Rosyjskie Ministerstwo naciska na legalizację wydobycia BTC w niektórych regionach
Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Rosji przedstawiło niedawno propozycję wyraźnej legalizacji i opodatkowania wydobycia Bitcoina w regionach z nadwyżką energii elektrycznej. Instytucja twierdzi, że mining powinien być uznany za formę "działalności komercyjnej" i opodatkowany po wymianie monet na ruble.
Jak podała we wtorek lokalna agencja prasowa Izvestia, propozycja jest skonstruowana tak, aby kraj mógł czerpać korzyści z wydobycia, a jednocześnie nie przeciążać swojej sieci elektrycznej w obszarach wrażliwych - problem, z którym borykają się inne kraje, w tym Iran i Kazachstan. Zostanie to osiągnięte poprzez ograniczenie wydobycia do sprawdzonych sieci i ustalenie limitów zużycia energii elektrycznej przez poszczególnych górników.
Aby zachęcić branżę do rozwoju, ministerstwo chce również wprowadzić niższe stawki za energię elektryczną i taryfy za założenie farm wydobywczych w niektórych obszarach. Podniesie również ceny energii dla górników po przekroczeniu pewnego progu energetycznego, choć ten limit jest jeszcze nieokreślony.
Evgeny Vlasov - szef dostawcy technologii chłodzenia cieczą Comino - powiedział Izvestii, że jego zdaniem górnictwo powinno być dozwolone w całej Rosji i uznane za mądrą inwestycję w sektor technologiczny. Prezydent Vladimir Putin również niedawno dostrzegł korzyści ekonomiczne, jakie górnictwo może potencjalnie przynieść krajowi.
Bank centralny Rosji nie jest jednak tak entuzjastycznie nastawiony do tego pomysłu. Forsował on całkowity zakaz obrotu Bitcoinem i innymi kryptowalutami, powołując się na ryzyko dla systemu finansowego i obawy związane z niestabilnością. Jednak ostatnie negocjacje między Bankiem Rosji a krajowym rządem sprawiły, że bardziej prawdopodobnym rozwiązaniem będzie regulacja.
Według statystyk Cambridge, Rosja jest obecnie trzecim najbardziej popularnym krajem na świecie do wydobywania Bitcoinów. Na pierwszych i drugim miejscu są Kazachstan i Stany Zjednoczone. W Stanach Zjednoczonych najpopularniejszym miejscem jest Teksas. Czołowi urzędnicy tego stanu, m.in. gubernator Abbott i senator Ted Cruz, są przychylni kryptowalutom i zapraszają do siebie górników z otwartymi rękami.
Podczas gdy Rosja nadal podchodzi do górnictwa z rezerwą, Teksas postrzega je jako sprzeczne z intuicją rozwiązanie dla swojej niestabilnej sieci energetycznej. Gubernator wierzy, że przemysł pomoże rozkwitnąć źródłom energii i przygotować sieć na zimy wymagające dużej ilości energii elektrycznej.
Komentarze