Giełda kryptowalut to internetowy serwis służący do zakupu i wymiany kryptowalut. Z tego tekstu dowiesz się więcej o zasadach działania takich platform. Poznasz także podstawy poruszania się po giełdach kryptowalut oraz dowiesz się jak dbać o swoje bezpieczeństwo podczas korzystania z ich usług.
Giełdy kryptowalut oferują najprostszy z możliwych sposobów wejścia do świata bitcoina i cyfrowych aktywów. Dzięki nim można kupować, sprzedawać oraz wymieniać swoje kryptowaluty. Ich rynek to bowiem nie tylko bitcoin. Nazywana cyfrowym złotem pierwsza kryptowaluta, doczekała się setek młodszych kuzynów, a liczba nowych projektów wciąż rośnie. To właśnie giełdy kryptowalut pomagają im wejść do obiegu, a przyjęcie nowego środka do oferty, którejś z nich sprawia, że zaczyna się ona liczyć.
Giełdy kryptowalut są zatem swego rodzaju łącznikiem, bez którego ekosystem cyfrowych walut, byłby zupełnie innym miejscem niż to które znamy. Z jednej strony giełdy są potrzebne i pomagają wejść wielu osobom na rynek kryptowalut. Z drugiej strony przez wielu bitcoinowców traktowane są jako zło konieczne i można przytoczyć wiele argumentów na poparcie tezy, że scentralizowane platformy w świecie zdecentralizowanych finansów to najbardziej zawodny i niepewny element. Bez względu na stronę, ku której przechyli się Twoja opinia, inwestując w kryptowaluty, najprawdopodobniej skorzystasz z jakiejś giełdy. W związku z tym, dowiedz się więcej na ich temat, zwłaszcza w kwestii zagrożeń i zasad bezpieczeństwa, które powinieneś przestrzegać żeby nie stracić swoich środków. Czym są więc giełdy kryptowalut?
Jest wiele różnych giełd kryptowalut
- Scentralizowane i zdecentralizowane, czyli zarządzane przez jeden podmiot i rozproszone. Te pierwsze, które są najpopularniejsze, przechowują środki klientów na swoich rachunkach, będąc niejako bankiem. Na zdecentralizowanych giełdach wymiana dokonuje się bezpośrednio pomiędzy portfelami użytkowników.
- Takie, na których kupimy tylko bitcoiny oraz inne, na których możemy handlować wieloma kryptowalutami. Giełdy bitcoinów lub platformy na których zamiast setek altcoinów, znajdziemy jedynie kilka podstawowych walut, wciąż mają się dobrze.
- Giełdy, które obsługują tradycyjne pieniądze i takie, na których handlować można tylko i wyłącznie kryptowalutami. W świecie wirtualnych aktywów jest wiele giełd, które nie zdecydowały się zostać pomostem pomiędzy tradycyjnymi a cyfrowymi środkami. Można więc wymieniać na nich tylko kryptowaluty.
- Giełdy kryptowalut z niskimi i wysokimi prowizjami oraz z różnymi warunkami świadczenia usług. Giełda bitcoinów, która ma doskonałe warunki dla klientów z grubymi portfelami, niekoniecznie będzie przyjaznym miejscem dla osób, które chcą kupić na próbę 0.001 bitcoina.
- Bezpieczne i nie, to znaczy takie, które potrafią odeprzeć atak hakerów i takie, którym się to nie uda. Niestety zazwyczaj o tym ile warte było zaufanie do niektórych giełd, klienci przekonywali się dopiero po ich upadku. Z tego powodu zalecana postawa to zasada ograniczonego zaufania i dbanie o bezpieczeństwo również na własną rękę.
- Uczciwe i postawione przez oszustów, którzy nieraz jedynie podszywają się pod giełdy. Trzeba mieć się na baczności i unikać nieznanych nikomu projektów. Na rynku kryptowalut, poza fałszywymi platformami, zdarzają się także exit scamy, które najpierw budują wiarygodność, a następnie znikają ze środkami inwestorów. Zanim zostaniesz klientem jakiejś giełdy, sprawdź ją pięć razy, np. pod kątem ratingu bezpieczeństwa tutaj.
Jak zatem wybrać właściwą giełdę kryptowalut?
Według potrzeb. Jeżeli chcesz handlować rzadkimi kryptowalutami - wybór zawęża się do tych giełd, które je obsługują. Jeśli chcesz kupić bitcoina za złotówki albo liry tureckie, znów masz ograniczone możliwości. Gdy giełda ma to czego potrzebujesz, zwróć uwagę na opinie jej użytkowników, bezpieczeństwo i prowizje. My nie świadczymy porad inwestycyjnych, jednak analizujemy giełdy kryptowalut, dlatego wiele przydatnych informacji może dostarczyć Ci nasz
rating giełd, o którym pisaliśmy wyżej. Znajdziesz tam przede wszystkim informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz opinie użytkowników giełd, które są szczególnie ważne przy dokonywaniu wyboru.
Więcej na ten temat dowiesz się z teksu:
"Jak wybrać giełdę kryptowalut".
Jak działa giełda kryptowalut?
Omówimy tutaj zasady działania większości najpopularniejszych, czyli scentralizowanych giełd kryptowalut.
Zazwyczaj na giełdzie możemy kupować kryptowaluty na dwa sposoby:
- Od innych użytkowników, którzy wystawiają oferty
- Od samej giełdy
1. Zakup od użytkowników
W tym przypadku wystawiamy swoją ofertę sprzedaży lub kupna i czekamy aż na platformie pojawi się ktoś, kto ją zrealizuje. Ustalamy warunki zakupu lub sprzedaży i czekamy aż giełda sparuje nas z odpowiednią ofertą. Wtedy dojdzie do zakupu. Korzystanie z tego sposobu jest zazwyczaj tańsze niż handel bezpośrednio z giełdą. Daje też możliwości ustalenia parametrów transakcji patrząc w przyszłość. Przykładowo, ustalamy cenę zakupu na 5000 USD za bitcoina. Jeśli kurs spadnie, a na giełdzie pojawią się odpowiednie oferty, transakcja zostanie zrealizowana. Minusem jest w tym wypadku czas oczekiwania, który musi upłynąć aż nasza oferta znajdzie odpowiednik po drugiej stronie rynku.
2. Zakup od giełdy
Ten sposób jest zdecydowanie szybszy i w przypadku większość giełd pozwala na zakup kryptowalut kilkoma kliknięciami myszki. Trzeba się przy tym liczyć z większą prowizją, jednak mimo wszystko, wielu klientów decyduje się na ten sposób. Ponadto coraz więcej giełd udostępnia opcję zakupu kryptowalut bezpośrednio za pomocą karty kredytowej lub szybkich płatności.
Jednak by rozpocząć handel na giełdzie kryptowalut, zazwyczaj trzeba przejść przez weryfikację KYC.
Weryfikacja klientów na giełdach kryptowalut
Państwa z całego świata starają się uregulować sektor kryptowalut. Szczególnie pod kątem przepisów uniemożliwiających pranie brudnych pieniędzy. Z tego powodu weryfikacja klientów stała się już obowiązkowa na niemal wszystkich platformach wymiany. Świat dąży do modelu, w którym potwierdzenie tożsamości jest niezbędne wszędzie tam, gdzie kryptowaluty są wymieniane na tradycyjne pieniądze lub odwrotnie.
Zanim zaczniemy korzystać z platformy musimy więc potwierdzić naszą tożsamość. By zarejestrować się w banku, trzeba było do niego pójść, wylegitymować się, założyć konto. Giełdy kryptowalut weryfikują klientów zdalnie. Konieczne będzie jednak posiadanie kamerki internetowej lub aparatu, którym zrobimy zdjęcia. Zazwyczaj, aby przejść przez weryfikację, należy przesłać:
- skan/fotografię dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport, rzadziej prawo jazdy),
- zdjęcie naszej twarzy, na którym trzymamy także dokument z wcześniejszego punktu (zawarte w nim dane powinny być czytelne),
- potwierdzenie miejsca zamieszkania - zazwyczaj wystarczy potwierdzenie transakcji z banku lub rachunek za prąd (powinny znajdować się w nim nasze nazwisko oraz adres zamieszkania).
Poniżej znajdziesz linki do naszych poradników, które opisują jak przejść proces weryfikacji na dwóch popularnych giełdach:
Wpłata depozytu na giełdę kryptowalut
Coraz więcej giełd, takich jak Binance czy Coinbase, wprowadza do swojej oferty zakup kryptowalut bezpośrednio przy użyciu karty kredytowej, bramek płatniczych lub szybkich procesorów płatności.
W większości przypadków aby handlować na giełdzie, trzeba jednak nadal "doładować konto". Podstawowym sposobem, dostępnym chyba na każdej giełdzie obsługującej tradycyjne waluty, jest przelew. Należy jednak pamiętać o tym, że większość z nich obsługuje główne światowe waluty takie jak dolar, euro lub funt i przesyłając środki z rachunku w złotówkach trzeba doliczyć koszty przewalutowania.
Zanim założysz konto na giełdzie kryptowalut, dowiedz się więc dokładnie jak wygląda kwestia prowizji i opłat oraz jakie waluty są przez nią akceptowane.
Co zagraża użytkownikom giełd kryptowalut?
Kryptowaluty funkcjonują wyłącznie w swoich sieciach, czyli na blockchainie. O tym, że należą do nas, decyduje linijka kodu przypisana do konkretnej wartości czyli nasz klucz prywatny. Dzięki niemu możemy dowolnie transferować nasze kryptowaluty. Do przechowywania kluczy prywatnych służą portfele kryptowalut. Jeżeli trzymamy nasze bitcoiny na giełdzie, klucz do naszych środków znajduje się w rękach giełdy, czyli w jej portfelu.
Wiele osób traktuje giełdy kryptowalut jak banki, pozostawiając swoje środki na kontrolowanych przez nie rachunkach. To błąd, który kosztował wielu bitcoinowców, utratę fortuny. Wystarczy spojrzeć na naszą
listę włamów i upadków giełd kryptowalut. Środowisko cyfrowych aktywów jest wciąż bardzo młode. Minie jeszcze wiele czasu, zanim będzie można zaufać usługom powierniczym świadczonym przez giełdy. Z uwagi na fakt, że funkcjonują one w wirtualnej przestrzeni, są szczególnie narażone na ataki hakerów.
Według złośliwych, giełdy kryptowalut dzielą się na te, które upadły i te które upadną.
W związku z tym po zakończeniu transakcji na giełdzie, środki należy przechowywać we własnym portfelu kryptowalut. O tym jak założyć taki portfel dowiesz się tutaj:
Portfel kryptowalut – co to jest i jak go założyć?
Jeżeli zaś większość informacji z tego akapitu jest dla Ciebie nowością, polecamy poznać bitcoina od podstaw:
Jak bezpiecznie korzystać z giełdy kryptowalut
Przestrzeganie tych 11 zasad zmniejszy ryzyko, że stracisz swoje środki.
- Zadbaj o dobry program antywirusowy i regularne, dokładne skany urządzenia, za pośrednictwem którego łączysz się z giełdą. Aktualizuj system operacyjny do najnowszej wersji oprogramowania.
- Zanim skorzystasz z giełdy kryptowalut zdobądź informacje na jej temat. Muszą pochodzić z różnych źródeł. Istnieje wiele SCAM'ów, które podają się za giełdy kryptowalut, ale nie mają nic wspólnego z giełdami ani z kryptowalutami.
- Korzystaj wyłącznie z platform zapewniających szyfrowanie SLL. Rozpoznasz je poprzez przedrostek // przed adresem (np. //www.binance.com/).
- Utwórz nowy adres e-mail oraz unikalne hasło, z których będziesz korzystać wyłącznie na jednej giełdzie, na której się zarejestrujesz.
- Przed zalogowaniem się na giełdę lub rejestracją konta, upewnij się, że jesteś na właściwej stronie. Do rzadkości nie należą wierne kopie znanych platform, postawione przez hakerów. Sprawdź czy adres widoczny w pasku nie zawiera błędów - np. //bitbay.net/pl - poprawny, www.bitbav.com - błędny.
- Nie przechowuj haseł zapisanych w plikach na komputerze ani urządzeniach podpiętych do sieci.
- W miarę możliwości do giełdy loguj się poprzez znaną sobie, bezpieczną sieć wifi/komórkową. Unikaj publicznych, niezabezpieczonych połączeń z internetem.
- Zawsze korzystaj z dwuetapowej weryfikacji. Dostęp do niej oferuje każda porządna giełda kryptowalut. Jeżeli platforma zapewnia dodatkowe zabezpieczenia, takie jak powiadomienia o nietypowych aktywnościach konta lub możliwość stworzenia listy adresów, które mają wyłączne prawo odbierać Twoje przelewy - nie wahaj się.
- Większość kryptowalut przechowuj z dala od giełdy, we własnym portfelu kryptowalut, który przechowujesz offline (wystarczy kartka papieru).
- Śledź informacje na temat giełdy, które pojawiają się na jej oficjalnych kanałach na Facebooku, Twitterze, Medium itd.. Jeśli dojdzie do naruszenia jej zabezpieczeń lub problemów, jako pierwsi poinformują tam o tym sami użytkownicy.
- Pamiętaj, że żaden prawdziwy pracownik giełdy kryptowalut nigdy nie zadzwoni do Ciebie ani nie napisze z prośbą o podanie hasła, klucza do prywatnego portfela, wyłączenie dwuetapowej weryfikacji lub podanie dodatkowych danych poza platformą.
Na koniec
Podczas krótkiej historii kryptowalut, z ich giełd wyparowały środki warte co najmniej kilka miliardów dolarów. Bądź ostrożny aby nie dołożyć do tej kwoty swoich paru groszy. Wybieraj giełdę kryptowalut ostrożnie i według potrzeb. Hakerzy, scamy, fałszywe platformy, błędy techniczne i nieoczekiwane incydenty to zagrożenia, z którymi musisz się liczyć.
Przede wszystkim zaś, nie traktuj bitcoina jako magicznego słowa, które otworzy przed Tobą wrota fortuny. Kryptowaluty to bardzo ryzykowne aktywa i trzeba liczyć się z możliwością straty. Nie wolno też pominąć etapu edukacji. W przeciwnym wypadku każdy błąd może być dla Ciebie bardzo kosztowny.
Gdy wybierzesz już giełdę kryptowalut dla siebie, będzie nam bardzo miło, jeśli zostawisz u nas swój komentarz na jej temat (
o tutaj). Zwłaszcza jeśli Cie rozczarowała. Bezpieczeństwo i zaufanie są w świecie kryptowalut cenniejsze niż bitcoiny.
Komentarze