Trudność kopania Bitcoina osiąga rekordowy poziom

W wyniku kolejnego przeliczenia, trudność kopania Bitcoina osiągnęła kolejny rekordowy poziom - 35,61 T. Jednorazowy wzrost o 13,55% był największy od maja 2021 roku.
Średni hash rate sieci w około dwutygodniowym okresie od poprzedniej korekty trudności wynosił 254,8 EH/s. Przy czym odstępy między blokami wynosiły niecałe 9 minut zamiast wymaganych przez protokół 10 minut. Według Glassnode, hash rate sieci (wygładzony przez 7-dniową średnią kroczącą) znajduje się w pobliżu rekordowego poziomu 257,9 EH/s zanotowanego 6 października. Prowadzenie pod względem udziału mocy obliczeniowej w sieci wśród wszystkich puli miningowych zachowuje Foundry USA (29,34%). AntPool (20,67%) i F2Pool (13,78%) plasują się na drugiej i trzeciej pozycji - podobnie jak podczas poprzedniego przeliczenia trudności. Poolin, który na początku września zaczął zmagać się z problemami z płynnością spadł na ósmą pozycję w rankingu z wynikiem 2,36%.

Rentowność kopania

W czerwcu analitycy Arcane Research podkreślali, że przepływy gotówkowe górników spadły o 80% od szczytu z listopada 2021 r. do poziomów sprzed dwóch lat. Na opłacalność wydobycia bitcoinów, oprócz stagnacji cen, negatywnie wpłynęły rosnący hash rate i wynikająca z tego faktu rosnąca trudność. Analitycy w tym czasie prognozowali też spadek ceny cyfrowego złota do poziomu 10 350 dolarów. Z kolei Glassnode szacuje, że poziom rentowności dla wydobycia bitcoinów wynosi 18 300 dolarów. Jeśli cena spadnie poniżej tego poziomu, rezerwy górników wynoszące 78 400 BTC będą zagrożone likwidacją. W czerwcu publiczne firmy z branży po raz pierwszy sprzedały więcej kryptowalut niż wydobyły. Tendencja ta utrzymała się w lipcu. Arcane Research stwierdził jednak, że notowane na giełdzie spółki górnicze pozostają w silnej pozycji finansowej, pomimo odnotowania w bilansie niealokowanych strat. Przypomnijmy, że we wrześniu wniosek o upadłość złożyła niepubliczna spółka górnicza Compute North.

Komentarze

Ranking giełd