Z całą pewnością słyszałeś pojęcie kopanie kryptowalut. Jeżeli zagłębiałeś się w ten temat, wiesz też, że do miningu potrzebny jest bardzo wydajny sprzęt, który nazwa się koparka kryptowalut. Sprzęt ten pochłania ogromne ilości energii, a co za tym idzie cały proces wymaga nie małej inwestycji. Co jednak gdybym powiedział Ci, że można kopać kryptowaluty w dużo prostszy sposób? Alternatywą dla minigu GPU lub ASIC jest tzw. kopanie kryptowalut w chmurze i to właśnie na tym skupimy się w dzisiejszym artykule. Wyjaśnimy co to jest kopanie w chmurze, jak działa, jakie ma wady i zalety, ile czasu kopie się bitcoina tym sposobem oraz wiele więcej. Tak więc, zaczynajmy!
Kopanie w chmurze - co to jest i na czym polega?
Kopanie w chmurze (ang. cloud mining) to ogólny termin używany dla stron internetowych, które pobierają miesięczną opłatę w zamian za wydobywanie kryptowalut dla Ciebie. Tego typu firmy wynajmują Ci koparki, jednak nie w sposób fizyczny. Same instalują je, obsługują i utrzymują, a w zamian pobierają stałą opłatę i udział w Twoich przychodach.
Kopanie kryptowalut w chmurze pozwala na wydobywanie cyfrowych aktywów, takich jak np. Bitcoin, bez konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu. Dzięki temu zmniejszają się koszty amortyzacji. Takie rozwiązanie posiada jednak również minusy, ale o nich opowiemy w dalszej części tego artykułu.
Ponieważ kopanie Bitcoina w domu za pomocą urządzeń ASIC jest niesamowicie drogie, wiele osób szuka tańszych rozwiązań, które nie wiążą się z zakupem energochłonnego i szybko starzejącego się sprzętu. Dlatego też kopanie BTC w chmurze wydaje się być idealnym rozwiązaniem: "wynajmujesz" moc obliczeniową koparek, które znajdują się w odległym, chłodnym miejscu. Firma oferująca kopanie w chmurze zajmuje się utrzymaniem i obsługą urządzeń, a Ty otrzymujesz część zysków z całego przedsięwzięcia.
Jeśli wygooglujesz hasło "cloud mining", znajdziesz ogromną liczbę tego typu usług. Większość firm zakłamuje jednak rzeczywistość, pokazując Ci wygórowane liczby. Wiele ofert to także zwykłe scamy.
Kopanie kryptowalut w chmurze - kto może z tego skorzystać?
Kopanie kryptowalut i bitcoin w chmurze jest skierowane głównie do początkujących inwestorów. Dlaczego? Ponieważ takie osoby są zazwyczaj niezbyt zaawansowane technicznie i z tego względu nie potrafiłyby same złożyć koparki, a tym bardziej jej skonfigurować. Nie jest to jednak reguła.
Kopalnia kryptowalut w chmurze to również dobre rozwiązanie dla osób, które z jakiegoś względu nie mogą posiadać własnych urządzeń. Być może prąd w ich regionie jest za drogi, nie mają miejsca aby trzymać urządzenia w mieszkaniu lub po prostu brak im czasu na odpowiednią konserwację.
Powodów, aby kopanie btc w chmurze było dobrym rozwiązaniem jest multum. Niestety, ta metoda wydobywania kryptowalut ma też swoje wady, ale o tym porozmawiamy w kolejnej sekcji tego artykułu.
Kopanie Bitcoin w chmurze - wady i zalety
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kopanie bitcoin w chmurze ma sporo zalet, ale również wad. Rozpiszmy więc po kolei jakie korzyści niesie nam ten rodzaj minigu oraz dlaczego czasami nie jest to najlepsze rozwiązanie.
Kopanie krypto w chmurze może być bardziej opłacalne i mniej kosztowne niż tradycyjne wydobycie z kilku powodów. Oto one:
- Niższe początkowe koszty sprzętu: w przypadku tradycyjnego wydobycia musisz posiadać specjalne urządzenia - wyspecjalizowane układy scalone (ASIC), karty graficzne (GPU) lub jednostki centralne (CPU). Te elementy mogą być bardzo drogie.
- Koszt energii: tradycyjne koparki i niezbędne wentylatory chłodzące działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu zużywając ogromne pokłady energii. Oznacza to, że na koszty wydobycia składają się nie tylko wysokie początkowe koszty stałe, ale także koszt prądu. Kopanie w chmurze rozwiązuje ten problem, ponieważ koszty energii elektrycznej ponosi dostawca usługi i jest to uwzględnione w opłacie abonamentowej. Cena energii jest efektywnie dzielona przez wszystkich uczestników danej puli.
- Brak hałasu: Hałas wytwarzany przez wentylację i koparki może być bardzo głośny. Zwłaszcza jeżeli mieszkamy w mieszkaniu, a koparkę trzymamy w przysłowiowym "salonie". Kopanie w chmurze odbywa się zdalnie, tak więc możesz prowadzić swój żywot w ciszy i spokoju.
- Szybki start i prostota: Kopanie w chmurze pozwala na szybki start. Górnicy muszą jedynie zarejestrować się na platformie i opłacić pakiet. W przypadku tradycyjnego kopania kryptowalut, najpierw trzeba kupić podezpoły, potem złożyć je do kupy, a na koniec jeszcze je odpowiednio skonfigurować. Może to być dość trudny proces dla osoby niezbyt obeznanej technicznie.
Z drugiej strony kopanie bitcoin w chmurze ma też swoje wady, a w szczególności:
- Górnicy mają mniejszą kontrolę nad procesem wydobywania kryptowalut: W przypadku tradycyjnego wydobycia, górnicy mają 100-procentową kontrolę nad swoim sprzętem. Z kolei w cloud miningu to strona trzecia kontroluje urządzenia, ich specyfikacje itd.
- Oszustwa: Cloud mining to mekka oszustów. Ponieważ wszystko odbywa się wirtualnie, łatwo jest paść ich ofiarą. Niektórzy bardziej wyrafinowani scammerzy tworzą strony wyglądające jak legalne. Inwestorzy czasami płacą abonament nawet latami, zanim orientują się, że tak naprawdę nie istnieją żadne koparki w chmurze.
Ponadto, nawet wśród prawdziwych usługodawców wskaźnik rotacji jest niezwykle wysoki. Zasobochłonność wydobycia kryptowalut sprawia, że funkcjonowanie takich firm jest kosztowne. W przypadku ich przedwczesnego zamknięcia klienci mogą ponieść straty z tytułu należnych prowizji lub opłat.
Ile czasu kopie się bitcoina w chmurze i czy to się opłaca?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To ile czasu kopie się bitcoina w chmurze zależy bowiem od pakietu, który wykupimy, a konkretniej od ilości mocy obliczeniowej. Zastanówmy się więc lepiej czy kopanie w chmurze się opłaca.
Opłacalność kopania bitcoina w chmurze zależy od poniesionych kosztów i otrzymanych nagród. Wpływ na to mają różne czynniki, a mianowicie:
- początkowa inwestycja,
- moc obliczeniowa,
- koszt energii elektrycznej,
- aktualny kurs bitcoina.
Biorąc pod uwagę powyższe czynniki można łatwo wywnioskować, że klasyczny mining jest niezwykle drogi. Z kolei kopanie w chmurze jest stosunkowo tanie. Opłacalność zależy więc głównie od tego ile mocy obliczeniowej możemy uzyskać za daną kwotę oraz jaki jest aktualny kurs BTC.
Kopanie w chmurze za darmo - czy jest możliwe?
Kopanie kryptowalut w chmurze za darmo nie jest możliwe. W końcu, gdyby tak było każdy by to robił i nie trzeba by było pracować. Jeżeli widzisz ofertę kopania w chmurze za darmo powinna Ci się zapalić czerwona lampka. W 100% będzie to po prostu kolejny scam, a Ty stracisz swoje pieniądze.
Koparki w chmurze - gdzie je kupić?
Kupując koparki w chmurze musisz być bardzo ostrożny. Jak już bowiem wspomnieliśmy w sieci powstaje ogromna ilość scamów związanych z tym tematem. Niemniej jednak wciąż istnieje kilka pewnych opcji. Jeżeli chcesz rozpocząć kopanie w chmurze, możesz zainteresować się ofertą giełdy KuCoin.
Ofertę cloud miningu oferuje również
Binance, czyli jedna z największych giełd na świecie. Szczegóły oferty od Binance można
zobaczyć tutaj.
Komentarze