Sieć Ethereum zostanie przebudowana! Vitalik Buterin zapowiada wielkie zmiany

Jeden z głównych twórców ekosystemu Ethereum - Vitalik Buterin - podczas swojego udziału w tureckiej konferencji Devconnect opowiedział o swoich przełomowych planach do zmian w tej sieci.
Słynny programista kolejny raz zaskakuje dzieląc się publicznie swoimi wizjami dotyczącymi rozwoju Ethereum. Chociaż od konferencji Devconnect, która zrzesza deweloperów Ethereum, minął już ponad tydzień, dopiero teraz dowiadujemy się nieco więcej o tym, o czym rozmawiano w trakcie tego wydarzenia. Dwa dni temu pojawiło się nagranie, na którym Vitalik Buterin opowiada o swoich wizjach rozwoju tego blockchaina.

Poważne zmiany w Ethereum

W rozmowie z dziennikarzem serwisu poświęconego sektorowi Web3 - The Defiant - Buterin opowiedział o swoich ambicjach dotyczących poprawy działania Ethereum. Jak zaznaczył, jeśli wszystkie z zakładanych przez niego planów zostaną zrealizowane, odbije się to znacznie na poprawie doświadczeń użytkowników tego blockchaina oraz jego deweloperów. Przede wszystkim, pochodzący z Rosji programista dostrzega silną potrzebę zmiany w systemie stake'owania oraz rozwiązania problemów z wydajnością pracy Ethereum. Jego zdaniem te dwa segmenty w tej sieci są priorytetem, by wdrożyć w nie znaczące poprawki. Przechodząc do szczegółów Buterin mówił o wizji integracji prywatnych mempooli (czyli przestrzeni na łańcuchu, w której transakcje oczekują za zatwierdzenie przez walidatorów w przypadku sieci PoS) ze standardem ER-4337. Jest to opcja, którą wdrożono w marcu tego roku, dzięki której możliwe jest zawieranie transakcji oraz tworzenie nowych kontraktów na jednym koncie kontraktowym. //twitter.com/WuBlockchain/status/1728994818502906176 To połączenie obu rozwiązań według Vitalika zapewniałoby użytkownikom sieci więcej prywatności oraz bezpieczeństwa. Wynikałoby to z tego, że możliwe byłoby przeprowadzanie transakcji bez konieczności ujawniania tego faktu publicznym mempoolom, z których walidatorzy mieliby wgląd do ich szczegółów, co można byłoby wykorzystać w złej wierze. Kolejną kluczową zmianą, która chodzi po głowie Buterinowi, to prekompilacja kodu. Jak wyjaśnił, mogłoby to znacznie zwiększyć efektywność przy wdrażaniu nowych smart kontraktów. Dzięki temu proces ten byłby o wiele szybszy i tańszy, bowiem sieć Ethereum łatwiej by przetwarzała nowe kody. Jeszcze innym, a naprawdę istotnym projektem zmian według bohatera tego artykułu, jest kwestia ulepszenia systemu liquid stakingu. Buterin kolejny raz już poruszył temat zagrożenia, jakie wynika ze zbyt dużej centralizacji Ethereum z tego faktu, że kilka puli stakingowych kontroluje w dużym stopniu cały ten sektor. Co za tym idzie, programista zamierza sprawić, by proces dołączania do programów stakingowych był bardziej zdemokratyzowany poprzez zwiększenie jego decentralizacji. Buterin tłumaczył, że wszystkie te zmiany pozwoliłyby większej liczbie użytkowników na branie udziału bez utraty swojej płynności. Również znacznie obniżyłoby to próg wejście do tego systemu dla osób stake'ujących oraz programistów.

Komentarze

Ranking giełd