Podsumowanie dnia w krypto [Newsy z 19.11]

  • Nabór do pierwszej polskiej piaskownicy blockchain
Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) z partnerami finansowymi stworzyła darmową platformę Sandbox Blockchain dla startupów. Piaskownica blockchain skierowana jest do firm, w tym startupów, które chcą rozwijać produkty lub usługi oparte na technologii blockchain, lecz nie dysponują odpowiednim środowiskiem testowym.
  • Kryptograficzna zagadka w warszawskim metrze
Tajemnicze plakaty rozwieszane w warszawskim metrze przekazują niezbędne informacje do rozwikłania krypto zagadki. Jest niewiele informacji na ten temat, jednak powinny one wystarczyć, aby rozwiązać działanie. Dla osoby, która rozwikła sekret czeka nagroda w wysokości 7 ETH (12,600 zł).
  • Binance VS Forbes
Binance złożył pozew przeciwko Forbes Media i jego dwóm dziennikarzom. Giełda twierdzi, że opublikowany jeden z artykułów zniesławił jej imię. W skardze złożonej w środę w Sądzie Rejonowym Stanów Zjednoczonych w New Jersey, Binance oświadczył, że „historia zawiera liczne fałszywe, wprowadzające w błąd i oszczercze stwierdzenia na temat giełdy".
  • OKEx przywróci wypłaty już 27 listopada
Giełda kryptowalut OKEx ogłosiła dziś datę przywrócenia wypłat zawieszonych 16 października. Po prawie 1,5 miesiąca przerwy klienci platformy będą mogli w końcu wypłacić swoje kryptowaluty, zdeponowane na platformie OKEx.
  • Bitcoinowy błąd, który kosztował 47 000 dolarów
Wygląda na to, że ktoś zapłacił 2.66038352 BTC (ponad 47 000 dolarów) opłaty transakcyjnej za wysłanie zaledwie 0.01088549 BTC (194,66 dolara w momencie zawierania transakcji). Nie wiadomo kim jest osoba stojąca za takim dziwnym transferem, ani dlaczego został ustawiony tak duży priorytet.
  • Hakerzy przejęli dane z giełdy Liquid
Giełda kryptowalut Liquid ujawniła wczoraj szczegóły związane z kradzieżą danych osobowych jej użytkowników. Hakerzy złamali jej zabezpieczenia 13 listopada. W ich ręce trafiły zaszyfrowane hasła, adresy, imiona i nazwiska. Dochodzenie czy hakerzy zdobyli także dokumenty jest w toku. Jeżeli by do tego doszło, klienci giełdy znaleźliby się w bardzo poważnym niebezpieczeństwie. Na czarne rynki w Darknecie mogłyby trafić skany ich dokumentów tożsamości przez co groziłaby im kradzież tożsamości lub spersonalizowane ataki.
  • Miliarder z Meksyku zainwestował 10% swoich aktywów w BTC
Ricardo Salinas Pliego założyciel Grupo Salinas zainwestował 10% swoich zasobów w bitcoiny. Miliarder jest na 2 miejscu w rankingu Forbes w Meksyku. Jego majątek szacuje się na 11,7 miliarda dolarów. Na swoim Twitterze proponuję "dywersyfikować nasz portfel inwestycyjny”.
  • Mieszkaniec Dublina skazany za kradzież 2 mln USD w krypto
Conor Freeman został skazany przez Sąd Okręgowy w Dublinie za kradzież ponad 2 milionów dolarów kryptowaluty z użyciem wymiany karty SIM. Należał on do do sześcioosobowej grupy przestępczej, której udało się włamać do trzec kont kryptowalutowych kradnąc kolejno 100,000 dolarów, 167,000 dolarów oraz 1,9 miliona dolarów.
  • 95% wszystkich wyemitowanych bitcoinów jest przechowywanych na 2% adresów
Analiza przeprowadzona przez Bloomberg wskazuje, że spośród głównych właścicieli bitcoinów 92,4% to wieloryby, 7% to giełdy kryptowalut, a reszta to instrumenty finansowe z aktywem bazowym w postaci pierwszej kryptowaluty. Taka struktura rynku świadczy o potencjalnym ogromnym wpływie działań wielorybów na wciąż mało płynny rynek. Zdaniem eksperta często jedna transakcja może znacząco zmienić cenę monety. To nadal stawia inwestorów detalicznych w obliczu gwałtownych wahań cen.
  • Japońskie banki oraz firmy przetestują prywatną walutę cyfrową
Duże japońskie firmy zgodziły się wziąć udział w eksperymencie, aby wypuścić prywatną walutę cyfrową na jednej platformie. Projekt rozpocznie się w 2021 roku. W skład grupy wchodzi ponad 30 firm, w tym trzy największe banki, brokerzy i firmy telekomunikacyjne. Zdaniem uczestników inicjatywa jest niezbędna dla rozwoju cyfryzacji w kraju, w którym gotówka stanowi około 80% całkowitego wolumenu wpłat.

Komentarze

Ranking giełd