Trading i inwestowanie w gruncie rzeczy polegają tylko (i aż) na identyfikacji przepływów pieniężnych na szerokim rynku. Umieszczamy je w kontekście fundamentalnym, aby określić, czy mają szansę się utrzymać, czy prawdopodobnie ulegną odwróceniu i wreszcie - szukamy na wykresie cen atrakcyjnych z naszego punktu widzenia. Przepływ pieniądza jest tu jednak podstawą, dlatego jednym z najważniejszych narzędzi, z jakich może skorzystać trader, jest analiza międzyrynkowa.
Artykuł, który czytasz, jest fragmentem darmowego e-booka pt. Jak Czytać Cenę?: Podręcznik Spekulanta, który w całości ukaże się w momencie publikacji ostatniej części serii. Projekt ten jest niejako kontrą dla rosnącej popularności płatnych szkoleń i zakłada wzbogacenie polskiej sceny tradingowej o wiedzę, której ta dotychczas nie pokrywała w podobnej formie (włączając w to Auction Market Theory, praktyczne zastosowanie Metody Wyckoff’a czy analizę statystyczną). Przekazywane informacje są uniwersalne i mogą zostać wykorzystane na dowolnym rynku, włączając Forex, kryptowaluty czy rynki akcyjne. Inne artykuł z tej serii:
- Część I: Spekulacja to głupota
- Część II: Order Book i podstawy struktury rynku (właśnie czytasz)
- Część III: Wprowadzenie do Auction Market Theory
- Część IV: Efektywność rynku
- Część V: Analiza techniczna - finansowa magia voodoo
- Cześć VI: Strefy popytu i podaży, czyli efektywna/nieefektywna dystrybucja płynności
- Część VII: Najgorszy trader świata
- Część VIII: Wyckoff 3.0 i setupy, które (czasem) działają
- Część IX: The Trend is (not) your friend
- Część X: Delta, czas i wolumen na giełdzie
- Część XI: Analiza fundamentalna działa, ale czy umiesz z niej korzystać?
- Część XII: Momentum i analiza Top-Down (I)
- Część XII: Momentum i analiza Top-Down (II)
- Część XIII: Zarządzanie ryzykiem - hazard i prawdopodobieństwo
- Część XIV: Zarządzanie ryzykiem - narzędzia
- Część XV: Playbook
- Część XV: Playbook (II)
- Część XVI: Analiza międzyrynkowa (właśnie czytasz)
- Część XVII: Praktyczna psychologia tradingu
- Część XVIII (ostatnia): When Lambo?
Dwa tryby rynku - Risk On vs Risk Off
Globalny rynek finansowy zasadniczo może znajdować się w jednym z dwóch stanów:- Risk On – w którym inwestorzy poszukują wyższych zwrotów z inwestycji, oferowanych przez bardziej ryzykowne aktywa, takie jak Bitcoin i akcje (szczególnie akcje spółek technologicznych, które zazwyczaj nie wypłacają dywidend i akcje Small Cap)
- Risk Off – w którym, ze względu na niepewność gospodarczą lub/i geopolityczną, inwestorzy poszukują bezpiecznych aktywów (tzw. “Safe Haven”). Przykładami instrumentów Risk Off są złoto, obligacje skarbowe, frank szwajcarski, jen czy dolar amerykański.
Przykładowa lista instrumentów, które warto obserwować
Indeks S&P 500: jako jeden z głównych mierników stanu gospodarki USA |
Indeks dolara i w przypadku traderów FX - pozostałe indeksy walutowe - EUR, GBP, CAD, JPY, AUD, CHF itd. oraz pary walutowe korelujące w wysokim stopniu z wybranym przez nas instrumentem |
Rentowność 5- i 10- letnich obligacji skarbowych USA: rynek długu jest wrażliwy na informacje dot. przyszłej polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych |
Złoto: jako instrument Safe Haven zwykle odwrotnie skorelowany z dolarem |
Bitcoin: jako wskaźnik kondycji rynku kryptowalut |
VIX: popularny “indeks strachu”, mierzący oczekiwania inwestorów co do zmienności na rynku akcji USA w krótkim terminie |
Niektórzy mogą zignorować powiązania międzyrynkowe, ponieważ wyjdą z założenia, że w grupach silnie skorelowanych instrumentów anomalie, czyli rozbieżności w kierunkach, w których podążają ich ceny, są rzadkością i nie da się na nich skorzystać jeśli handlujemy manualnie (w tradingu algorytmicznym, takie anomalie wykorzystują strategie z grupy Pairs Trading). W tym wszystkim nie chodzi jednak o szukanie wyrw cenowych między aktywami, ale o analizę trendów najważniejszych instrumentów, która ma na celu określić, czy danego dnia, tygodnia czy miesiąca rynek znajduje się w trybie Risk On czy Risk Off. Chcemy odpowiedzieć na pytanie: “gdzie płynie kapitał?”. Dzięki temu, zamiast śledzić wszystkie newsy ekonomiczne, możesz obserwować kluczowe rynki w jednym oknie. Następnie, gdy dostrzeżesz na wykresach coś istotnego, będziesz mógł poszukać wytłumaczenia w internecie, czytając odpowiednie artykuły, po czym umieścisz wahania cenowe w kontekście zbudowanym ze znalezionych informacji.
Ciekawostka: Jednym z typowych błędów popełnianych przez początkujących jest rozgrywanie skorelowanych ze sobą rynków, przy jednoczesnej nieświadomości tych korelacji. Na przykład - trader otwiera long na EUR/USD i GBP/USD oraz short na USD/CHF, W jego rozumieniu ma on w portfelu trzy niezależne pozycje, jednak tak naprawdę gra przeciwko dolarowi na trzech różnych instrumentach i jeśli USD umocni się, wbrew jego oczekiwaniom, przedsięwzięcie, z dużym prawdopodobieństwem skończy się potrójną stratą. Odpowiednikiem tego błędu na rynku kryptowalut jest dywersyfikacja… wewnątrz rynku kryptowalut, czyli rozrzucenie ryzyka na różne tokeny. Takie działanie może mieć sens, jeśli chcemy zainwestować w mniejsze, perspektywiczne projekty i skorzystać na ich większym potencjale do wzrostu. Jednak gdy inwestorzy wejdą w tryb Risk Off na dłużej, rynek kryptowalut prawdopodobnie załamie się w całości, zabierając wszystkie nasze inwestycje głęboko pod wodę.
Na przykład, na rynku obligacji skarbowych widzisz gwałtowny wzrost rentowności. Po wpisaniu w wyszukiwarkę słów-kluczy takich, jak 'US Bond Yields Surge', prawdopodobnie trafisz na tekst mówiący np. o tym, że spekulanci boją się kolejnych podwyżek stóp procentowych w USA ze względu na złe dane o inflacji. Mając te informacje możesz kopać głębiej i spekulować na temat tego, czy taka reakcja to część szerszego kontekstu i ma szansę wpłynąć na ceny w najbliższym czasie, czy raczej jest chwilowym kaprysem rynku. Wyszukiwanie informacji w internecie i czytanie newsów ekonomicznych będzie z resztą konieczne, ponieważ, jak mówiliśmy wcześniej, korelacje nie są stałe i mogą zmieniać się w czasie, zależnie od kontekstu rynkowego. Musisz więc rozumieć powody, które za nimi stoją.
Komentarze