Twórcy MetaMaska pozwali SEC. CEO Consensys twierdzi, że regulator specjalnie chce zaszkodzić branży kryptowalut

Do wojny między branżą kryptowalut a Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w Stanach Zjednoczonych dołącza oficjalnie kolejny gracz. Jest nim firma Consensys, która stoi za stworzeniem najpopularniejszego cyfrowego portfela - MetaMask - oraz wspierająca ekosystem Ethereum. W jego sprawie ma się właśnie toczyć batalia prawna.
  • Firma Consensys złożyła oficjalny akt oskarżenia przeciwko SEC w kwestii ich traktowania kryptowaluty ether jako papieru wartościowego, z czym absolutnie nie zgadzają się powodowie,
  • Sprawa ma na celu ochronę przed batalią prawną, którą instytucja ta zapowiedziała przeciwko portfelowi MetaMask za oferowanie jego użytkownikom opcji stakingu tego altcoina.

SEC otrzymuje pozew od Consensys

Chociaż stojący na czele amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Gary Gensler nie potrafi do teraz odpowiedzieć jasno na wielokrotnie zadawane mu pytanie, czy kryptowaluta ether jest towarem czy papierem wartościowym, to dowodzona przez niego instytucja zdążyła już wysłać zawiadomienie Wells do twórców topowego portfela na kryptowaluty, jakim jest MetaMask. Oznacza to, że regulator jest w trakcie szykowania oficjalnego pozwu sądowego przeciwko podmiotowi, który stoi za tym oprogramowaniem, w tym przypadku firmie Consensys, która wspiera technologicznie blockchain Ethereum. SEC chce bowiem zarzucić firmie, że ta działa w Stanach Zjednoczonych jako niezarejestrowany broker papierów wartościowych oferując swoim klientom możliwość stakingu ETH za pośrednictwem wspomnianego cyfrowego portfela. Zawiadomienie typu Wells zostało wysłane do tego podmiotu w dniu 10 kwietnia br. o czym jednak dowiadujemy się dopiero teraz przy okazji jego odpowiedzi na ten ruch ze strony regulatora. //twitter.com/EleanorTerrett/status/1783561690564505600 Wczoraj bowiem dowodzona przez Joe Lubina firma złożyła pozew w Sądzie Federalnym, w którym zwraca się do organu prawnego, by wydano oficjalne potwierdzenie, że ether nie jest papierem wartościowym. //twitter.com/Consensys/status/1783562212667453837 Przedstawiono m.in. argumentację, że jakiekolwiek dochodzenie przeciwko temu przedsiębiorstwu bazujące na stwierdzeniu, że to aktywo jest papierem wartościowym, stanowi naruszenie praao do działania w USA firmy Consensys, które wynika Piątej Poprawki. Dodano także, że SEC znacznie narusza ustawę o procedurach administracyjnych. Ponadto wskazano na jurysdykcję innego organu nadzorczego, który reguluje sektor finansowy, pod który podlega ether - Komisję ds. Handlu Kontraktami Terminowymi na Towary (CFTC) - co stanowi kolejny dowód, że naczelny altcoin jest towarem. 

Gensler chce zaszkodzić kryptowalutom

Dyrektor generalny Consensys poprzez swoją wypowiedź powtórzył to, o czym wcześniej wspominało wiele osób z branży kryptowalut, jak chociażby prawnicy giełdy Coinbase. Chodzi mianowicie o celowe tłumienie rozwoju innowacji w Stanach Zjednoczonych przez regulatorów oraz szkodzenie temu rynkowi poprzez brak wprowadzenia jasnych przepisów dot. tego sektora.
W Consensys wierzymy, że postępujące wdrażanie platform blockchain, takich jak Ethereum, pomoże przekształcić i ulepszyć sposób, w jaki przyszłe pokolenia będą zarządzać systemami gospodarczymi, finansowymi, społecznymi, politycznymi i technologicznymi, tworząc bardziej sprawiedliwy, przejrzysty i innowacyjny świat
- stwierdził Lubin. Ostatnio SEC poszło nawet o krok dalej i wysłało zawiadomienie o nadchodzącym akcie oskarżenia do zdecentralizowanej giełdy (DEX) UniSwap. To oznacza już, że instytucja ta rości sobie prawa do kontroli nad wszystkimi sektorami branży kryptowalut, do czego jednak wcale nie została uprawniona przez żadną instytucją rządową.  Wrogi stosunek Genslera do tego rynku, a zwłaszcza w przypadku etheru, będzie stanowiło spodziewaną odmowę w kwestii złożonych wniosków o utworzenie funduszy giełdowych (ETF-ów) na celę spot tej kryptowaluty. Lubin powiedział mediom, że SEC celowo działa w ten sposób, by zapobiec masowemu napływowi kapitału do ekosystemu kryptowalut. Ciekawostką jest jednak to, że Larry Fink, czyli szef największego na świecie zarządcy aktywami, jakim jest firma BlackRock, przekazał niedawno, że nawet w przypadku oficjalnego zaklasyfikowania ETH jako papieru wartościowego, fundusz ten powstanie.

Komentarze

Ranking giełd