 50 dni. Według FTC jednak „program nie spełnił umowy i przestał działać w ciągu dwóch miesięcy od uruchomienia”.

Pozwani naruszyli zakaz Ustawy o zakazie działań wprowadzających w błąd, przedstawiając programy łańcuchowych poleceń jako możliwości zarabiania pieniędzy w dobrej wierze i fałszywie twierdząc, że uczestnicy mogliby uzyskać znaczny dochód, uczestnicząc w tych trzech programach

– wyjaśniła agencja federalna.

W sierpniu ubiegłego roku promotorzy dogadali się z FTC. Dluca miał zapłacić 453 932 dolarów, a Chandler 31 000 dolarów kary.

„Pinkston zgodził się również na grzywnę w wysokości 461 035 dolarów, która zostanie zawieszona po zapłaceniu 29 491 dolarów, z powodu niemożności zapłacenia pełnej kwoty. Jeśli później okaże się, że kłamał w sprawie swoich finansów, będzie zobowiązany do zapłaty pełnej kwoty”.

– zauważył regulator.

Oprócz kar pieniężnych, wszyscy czterej oskarżeni „mają stały zakaz prowadzenia, uczestniczenia lub pomagania innym w promowaniu lub prowadzeniu jakiegokolwiek wielopoziomowego programu marketingowego, piramidy lub systemu Ponziego”.

komisja handlu zwroty
reklama
reklama