Sąd w Salwadorze przeanalizuje rządowe zakupy BTC
Rząd Salwadoru zostanie poddany dochodzeniu w sprawie wprowadzenia nowej bitcoinowej ustawy. Wszystko za sprawą skargi organizacji praw człowieka (Cristosal) złożonej do Trybunału Finansowego tego kraju.
Trybunał Finansowy jest autonomicznym organem na mocy konstytucji Salwadoru, który bada wydatki publiczne i przejrzystość budżetu. Skarga została złożona w dniu 10 września i domaga się audytu funduszy przydzielonych przez rząd Salwadoru na zakup Bitcoina i budowę bitomatów Chivo.
Salwador, kierowany przez prezydenta Nayiba Bukele, w dniu 7 września stał się pierwszym krajem, który uczynił Bitcoin legalnym środkiem płatniczym. Jednak wprowadzenie nowej ustawy napotkało problemy techniczne i ostrą opozycję z różnych frontów. W ostatnich tygodniach wielu Salwadorczyków wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko rządowemu posunięciu.
Co ciekawe, rząd Salwadoru kierowany przez Bukele zatwierdził fundusz BTC o wartości 150 milionów dolarów, aby inwestować w aktywo. Do tej pory kupił co najmniej 550 BTC, uruchomił aplikację do płatności o nazwie Chivo i zainstalował bitomaty połączone z aplikacją, aby umożliwić wypłatę gotówki.
Cristosal złożył skargę przeciwko sześciu członkom zarządu funduszu, w tym członkom ministerstw finansów i gospodarki. W odpowiedzi, Trybunał powiedział, że "przeprowadzi raport z analizy prawnej i, w odpowiednim czasie, przekaże taki raport do Generalnej Koordynacji Kontroli." Trybunał Finansowy jest upoważniony do nakładania sankcji karnych na urzędników za wszelkie nieprawidłowości w wydatkach rządowych.
W osobnym dokumencie Cristosal argumentował, że uczynienie Bitcoina prawnym środkiem płatniczym jest całkowicie "niekonstytucyjne". Grupa stwierdziła, że rząd zignorował obawy obywateli oraz bez głębszego zastanowienia dokonał poważnych zmian w krajowej infrastrukturze walutowej.
Inni krytycy wyrażali obawy dotyczące niestabilności Bitcoina. Według nich ta niestabilność czyni go nieefektywnym narzędziem do przeprowadzania płatności. W sierpniowej ankiecie przeprowadzonej przez salwadorską gazetę La Prensa Gráfica większość respondentów sprzeciwiła się nowemu prawu.
Komentarze