Jak stworzyć własną kryptowalutę lub token?

O kryptowalutach słyszał już niemal każdy. Dlaczego mogą okazać się wartością dodaną w biznesie? Jak stworzyć własną kryptowalutę, ile to kosztuje i jak zweryfikować, czy nam się to opłaci? Poza dawką teorii oddaliśmy głos ekspertom, którzy na co dzień zajmują się tworzeniem blockchainowych projektów. W odpowiedzi na nasze pytania pomogli nam specjaliści z firmy 4soft.

Czym jest kryptowaluta i jakie ma cechy?

Waluta cyfrowa to pieniądz elektroniczny, który nie jest emitowany przez scentralizowaną jednostkę ani nie posiada swojego papierowego odpowiednika. To czyni ją niezależną od rządów i regulacji. Każda jednostka ma swój własny cyfrowy kod, bezpiecznie chroniony przez algorytmy kryptograficzne. Główne cechy kryptowaluty to:
  • Decentralizacja: Cenę kryptowaluty/tokena najczęściej określa rynek. Decyzje o losie kryptowaluty podejmują zazwyczaj jej użytkownicy. Środki nie są związane z żadnym kontem, więc nie można ich zniszczyć ani zablokować.
  • Odporność na dewaluację lub inflację: Podaż kryptowalut jest zwykle z góry określona i zadeklarowana przez deweloperów, co zapobiega ich deprecjacji i obiecuje wzrost w perspektywie długoterminowej.
  • Bezpieczeństwo: Niezawodna ochrona kodu dzięki coraz doskonalszym metodom szyfrowania.
  • Anonimowość i wiarygodność transakcji: Technologia blockchain ujawnia tylko niektóre dane (numer portfela i kwotę przelewu) i uniemożliwia oszustom wprowadzenie jakichkolwiek zmian w transakcji. Nie ma też konieczności podawania danych osobowych jak w przypadku tradycyjnego banku. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie transakcje są publiczne i często po przepływach oraz różnych metadanych można identyfikować użytkowników.
  • P2P: Transakcje zawierane są bezpośrednio między nadawcą i adresatem, bez obecności podmiotów trzecich.
Skoro wiesz już jakie cechy posiada kryptowaluta, możemy przejść do drugiej kwestii: jak stworzyć własną kryptowalutę? Dlaczego te informacje były takie ważne? Pomogą Ci bowiem oszczędzić i nie zmarnować czasu, energii i pieniędzy.

Kiedy kryptowaluty są przydatne w biznesie? Po pierwsze określ cel

Jeżeli zastanawiasz się jak stworzyć własną kryptowalutę, najpierw powinieneś przemyśleć, po co chcesz ją zrobić. W zasadzie każdy projekt jest tworzony po to, by ostatecznie przynieść zysk. Dlatego przed stworzeniem własnej kryptowaluty należy dokładnie rozważyć plusy i minusy takiego rozwiązania. Najczęstsze powody, dla których tworzy się kryptowaluty to:
  • chęć wprowadzenia swojej kryptowaluty na giełdę i osiągnięcia zysku z transakcji,
  • konieczność stworzenia wewnętrznego systemu płatności dla własnych klientów,
  • wprowadzenie nowych usług internetowych,
  • osobiste zainteresowanie technologią szyfrowania, programowaniem itd.
Ponadto ważne jest, aby nowy projekt posiadał jakieś ulepszenia w stosunku do innych tokenów lub, co nie jest często spotykane, był oparty na fundamentalnie nowym blockchainie, który oferuje unikalny produkt. Biorąc pod uwagę czas trwania wszystkich procesów (samo opracowanie unikalnego kodu plus czas na promocję projektu), tworzenie kryptowaluty może być naprawdę drogie i czasochłonne.

Jak stworzyć własną kryptowalutę od podstaw?

Teraz skupmy się na tym, jak stworzyć własną kryptowalutę od podstaw. Od razu musimy jednak zaznaczyć, że będziesz musiał potrafić programować. Zupełny laik nie poradzi sobie z tym zadaniem. Jeżeli chcesz stworzyć kryptowalutę, musisz też posiadać wydajny komputer, szybki Internet oraz zainwestować sporo czasu i energii. Samodzielne przeprowadzenie wszystkich procesów jest praktycznie niemożliwe. Z reguły, aby stworzyć kryptowalutę zatrudnia się więc zespół profesjonalistów. Trzeba za to zapłacić. Jednocześnie dobrze jest, jeśli specjaliści ci nie pracują tylko dla pieniędzy, ale są ludźmi o podobnych upodobaniach i wartościach. Podczas tworzenia własnej kryptowaluty możliwe jest także pozyskanie środków od inwestorów poprzez uruchomienie ICO. Będzie to jednak wymagało przekonania ich, że idea stworzenia własnej kryptowaluty jest obiecująca i poparta innowacjami technologicznymi, które otwierają nowe możliwości. W przeciwnym razie ludzie nie będą zainteresowani Twoim projektem i zbiórka zakończy się niepowodzeniem. Skoro wiesz już, w jakim celu chcesz stworzyć własną kryptowalutę, pora przejść do konkretów. Jeżeli chciałbyś stworzyć token oparty na blockchainie Ethereum, proces jest dużo prostszy. Aby się z nim zapoznać, zajrzyj do naszych obszernych artykułów na ten temat:

Ile kosztuje stworzenie kryptowaluty?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, czy będziesz nad projektem pracował sam, czy też zatrudnisz pracowników. Deweloperzy blockchain to jeden z najlepiej opłacanych zawodów. Tak więc, jeżeli poważnie myślisz nad stworzeniem kryptowaluty, która osiągnie sukces, z całą pewnością będziesz musiał zainwestować spore pieniądze w programistów. Dosyć kosztowny jest także marketing oraz listing kryptowaluty na większych giełdach. Niemniej jednak jeśli Twój projekt faktycznie tworzy wartość i rozwiązuje jakiś problem, zawsze możesz poprosić o pomoc inwestorów, przeprowadzając zbiórkę ICO.

Jak sprzedać własną kryptowalutę?

Wiele projektów kryptowalutowych upadło, ponieważ ich twórcy nie zadbali o dalszą strategię marketingową i nie wiedzieli jak sprzedać własny projekt. Dlatego też warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak:
  • Opracowanie solidnego, długoterminowego planu biznesowego: Inwestor powinien zrozumieć, do czego można wykorzystać kryptowalutę i w jaki sposób ma ona przynosić zysk.
  • Analiza perspektyw rozwoju: Ważne jest, aby nowy projekt poprawiał błędy konkurentów lub oferował unikalne funkcje. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza teraz, kiedy popyt na nowe technologie jest ogromny i każda, nawet najmniejsza przewaga rynkowa może okazać się na wagę złota.
  • Obliczanie potencjalnego ryzyka: Nie należy zapominać o głównym problemie z kryptowalutami - ich wysokiej zmienności, która jest bezpośrednią konsekwencją braku regulacji i jednego emitenta.
Następnym krokiem jest listing kryptowaluty na giełdzie, tak aby można było nią handlować. Wcześniej wspomnieliśmy już, że aby to zrobić, należy napisać do supportu danej platformy. Niestety, w przypadku tych scentralizowanych, już sam listing może kosztować tysiące dolarów. Dlatego też nowe projekty najczęściej debiutują na zdecentralizowanych platformach, czyli tzw. DEX-ach, takich jak Uniswap lub PancakeSwap.

Tworzenie projektów krypto od kuchni - odpowiadają eksperci 4soft

Postanowiliśmy oddać głos praktykom, którzy zajmują się tworzeniem kryptowalut i tokenów na co dzień. Wybór padł na wrocławską firmę 4soft, która ma duże doświadczenie w realizacji projektów wykorzystujących technologię blockchain. Jej programiści odpowiedzieli nam między innymi na pytania:
  • o branże, w których można wykorzystać i korzysta się z tokenów,
  • gdzie obędziemy się bez nich,
  • o potrzebny czas i koszt budowy własnego projektu,
  • o różnice pomiędzy forkami, tokenami i kryptowalutami (oraz co wybrać).

1. Blockchain w biznesie - gdzie sprawdzą się kryptowaluty i tokeny?

- Jak rozpoznać czy blockchain okaże się przydatny w naszym biznesie? Kiedy opłaca nam się dodać kryptowaluty do naszego modelu biznesowego? Wykorzystanie sieci blockchain w biznesie ma wiele różnych zalet:
  1. Po pierwsze rejestr operacji jest rozproszony i niezmienialny. Wszystkie dane są rozproszone pomiędzy uczestników sieci. Nie da się ich nagle usunąć, zmienić, spreparować. Co raz weszło do blockchaina, pozostaje na blockchainie.
  2. Pozwala skorzystać z większej transparentności operacji. W większości publicznych sieci blockchain wszystkie transakcje są publiczne, jak również publiczne mogą być kody źródłowe aplikacji rozproszonych. Daje to pewność uczestnikom, że aplikacja przez swój cykl życia będzie działać dokładnie tak, jak zaplanowali to twórcy oraz na warunkach, jakie zaakceptowali jej uczestnicy.
  3. Tworząc tokeny na istniejącej sieci publicznej, możemy brać udział w rozproszonym ekosystemie zdecentralizowanych finansów (DeFi). Nasz token może funkcjonować na giełdach, brać udział w wymianach wartości, a nasz system może integrować inne już dostępne aplikacje rozproszone. Nasi użytkownicy będą w stanie wykorzystywać nasz token nie tylko w naszym systemie, ale również poza nim, co być może otworzy ich na dodatkowe korzyści, jednocześnie zwiększając wartość naszego projektu.
  4. Natychmiastowość operacji i eliminacja tzw. "trzeciej strony". Jeżeli operacja w sieci blockchain spełnia warunki logiczne aplikacji oraz ekosystemu, to jej wynik jest natychmiastowy. Nie potrzeba dodatkowych czynności, np. ich ręcznego potwierdzenia. Ponieważ aplikacje i transakcje są publiczne, wszystkie strony operacji korzystające z aplikacji rozproszonej działają na otwartych i przejrzystych zasadach, gdzie eliminowana jest tzw. trzecia strona, jako gwarant wykonania wszystkich warunków transakcji. To aplikacja rozproszona dba np. o prawidłowe przeprowadzenie obopólnej wymiany dóbr, a nie pracownik banku czy pośrednik.
  5. Tworząc rozproszone sieci prywatne (zarządzane) mamy możliwość zachowania zdefiniowanego przez nas stopnia poufności transakcji oraz integrować tylko pewien ograniczony naszymi zasadami zbiór uczestników systemu. Posiadamy też pełną dowolność tworzenia aplikacji rozproszonych, ustalania protokołu sieci oraz dysponowania poświadczeniami uczestników. Zarządzane sieci blockchain bardzo często są wykorzystywane w rozwiązaniach B2B, w szczególności kiedy pomiędzy stronami nie ma pełnego zaufania.

2. Kiedy nie potrzeba nam tokenów?

- Kiedy bezpieczniej będzie zrezygnować z angażowania się w tworzenie kryptowaluty? Budowanie projektu z wykorzystaniem sieci blockchain to nie zawsze dobry pomysł. Kiedy warto się zastanowić czy w istocie takiego rozwiązania potrzebujemy? Jeżeli na któreś z poniższych pytań możemy odpowiedzieć "NIE" to warto ponownie przemyśleć użycie sieci blockchain w naszym projekcie:
  1. Czy chcemy usunąć pośredników transakcji, czyli tzw. trzecią stronę?
  2. Czy będziemy operować na zasobach cyfrowych (Digital Assets)?
  3. Czy nie mamy możliwości użycia innej bazy danych, która spełnia wszystkie warunki biznesowe?
  4. Czy potrzebujemy współdzielonego dostępu do zapisu danych?
  5. Czy znamy i akceptujemy ograniczenia szybkości i ilości wykonywanych transakcji w sieciach blockchain?
  6. Czy akceptujemy, że publicznie sieci blockchain wiążą się z opłatami transakcyjnymi?
  7. Czy chcemy zapisywać tylko dane transakcyjne? (Czy nie posiadamy do zapisania również dużych ilości danych towarzyszących?)
  8. Czy potrzebujemy udostępniać otwarty rejestr transakcji?
  9. Czy inwestorzy wymagają użycia sieci blockchain?

3. Kryptowaluty, tokeny i forki: czym się różnią oraz co wybrać budując projekt

- Jaka jest różnica pomiędzy kryptowalutą i tokenem? Co sprawdzi się lepiej w konkretnych sytuacjach: tworzenie zupełnie nowego blockchainu, działanie w oparciu o kod open source istniejącej kryptowaluty, czy wybicie tokenu w sieci takiej jak Ethereum? Musimy tutaj najpierw poruszyć bardzo istotne różnice pomiędzy trzema zagadnieniami: siecią blockchain, kryptowalutą i tokenem. Dopiero kiedy omówimy te różnice, możemy przejść do wyboru konkretnego rozwiązania pod nasze wymagania biznesowe. Blockchain jest to nic innego jak rejestr w postaci łańcucha bloków, który posiada bardzo ważną podstawową cechę - jest niezmienialny - na straży czego stoi kryptografia. W przypadku, gdy mówimy o sieci blockchain, mamy już na myśli taką implementację łańcucha bloków, która posiada cechy sieci. Są to dwa podstawowe atrybuty wspólne dla każdej sieci blockchain, natomiast mogą one różnić się wieloma innymi właściwościami:
  • czy jest publiczna, czy zarządzana,
  • czy zezwala na dodatkowe funkcjonalności jak np. pisanie aplikacji rozproszonych,
  • jakie implementuje mechanizmy kryptograficzne,
  • czy zezwala na anonimowość transakcji,
  • według jakiego modelu konsensusu następuje przyłączenie bloku do łańcucha bloków.
Naturalne jest, że wybrana przez nas sieć blockchain musi spełniać nasze wymagania biznesowe już na etapie charakterystyki sieci oraz jej protokołu. Nie da się bowiem napisać aplikacji rozproszonej na sieci, która ich nie obsługuje. Protokół każdej publicznej sieci blockchain jest tak skonstruowany, aby wynagradzać tych uczestników systemu, którzy dodadzą blok do łańcucha bloków. Do tego celu służą kryptowaluty. Kryptowaluta jest to, technicznie rzecz biorąc, nic innego jak rejestr transakcji pewnej wartości, która jest nierozerwalnie związana z daną siecią blockchain i jej protokołem, ponieważ to protokół definiuje zasady jej generowania, przesyłania oraz opcjonalnie spalania. Kryptowaluty są charakterystyczne dla publicznych sieci blockchain. Publiczne sieci blockchain nie posiadają scentralizowanych jednostek, które mają za zadanie zarządzać siecią i pilnować ciągłości dodawania bloków zawierających transakcje do łańcucha. Kryptowaluty są używane właśnie po to, aby monetyzować pracę tych uczestników sieci, którzy zdecydują się to zadanie wziąć na siebie.

4. Czas i potrzebne nakłady

- Ile czasu, ilu programistów, ile środków (lub jakie dodatkowe zasoby?) potrzeba orientacyjnie do stworzenia projektu według każdej z tych ścieżek (nowy blockchain, fork, token)? Oczywiście to zależy. Złożoność projektu definiuje ilość potrzebnej pracy. Zakładając bardzo prosty token, napisanie kontraktu w standardzie ERC20 (Ethereum) zawierającego podstawowe funkcje wraz z testami (jednostkowymi), to jest około 8h pracy (z buforem). Forkowanie istniejącego kontraktu także zależy od tego, jak jest złożony oraz ile zmian chcemy wprowadzić względem oryginału. Trudno jednoznacznie określić pracochłonność, mogą to być 2 dni, a mogą 2 tygodnie. Zależy, o jakim blockchainie mówimy i jaka jest funkcjonalność tokenu. Stworzenie własnego blockchainu to bardzo złożony temat z zakresu programowania, kryptografii i infrastruktury. Zwyczajny token możemy wygenerować bez pracy programistycznej. OpenZeppelin na ten przykład posiada generator i jest on na tyle złożony, że pozwala nam wyklikać najczęściej używane logiki tokenu. To oznacza, że czas stworzenia podstawowego tokena (bez niestandardowej logiki) liczy się w minutach, przy czym baza kodu, którą generuje OpenZeppelin, jest już pokryta testami. Przedział czasowy na stworzenie kontraktu tokena to zatem od kilku minut do kilku dni, ale czasami nawet tygodni - w zależności od jego logiki.

5. Najlepsze sieci do budowy projektów.

- Które kryptowaluty warstwy 1 i 2, sprawdzają się najlepiej pod takimi względami jak niezawodność, wydajność i koszty. Jakie inne kryteria oceny warto wziąć pod uwagę? Czy mogą być to np. popularność wykorzystywanego języka programowania, pewność regulacyjna, prywatność? Najlepsza sieć do budowy projektów to oczywiście taka, która maksymalizuje nasze zyski. A tutaj odpowiedź nie zawsze jest jednoznaczna. Często jeden projekt jest wdrażany w kilku różnych sieciach na raz; dzieje się tak głównie w projektach DeFi, które korzystają z przeróżnego typu tokenów oraz towarzyszących im aplikacji rozproszonych. Natomiast w przypadku opierania swojego projektu o nową kryptowalutę, zawsze skutkuje to stworzeniem nowej sieci. Rodzi to pewne wyzwania, które trzeba brać pod uwagę na etapie planowania, np. jakie dotychczasowe problemy rozwiązuje nasza sieć i czy uda nam się stworzyć odpowiednią społeczność, która zaufa naszemu projektowi na tyle, aby chętnie z tej sieci korzystać. W przypadku nowych kryptowalut to główne parametry, jakie będziemy chcieli dostosować dla nowej sieci to chociażby:
  • rodzaj zaimplementowanej kryptografii. Litecoin od Bitcoina różni się na przykład algorytmem obliczania matematycznego dowodu dla Proof of Work
  • model konsensusu, a więc algorytm, który określa sposób dodawania bloków do łańcucha. Istnieje wiele metod od bitcoinowego Proof of Work poprzez zaimplementowany niedawno w Ethereum Proof of Stake
  • ilość transakcji wchodzących do bloku
  • częstość generowania bloków

6. Gdzie jest w tej chwili najwięcej blockchainu?

- W jakich branżach 4soft realizuje najczęściej zlecenia związane z technologią blockchain? Czy dostrzegają Państwo formowanie się nowych trendów w sferze Web3? Branża fintech, aml/kyc (security), logistyka, hazard, dzieła sztuki, gaming. Tworzenie się nowych trendów jest niemal wpisane w działanie z technologią blockchain, rodzi się bardzo dużo pomysłów i nowych zastosowań, przy czym zastosowanie blockchain przy niektórych pomysłach nie jest optymalne, a czasem kompletnie niepotrzebne i pozbawione sensu.
4soft to polski software house, specjalizujący się w realizacji projektów związanych z technologią blockchain i machine learning. Firma posiada biura we Wrocławiu oraz Dubaju i zatrudnia ponad 80 specjalistów. Po 9 latach na rynku na jej koncie znajduje się ponad 100 projektów dla firm w 15 krajach i na 4 kontynentach. W rankingu na Clutch.co firma zajmuje pierwsze miejsce wśród firm z kategorii Top Blockchain Startups & Companies na świecie.

Komentarze

Ranking giełd