Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 25 stycznia 2023 roku.
Walidatorzy TON zagłosują za „zamrożeniem” 194 adresów
21 lutego walidatorzy TON będą głosować w sprawie zawieszenia 194 portfeli, które przechowują 21,3% całkowitej podaży tej kryptowaluty. Toncoiny o wartości 2,5 mld dolarów nie były aktywne od czasu ich dystrybucji w latach 2020 - 2022. Społeczność chce zamrozić je, żeby zapewnić jasność co do ilości dostępnych monet.
Czytaj więcej: Walidatorzy TON zagłosują za „zamrożeniem” 194 adresów z tokenami o wartości 2,5 mld USD
Niektóre kryptowaluty wciąż osiągają rekordowe wyniki
Kilka kryptowalutowych projektów sięgnęło w tym roku swoich rekordowych wycen. Na liście styczniowych zwycięzców możemy wymienić m.in. Rocket Pool, OKB i Optimism.
Czytaj więcej: Niektóre kryptowaluty wciąż osiągają rekordowe wyniki
Microsoft i OpenAI zawierają wielomiliardową umowę
Microsoft ogłosił, że zainwestuje "wiele miliardów dolarów w kalifornijski start-up zajmujący się sztuczną inteligencją - OpenAI. Póki co nie znamy szczegółów finansowych. Wcześniej pojawiały się jednak informacje, że umowa jest warta nawet 10 mld dolarów.
Microsoft podobno będzie pobierał 75% zysków OpenAI, aż do momentu zwrotu inwestycji. Następnie otrzyma aż 49% udziałów w startupie.
Czytaj więcej: Microsoft i OpenAI zawierają wielomiliardową umowę
Dom Sama Bankmana-Frieda wystawiony na sprzedaż za 3,28 mln USD
Kamienica w Waszyngtonie powiązana z SBFem, została wystawiona na sprzedaż za 3,28 mln dolarów. Wcześniej w kwietniu 2022 roku Guardians Against Pandemics, organizacja non-profit prowadzona przez brata byłego szefa giełdy Gabe'a Bankmana-Frieda, kupiła nieruchomość za podobną kwotę.
Co ciekawe, na krótko przed
upadkiem FTX, Guardians Against Pandemics zorganizowali w domu dwa przyjęcia. Jedno dla "starszych demokratów", a drugie dla liderów republikańskich.
Czytaj więcej: Dom Sama Bankmana-Frieda wystawiony na sprzedaż za 3,28 mln USD
Nexo rozważa pozwanie bułgarskich władz na 1 mld USD
Antoni Trenczew – współzałożyciel kryptowalutowej platformy pożyczkowej Nexo – powiedział, że jego firma rozważa pozwanie bułgarskiego rządu na kwotę 1 miliarda dolarów. Jego zdaniem akcja policji, która weszła do biura spółki, była motywowana politycznie i służyła wewnętrznym międzypartyjnym rozgrywkom.
Czytaj więcej: Nexo rozważa pozwanie bułgarskich władz na 1 mld USD
Deweloperzy Ethereum wdrożyli shadow fork w ramach aktualizacji Shanghai
Niedawno deweloperzy Ethereum zapowiedzieli wprowadzenie hard forka Shanghai w marcu 2023 roku. Teraz okazuje się, że zespół wprowadził już shadow fork, aby przetestować wpływ planowanej aktualizacji na sieć główną. Jak podał Marius Van Der Weyden, podczas testów wystąpiło wiele problemów wynikających z nieprawidłowej konfiguracji Geth. Po poprawce wszystkie węzły zaczęły jednak działać konsekwentnie.
Czytaj więcej: Deweloperzy Ethereum wdrożyli shadow fork w ramach aktualizacji Shanghai
Crypto.com z certyfikatami bezpieczeństwa i prywatności ISO 27017 i ISO 27018
Giełda Crypto.com ogłosiła, że uzyskała certyfikat ISO 27017 (dotyczący bezpieczeństwa w chmurze) oraz ISO 27018 (odnoszący się do ochrony prywatności w chmurze) zgodnie z audytem przeprowadzonym przez SGS, uznaną na całym świecie jednostkę certyfikującą.
"Będziemy nadal inwestować w zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa, ochrony i prywatności" – powiedział Kris Marszałek, dyrektor generalny Crypto.com.
Czytaj więcej: Crypto.com z certyfikatami bezpieczeństwa i prywatności ISO 27017 i ISO 27018
Binance przetworzyło dla Bitzlato transakcje BTC o wartości 346 mln USD
Giełda kryptowalut Binance przetworzyła dla Bitzlato transakcje BTC o wartości prawie 346 milionów dolarów. Łącznie zrealizowano około 205 tysięcy przelewów. Według danych Chainalysis, blisko 90 mln USD wszystkich transferów zostało dokonanych po sierpniu 2021 roku, kiedy to giełda Binance poinformowała o wdrożeniu procedury zwalczania przestępstw finansowych.
Czytaj więcej: Binance przetworzyło dla Bitzlato transakcje BTC o wartości 346 mln USD
Francja odkłada obowiązek licencji dla firm z branży kryptowalut
24 stycznia francuskie Zgromadzenie Narodowe miało głosować nad obowiązkowym udzielaniem licencji firmom związanym z aktywami cyfrowymi. Przepisy zakładały, że nowy system zacznie obowiązywać w październiku. Prawodawcy stwierdzili jednak, że zaczekają na wejście w życie kryptowalutowego prawa na poziomie całej UE w ramach MiCA. Stanie się to w 2024 roku lub później. --> źródło:
Decrypt
BlockFi sprzedaje pożyczki zabezpieczone koparkami za 160 mln USD
Platforma BlockFi, która
przechodzi postępowanie upadłościowe, próbuje sprzedać około 68 000 pożyczek zabezpieczonych koparkami bitcoinów o wartości około 160 milionów dolarów.
Firma otworzyła przetarg jeszcze w ubiegłym roku. Część z tych zobowiązań została już spłacona. W oparciu o dominujące ceny rynkowe sprzętu do wydobywania kryptowalut, niektóre z pożyczek mają niewystarczające zabezpieczenie.
Średnia cena pożyczonego minera ASIC w BlockFi to ~2350 USD. Według Hashrate Index, koszt urządzeń najnowszej generacji na obecnym rynku wynosi około 14 dolarów za TH/s. Oznacza to, że popularny Antminer S19j kosztuje 1400 dolarów, czyli prawie 1000 USD mniej. --> źródło:
Bloomberg
Emitent USDC obwinia SEC o niezrealizowane wejście na giełdę
Circle twierdzi, że głównym powodem nieudanej fuzji ze spółką SPAC Concord Acquisition, która doprowadziłaby do notowania na giełdzie, była opieszałość Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Zdaniem emitenta stablecoina USDC jego plany nie powiodły się przez brak zgody ze strony regulatora, który nie zezwolił na emisję nowych akcji przez 15 miesięcy. -->
Decrypt
Akcje Coinbase rosną o 50%
Notowania największej amerykańskiej giełdy kryptowalut wystrzeliły w górę o ponad 50% od 6 stycznia, kiedy ich kurs był najniższy w historii i wynosił 31,55 USD. Podczas dzisiejszej sesji akcje Coinbase (COIN) kosztują około 50 dolarów, co oznacza wzrost o blisko 55% od początku roku.
Komentarze