0,01% posiadaczy BTC kontroluje 27% wszystkich tokenów w obiegu | Wiadomości | CrypS.

0,01% posiadaczy BTC kontroluje 27% wszystkich tokenów w obiegu

Redaktor: Albert Czajkowski
bitcoin on hand

Mniej niż 1% największych posiadaczy bitcoinów kontroluje ponad jedną czwartą wszystkich BTC w obiegu. Takie dane wynikają z badania przeprowadzonego przez National Bureau of Economic Research, amerykańską prywatną organizację badawczą.

National Bureau of Economic Research opublikowała wyniki badania, w których twierdzi, że 10 000 inwestorów BTC, czyli 0,01% wszystkich posiadaczy BTC, posiada łącznie 5 milionów BTC, czyli 27% wszystkich 18,9 mln tokenów w obiegu.

Ekosystem bitcoina nie jest zdecentralizowany

Kwota BTC w posiadaniu „jednego procenta” jest równoważna około 232 mld USD, poinformował Wall Street Journal. Badanie, które zostało przeprowadzone przez profesorów finansów Antoinette Schoar z MIT Sloan School of Management i Igora Makarova z London School of Economics, ma na celu wykazanie, że bitcoin nie jest tak zdecentralizowany, jak mogłoby się wydawać.

– Pomimo tego, że istnieje od 14 lat i szumu, który go otacza, to nadal jest to jednak bardzo skoncentrowany ekosystem – powiedziała Schoar.

Według doniesień Wall Street Journal, najwięksi posiadacze kontrolują większą część BTC niż udział najbogatszych amerykańskich gospodarstw domowych w zasobach dolarowych. Powołując się na dane Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, w artykule stwierdzono, że 1% najbogatszych amerykańskich gospodarstw domowych posiada około jednej trzeciej całego bogactwa.

4 mln BTC poza obiegiem

Dane mogą może brzmieć niepokojąco dla społeczności kryptowalutowej, ponieważ główni zwolennicy bitcoina promują decentralizację jako jedną z największych zalet sieci Bitcoin. Według założyciela Quantum Economics Mati Greenspana, duża część podaży BTC jest kontrolowana przez Satoshiego Nakamoto, który stworzył bitcoina. – Same monety Satoshiego stanowią ponad 5%. Bitcoin został zaprojektowany tak, by z czasem własność stawała się bardziej rozproszona. W przypadku walut fiducjarnych tendencja jest odwrotna – powiedział Greenspan.

Warto również zauważyć, że duża część podaży BTC prawdopodobnie nie jest kontrolowana przez nikogo i być może zostanie na zawsze utracona. Według firmy Coincover zajmującej się ubezpieczaniem kryptowalut, około 4 miliony BTC jest poza obiegiem z powodu utraconego dostępu.

bitcoin on handreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.