Szef banku centralnego Australii: stablecoiny mogą być lepsze niż CBDC

Cyfrowe tokeny zorientowane na konsumenta wydawane przez prywatne firmy mogą być lepsze niż tokeny emitowane przez bank centralny. Tak powiedział szef australijskiego banku centralnego.
Phillip Lowe, szef banku centralnego Australii przemawiając na spotkaniu urzędników finansowych G20 w Indonezji, stwierdził, że ​​stablecoiny mogą być bardziej wydajne i preferowane niż waluty cyfrowe emitowane przez Bank Centralny (CBDC). Kwestia tylko odpowiedniej konfiguracji ram regulacyjnych:
Wydaje mi się, że prywatne rozwiązanie byłoby lepsze, gdybyśmy mogli odpowiednio skonfigurować mechanizmy regulacyjne na rynku stablecoin.
Twierdzi, że niemożliwe jest używanie stablecoinów w skali globalnej bez odpowiedniego nadzoru:
Jeśli te tokeny będą powszechnie używane przez społeczność, powinny być wspierane przez rząd lub regulowane w taki sam sposób, w jaki regulujemy depozyty bankowe. Mam tendencję do myślenia, że ​​prywatne rozwiązanie będzie lepsze – jeśli uda nam się uzyskać właściwe ustalenia regulacyjne – ponieważ sektor prywatny jest lepszy niż bank centralny w innowacjach i projektowaniu funkcji dla tych tokenów.

Kryptowaluty i DeFi nie znikną

Szef Hong Kong Monetary Authority, Eddie Yue, stwierdził natomiast, że bliższe spojrzenie na stablecoiny może pomóc złagodzić ryzyko projektów zdecentralizowanych finansów (DeFi), które są częścią ekosystemu kryptowalut:
Pomimo incydentu z Terra-Luna uważam, że kryptowaluty i DeFi nie znikną – chociaż można je powstrzymać, ponieważ technologie i innowacje stojące za tymi zmianami prawdopodobnie będą ważne dla naszego przyszłego systemu finansowego.
Lowe i inni paneliści wspólnie stwierdzili, że należy zrobić więcej, by stworzyć właściwy system regulacyjny dla stablecoinów i branży krypto jako całości.

Czym są stablecoiny?

Stablecoiny to rodzaj kryptowalut lub tokenów zaprojektowanych w celu utrzymania stabilnego kursu względem danego aktywa – najczęściej waluty fiat. Wykorzystywane są zazwyczaj na giełdach kryptowalutowych (scentralizowanych jak i zdecentralizowanych), marketach i procesorach płatniczych, by utrzymać względnie tę samą wartość podczas wymiany, a także nie stracić przy wahaniu niestabilnych kursów kryptowalut. Więcej na temat stablecoinów przeczytasz w naszym artykule: Stablecoin czym jest i jak działa?

Komentarze

Ranking giełd