7 najgorętszych kryptowalut w październiku 2024. W co inwestować?

Kryptowaluty mogły pozytywnie zaskoczyć sympatyków rynkowej statystyki we wrześniu. W historycznie jednym z najgorszych dla bitcoina (BTC) i altcoinów miesiącu udało się bowiem wykręcić całkiem przyzwoite stopy zwrotu. Najstarsza kryptowaluta rosła pomimo przeciwności o ponad 7% i chwilowo testowała wakacyjne maksima.
Teraz rozpoczęliśmy już październik oraz ostatni kwartał roku, które zgodnie z danymi o sezonowości uważane są za najgorętszy z kryptowalutowych okresów. I to pomimo rozpoczynającej się jesieni i nieuchronnie zbliżającej zimy! Jak zachowa się bitcoin i inne krypto w tym miesiącu, czas dopiero pokaże, ale już teraz przygotowaliśmy dla Was listę 7 najbardziej chodliwych kryptowalut na październik 2024. Poniżej znajdziecie aktywa, które generują nie tylko wysokie stopy zwrotu, ale również spory obrót, utrzymując wysoką aktywność i płynność przez ostatnie kilka tygodni.

7 kryptowalut, które warto wziąć pod uwagę w październiku 2024

Analizując setki popularnych kryptowalut, wyselekcjonowaliśmy te, które na przestrzeni ostatniego miesiąca wygenerowały najwyższe zyski oraz cieszyły się wysokimi średnimi wolumenami dobowymi. Wybór jest w pełni obiektywny, bazuje bowiem na twardych danych pochodzących z CoinMarketCap. Na liście najgorętszych kryptowalut w październiku 2024, na czele znalazła się następująca siódemka:
Kryptowaluta Symbol Stopa zwrotu z 30 dni Wolumen 24H
Bittensor TAO 154% $219 milionów
Popcat (SOL) POPCAT 132% $183 miliony
Sui SUI 107% $1,6 miliarda
Nervos Network CKB 87% $44 miliony
FTX Token FTT 82% $328 milionów
Fantom FTM 67% $311 milionów
Dogwifhat WIF 61% $747 milionów
Opracowanie własne na podstawie danych pochodzących z CoinMarketCap, stan na dzień 8 października 2024 roku Jeżeli pamiętasz listę z ubiegłego miesiąca, to zauważysz, że ponownie widzimy tutaj wybuchową mieszankę nowych tokenów, kilku większych i ugruntowanych projektów oraz memecoinów. Drugi miesiąc z rzędu w naszym zestawieniu znalazł się między innymi Popcat oraz Sui. Ciekawą (acz kontrowersyjną) pozycją jest również FTT od upadłej giełdy FTX. W październiku na pewno warto postawić na bitcoina, gdyż tak jak wspomniano, jest to historycznie jeden z najlepszych okresów dla najstarszej kryptowaluty. Jak mawia jednak stare rynkowe przysłowie: „nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka”. 

Bitcoin w październiku rośnie średnio o 21%. Źródło: Coinglass

W związku z tym oprócz BTC warto pomyśleć również o co najmniej 1-2 alternatywach. Nasza lista 7 najgorętszych kryptowalut na październik 2024 roku z pewnością będzie tutaj niezastąpiona.

Bittensor (TAO)

Bittensor to innowacyjny projekt AI-blockchain tworzący zdecentralizowaną sieć uczenia maszynowego. Jego niedawny wzrost popularności odzwierciedla rosnące zainteresowanie połączeniem sztucznej inteligencji i kryptowalut oraz nowatorskie podejście do rozwoju nowych technologii opartych właśnie na SI. TAO jest zasadniczo językiem do tworzenia wielu zdecentralizowanych rynków towarowych lub „podsieci”, zlokalizowanych w ramach ujednoliconego systemu kryptowalutowego. Te różne rynki funkcjonują za pośrednictwem łańcucha Bittensor, umożliwiając każdemu z nich interakcję i łączenie się w pojedynczą infrastrukturę obliczeniową. 
Analogicznie, Bittensor wprowadza ten sam rodzaj abstrakcji, który Ethereum dodało do Bitcoina w celu uruchamiania zdecentralizowanych kontraktów, ale na odwrotną innowację Bitcoina - rynki cyfrowe
 – czytamy na oficjalnej stronie projektu. Token funkcjonuje już od początku tego roku, jednak w ostatnim miesiącu zyskał większe zainteresowanie inwestorów. Jak widać na poniższym wykresie, w październiku testował poziom 680 dolarów, najwyższy od swojego debiutu giełdowego na Binance.

Wykres cenowy Bittensor (TAO). Źródło: Tradingview.com

Chociaż ciężko powiedzieć o nim coś więcej z punktu widzenia analizy technicznej, to psychologiczny pułap 600 dolarów, który właśnie udało się pokonać i który pełnił we wrześniu rolę istotnego oporu, powinien sprawdzić się teraz jako równie mocne wsparcie. Dlaczego warto zainwestować w Bittensor w październiku 2024:
  • Wysoka wydajność w ostatnim czasie (+154% w ciągu 30 dni)
  • Unikalny przypadek użycia skoncentrowany na sztucznej inteligencji w przestrzeni kryptowalutowej
  • Rosnące zainteresowanie scaleniem AI i blockchain

Popcat (POPCAT)

Popcat, to coraz popularniejszy memecoin (prezentująca kota o imieniu „owsianka”) na blockchainie Solana, która gości w naszym zestawieniu już drugi miesiąc z rzędu. Szybko zyskała popularność w społeczności kryptowalut. Gwałtowny wzrost POPCAT pokazuje, że kryptowaluty bazujące na czystej spekulacji i „memiczności” cały czas są w stanie budować silniejsze społeczności inwestorów i utrzymywać wartość w dłuższym terminie.
Żadnych podatków, żadnych bzdur. 93,1% tokenów zostało wysłanych do puli płynności, tokeny LP zostały spalone, a umowa została rozwiązana. Pozostałe 6,9% podaży jest przechowywane w portfelu multi-sig tylko po to, aby wykorzystać je jako tokeny do przyszłego scentralizowanego notowania giełdowego, mostów i puli płynności
– przyznają szczerze twórcy projektu.

Wykres cenowy Popcat (POPCAT). Źródło: Tradingview.com

Gdy ostatni raz patrzyliśmy na wykres POPCAT, obecna strefa wsparcia wyznaczała psychologiczne maksima na wysokości okrągłego poziomu 1 dolara. Teraz jest to najważniejsza baza obrony byków oraz poziom, przy którym warto rozważyć dokupienie większej ilości tego memecoina. Dlaczego warto zainwestować w Popcat w październiku 2024:
  • Zbudowany na szybkiej i taniej sieci Solana
  • Silne zaangażowanie społeczności napędzające adopcję: cały czas wysokie wolumeny i stopy zwrotu
  • Włączenie do kontraktów terminowych Binance przyciągające uwagę wielorybów

Sui (SUI)

Sui to blockchain warstwy 1 zaprojektowany z myślą o wysokiej skalowalności i niskich opóźnieniach (w przeciągu jednej sekundy przetwarza niemal 300 tysięcy transakcji). Jego innowacyjna architektura ma na celu rozwiązanie typowych problemów z wydajnością sieci bloków, przyciągając uwagę zarówno deweloperów, jak i inwestorów.

Wykres cenowy Sui (SUI). Źródło: Tradingview.com

Od strony technicznej, obecny moment może nie być najlepszym na dokonywanie zakupu Sui, gdyż kryptowaluta znalazła się w zakresie szczytów z marca i ponownie testuje opór w okolicach 2 dolarów. Ten na razie skutecznie blokuje próbę dalszych wzrostów, co może wywołać korektę spadkową. Wyraźniejsze wsparcie rysuje się jednak przy 1,6 dol. i ta strefa byłaby o wiele bezpieczniejsza do zakupu tokena po atrakcyjniejszych cenach. Dlaczego warto zainwestować w Sui w październiku 2024:
  • Drugi miesiąc z rzędu utrzymuje wysokie stopy zwrotu, tym razem powyżej 100%
  • Posiada spory dzienny obrót rzędu 1,5 miliarda dolarów i jest jednym z 20 największych tokenów ekosystemu kryptowalutowego
  • Jako L1 skupia się na wysokiej skalowalności i niskich opłatach oraz posiada coraz bardziej obiecujący ekosystem dApps

Nervos Network (CKB)

Nervos Network oferuje wielowarstwowe rozwiązania blockchain skoncentrowane na skalowalności i interoperacyjności. Pełni rolę rozwiązania warstwy drugiej (L2) dla sieci BTC. Twórcy nazywają go rozwiązaniem „izomorficznym”, którego celem jest poprawa skalowalności oraz programowalności kryptowaluty.
Zbudowany na RISC-V i zabezpieczony przez Proof-of-Work, CKB jest najbardziej elastycznym i interoperacyjnym blockchainem. Służy jako ostateczny fundament Nervos, modułowej sieci zbudowanej od podstaw w celu zapewnienia bezpieczeństwa, decentralizacji, elastyczności i interoperacyjności
– napisano na oficjalnej stronie projektu.

Wykres cenowy Nervos Network (CKB). Źródło: Tradingview.com

CKB to kryptowaluta o ugruntowanej pozycji, która na rynku znajduje się od kilku lat. We wrześniu obserwowaliśmy jednak dynamiczniejszy skok jej wartości i podejście do poziomu 0,02 dol., najwyższego od kilku miesięcy. Ten zadziałał jak wyraźny opór, jednak strefa maksimów z lipca i okolice 0,014 dol., powinny z kolei funkcjonować jak wsparcie. Tam szukalibyśmy ewentualnych okazji do skupowania CKB. Dlaczego warto zainwestować w CKB w październiku 2024:
  • Unikalna wielowarstwowa architektura rozwiązująca dylematy blockchaina BTC
  • Rosnąca liczba partnerstw i integracji L2
  • Stosunkowo niska kapitalizacja rynkowa z potencjałem wzrostu, przy jednocześnie stabilnej aktywności i dziennym obrocie
  • W przeciągu ostatnich 30 dni wartość CKB rosła o niemal 90%

FTX Token (FTT)

UWAGA! W tym przypadku zachowaj szczególną ostrożność. Ruchy na FTT mają obecnie charakter typowo spekulacyjny. Pomimo głośnego upadku giełdy FTX w listopadzie 2022 roku i skazania twórcy Sama Banmkana-Frieda na 25 lat za kratkami, jej autorski token FTT przeżywa właśnie silne odrodzenie zainteresowania. Należy zachować jednak szczególną ostrożność, gdyż ma ono w dużej mierze charakter spekulacyjny, oparty na potencjalnych wynikach postępowania upadłościowego. FTX w październiku przedstawił plan zwrotu środków wierzycielom, obiecując klientom zwrot ponad 100% wartości roszczeń. Jeżeli chcesz poznać szczegóły tej sprawy, to zapoznaj się z naszym artykułem dostępnym tutaj. //twitter.com/FTX_Official/status/1843373772583457005

Wykres cenowy FTX Token (FTT). Źródło: Tradingview.com

Jak widać na wykresie powyżej, cena FTX znalazła się właśnie na najwyższych poziomach od początku roku. Ruch jest wywołany spekulacjami związanymi z ogłoszeniami przez likwidatora planu spłaty obecnych wierzycieli. Okolice 2 dolarów wyglądają w tym momencie na mocne wsparcie: w przypadku takich aktywów analiza techniczna może jednak na nic się nie zdać. Dlaczego warto spojrzeć na FTT w październiku 2024:
  • Potencjał ożywienia po postępowaniu upadłościowym FTX
  • Spekulacyjne zainteresowanie przyszłą użytecznością tokena
  • Wysoka zmienność oferująca możliwości handlowe dla inwestorów posiadających wysoki apetyt na ryzyko

Fantom (FTM)

Fantom to wysokowydajna platforma smart kontraktów znana ze swojej szybkości. Ostatnie wzrosty mają jednak również charakter spekulacyjny wynikający z migracji tokenów FTM do nowego aktywa S, które będzie emitowane w stosunku 1:1.  Do tej pory Fantom obsługiwał własną platformę inteligentnych kontraktów o nazwie Opera. Teraz stawia natomiast na rozwój autorskiego chaina o nazwie Sonic, stąd też decyzja o wyemitowaniu kolejnej kryptowaluty. FTM nie znika jednak z rynku i będzie dalej wspierany, podobnie jak Opera.

Wykres cenowy Fantom (FTM). Źródło: Tradingview.com

Co o FTM mówi obecnie analiza techniczna? Na wykresie widzimy przede wszystkim: wybitą linię trendu spadkowego rysowaną od marcowych szczytów, rozgoszczenie się nad strefą wsparcia z kwietnia i maja oraz ustanowienie lokalnych maksimów przy strefie 0,74 dol. Lokalne dołki w okolicach 0,6 dol. mogą być dobrą okazją do rozważenia kupna FTM, jednak dopiero wyjście nad poziom 50% zniesienia Fibonacciego (wspomniane 0,74 dol.) otworzy drogę do dalszej i mocniejszej aprecjacji. Dlaczego warto zainwestować w FTM w październiku 2024:
  • Szybkie transakcje i niskie opłaty
  • Rosnący ekosystem DeFi i dApp
  • Rozwój nowego projektu o nazwie Sonic i wprowadzenie kolejnej kryptowaluty dla dotychczasowych posiadaczy FTM
  • Wysoki dzienny wolumen przy jednocześnie wysokich miesięcznych stopach zwrotu
  • FTM to jedna z 50 największych kryptowalut w tym momencie

dogwifhat (WIF)

Dogwifhat to kolejny memiczny token w naszym zestawieniu inspirowany popularnym „piesełem”. Zbudowany na blockchainie Solana, łączy w sobie viralowy charakter memicznych coinów z wysokowydajnym blockchainem. Na przestrzeni ostatnich 30 dni rośnie o ponad 60%, stabilizuje się jako jedna z 40 największych kryptowalut i posiada spory dzienny wolumen wynoszący obecnie niemal 750 milionów dolarów.

Wykres cenowy dogwifhat (WIF). Źródło: Tradingview.com

Chociaż prawdziwy spekulacyjny szał na WIF miał miejsce na początku roku i swój szczyt podczas debiutu na Binance w marcu, to obecnie kryptowaluta znowu mocniej rośnie. Istotne jest wbicie spadkowej linii trendu sprzed pół roku, jednak niebezpiecznie wygląda opór tuż pod 3 dolarami. Dopiero jego pokonanie pozwoliłoby myśleć o mocniejszym odbiciu WIF. Dlaczego warto zainwestować w WIF w październiku 2024:
  • Silne zaangażowanie społeczności napędzające wirusowy wzrost
  • Potencjał do krótkoterminowych skoków cen, charakterystyczny dla meme coinów
  • Zbudowany na Solanie dla szybkich i tanich transakcji

Komentarze

Ranking giełd