Avalanche (AVAX) to platforma blockchain obsługująca smart kontrakty. Koncentruje się ona na szybkości transakcji, niskich kosztach i przyjazności dla środowiska. Ostatecznym celem projektu jest stworzenie wysoce skalowalnego blockchaina, który nie poświęca decentralizacji ani bezpieczeństwa.
Avalanche wystartował w 2020 roku z inicjatywy Ava Labs. Od tego czasu wykładniczo wzniósł się w rankingu największych kryptowalut i w momencie pisania tego tekstu kryptowaluta AVAX zajmuje 17. pozycję. Z kolei TVL Avalanche (czyli całkowita zablokowana wartość w dAppach) wynosi obecnie 1,3 mld dolarów.
Avalanche jest poważnym pretendentem do stworzenia najszybszego na świecie blockchaina. Posiada bowiem naprawdę dobry zespół, pełną pasji społeczność i oddanych zwolenników.
W dzisiejszym artykule wyjaśniamy wszystko, co powinieneś wiedzieć o Avalanche - czyli jak działa ten projekt, kto za nim stoi, jaka jest jego historia powstania, czym jest token AVAX oraz wiele więcej. Tak więc, zaczynajmy!
Co to jest Avalanche (AVAX)? Historia powstania
Blockchainy ewoluowały w specyficzny sposób dzięki Bitcoinowi.
Bitcoin był przecież pierwszym blockchainem, tak więc jego konstrukcja wpłynęła na wszystkie kolejne łańcuchy. To stworzyło kilka problemów:
- Bitcoin używa konsensusu Proof of Work, co skutkuje powolnymi i kosztownymi transakcjami.
- Zatwierdzanie łańcuchów PoW jest zasobożerne, co ogranicza decentralizację.
- Adopcja blockchaina rośnie i wymaga skalowalnych rozwiązań.
Kiedy Bitcoin wystartował w 2009 roku, używało go stosunkowo niewiele osób. Dlatego też techniczne ograniczenia miały niewielkie znaczenie. Dzisiaj jednak sektor urósł do ogromnych rozmiarów - głównie za sprawą
decentralizacji finansów i wykorzystania
NFT.
Według niektórych szacunków, w 2021 roku z kryptowalut korzystało
300 milionów osób na całym świecie. Tylko sektor DeFi na dzień dzisiejszy jest warty niemal
50 mld USD. Tak ogromny wzrost sprawił, że
blockchainy obsługujące
smart kontrakty, takie jak np.
Ethereum i
Solana przestały sobie radzić. Pierwszy doświadcza
przeciążeń sieci i wzrostów opłat. Drugi z kolei
jest mocno awaryjny.
Aby zaradzić sytuacji, w przypadku Ethereum (które hostuje większość DeFi) zaczęły powstawać rozwiązania skalowania warstwy 2.
Warstwa 2 przenosi transakcje z głównego łańcucha Ethereum, "grupuje je", a następnie wysyła te grupy z powrotem do Ethereum.
Dzięki temu transakcje mogą być przetwarzane szybciej i w sposób bardziej skalowalny. Niemniej jednak cierpi na tym bezpieczeństwo.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby zamknięcie wszystkiego w protokole warstwy 1, który jest
skalowalny, bezpieczny i zdecentralizowany. Zatem, co to wszystko ma wspólnego z Avalanche?
Ava Labs, założyciele i twórcy Avalanche, uważają, że zbudowali najszybszą platformę smart kontraktów do tej pory. Co więcej, twierdzą że ich produkt łączy wszystkie trzy najważniejsze cechy dobrego łańcucha, czyli właśnie skalowalność, bezpieczeństwo i decentralizację. To z kolei
pozwala stworzyć Internet przyszłości, w którym fundamentalną technologią są właśnie kryptowaluty.
Kilka lat temu taka wizja była w najlepszym wypadku ambitna, a w najgorszym odległa o co najmniej dekadę. Dziś jednak mainnet Avalanche funkcjonuje i gości tętniącą życiem, rozwijającą się społeczność, wspieraną przez fundusz ekosystemu warty 230 milionów dolarów.
Celem Avalanche jest osiągnięcie najszybszego czasu finalizacji dla transakcji na blockchainie. Czas finalizacji to okres w jakim transakcja zostaje przetworzona, a następnie uznana za trwałą i nieodwracalną. Wówczas nie można jej już cofnąć ani zmienić.
Jest to oczywiście istotna cecha blockchaina (zwłaszcza dla przypadków użycia w finansach). Czas ten jest jednak różny na różnych łańcuchach. Ethereum, na przykład może sfinalizować transakcje w ciągu około jednej minuty. W przypadku Avalanche jest to zaledwie jedna sakunda.
Czy niemal natychmiastowa finalność czyni Avalanche najszybszym blockchainem na świecie? Aby to sprawdzić, będziemy musieli przyjrzeć się bliżej temu, jak działa Avalanche i wytłumaczyć kwestię stakowania tokenów AVAX. Tak więc, przejdźmy do kolejnej sekcji.
Jak działa Avalanche krypto?
Główną innowacją Avalanche jest to, że składa się z trzech blockchainów, a nie z jednego. Powód takiego rozwiązania jest naprawdę błyskotliwy. Każdy blockchain specjalizuje się tylko w jednym zadaniu wewnątrz szerszego ekosystemu Avalanche.
Nie za wszystko odpowiada jeden łańcuch.
Rozdzielenie zadań pomiędzy różne łańcuchy pomaga spełnić wszystkie założenia tzw. trylematu blockchaina, czyli osiągnięcie decentralizacji, bezpieczeństwa i skalowalności. W takim razie, czym charakteryzują się 3 blockchainy?
- Exchange Chain (X-Chain) - Exchange Chain (X-Chain) to blockchain odpowiedzialny za tworzenie i transakcje aktywów Avalanche. Natywny token Avalanche AVAX jest obecnie najpopularniejszą kryptowalutą na platformie, ale nie daleko w tyle są też inne tokeny, np. DEX-ów. Transakcje na X-Chain generują opłaty płacone w AVAX. System ten działa podobnie jak w przypadku gazu Ethereum. Nawet jeśli dokonujesz transakcji tokenami JOE, opłaty są zawsze rozliczane w AVAX.
- Contract Chain (C-Chain) - Smart kontrakty są kluczową cechą Avalanche. Ta funkcja umożliwia programistom budowanie zdecentralizowanych aplikacji na Avalanche, wykorzystując jednocześnie korzyści związane z bezpieczeństwem i skalowalnością platformy. C-Chain uruchamia smart kontrakty dla platformy Avalanche i jest kompatybilny z EVM (Ethereum Virtual Machine). Bycie kompatybilnym z EVM oznacza, że każdy może wdrożyć smart kontrakty Ethereum na Avalanche. Wdrażanie inteligentnych kontraktów Ethereum na Avalanche daje programistom dostęp do funkcji tego drugiego łańcucha za pomocą tych samych co zawsze narzędzi deweloperskich Ethereum.
- Platform Chain (P-Chain) - P-Chain pozwala każdemu stworzyć blockchain warstwy 1 lub 2. W terminologii Avalanche te blockchainy są nazywane podsieciami, przy czym P-Chain jest domyślną podsiecią wspólną dla wszystkich. P-Chain zarządza ekosystemem podsieci Avalanche poprzez śledzenie walidatorów. Niemniej jednak podsieci są również odpowiedzialne za walidację P-Chain.
Podsieci są kluczem do skalowania Avalanche
Powyżej, po krótce poruszyliśmy temat podsieci Avalanche. Jednak ich waga jest warta bardziej szczegółowego wyjaśnienia. Sposób działania podsieci Avalanche jest podobny do shardingu
Ethereum 2.0. Podsieć to po prostu klon domyślnego blockchaina (w przypadku Avalanche jest to Primary Network), który jest podłączony do platformy w momencie startu.
Co ważniejsze, podsieci mogą być tworzone przez użytkowników na żądanie i w zależności od potrzeb. W praktyce oznacza to, że podsieć, gdy jej limity skalowania zostaną tymczasowo wyczerpane, może uruchomić inną podsieć, aby spełnić lub przekroczyć wymagania dotyczące ruchu sieciowego i uwolnić transakcje.
Tak więc, tworzenie podsieci jest nieograniczone (podsieci mogą w nieskończoność tworzyć podsieci). P-Chain ma limit około 4500 transakcji na sekundę. Jest to około dwa razy więcej niż w przypadku procesora płatności
Visa. Jednak dzięki nieograniczonej zdolności do generowania podsieci, Avalanche nie ma praktycznie żadnego limitu TPS.
Chociaż podsieci mogą tworzyć własne zestawy zasad dotyczących funkcjonowania ich konkretnego blockchaina, wszystkie są zobowiązane do walidacji Primary Network. Walidacja podstawowej sieci wymaga, aby każda podsieć była jej członkiem - status ten jest przyznawany osobom, które stakują ponad 2000 tokenów AVAX.
Kryptowaluta AVAX - Co to, kurs, cena, wykres, prognozy
Token Avalanche, czyli AVAX, to token użytkowy, który służy jako wspólny środek wymiany w ekosystemie. Oprócz jego zastosowania jako waluty w świecie Avalanche, staking AVAX zabezpiecza sieć i wynagradza stakerów większą ilością AVAX.
Potęgując wartość pochodzącą ze stakingu jest mechanizm tokenów deflacyjnych AVAX. Tokeny AVAX używane do płacenia opłat transakcyjnych są spalane, a tym samym usuwane z podaży. To trwale obniża ilość AVAX w obiegu, a tym samym powoduje, że cena AVAX rośnie.
Aktualny kurs AVAX, kapitalizację rynkową oraz kilka innych danych znajdziesz poniżej:
Zastanawiasz się jakie są prognozy dot. Avalanche? Według analityka Larka Davisa, AVAX może kosztować nawet 100 USD do 2025 roku. Niemniej jednak według
, kurs AVAX osiągnie ROI na poziomie 2300% w roku 2030. Oczywiście nie warto wzorować się tymi prognozami. Jest to jedynie wróżenie ze szklanej kuli, a na kurs AVAX wpływ może mieć wiele innych czynników.
Avalanche (AVAX) to nie jedyny projekt, który próbuje zdetronizować króla zdecentralizowanych finansów - Ethereum. Do tzw. "zabójców Ethereum" należą także m.in.
Przyjrzyjmy się jednak jak plasują się pod różnymi względami Bitcoin, Ethereum, Polkadot i bohater naszego artykułu, czyli Avalanche za pomocą poniższej tabeli.
Zastanawiasz się jak i gdzie kupić Avalanche (AVAX)? Avalanche jest już na tyle popularną kryptowalutą, że można ją kupić niemal na każdej giełdzie oraz poprzez
. Za większość wolumenu obecnie odpowiada największa giełda na świecie - Binance i to na jej podstawie wyjaśnimy ci krok po kroku jak kupić AVAX.
Tak więc, aby kupić AVAX wykonaj poniższe kroki:
Komentarze