Bitcoin czy Ethereum? W którą kryptowalutę zainwestować?

Kryptowaluty to cyfrowe aktywa, które wykorzystują technologię blockchain do zabezpieczania i rejestrowania transakcji. I chociaż na rynku istnieje tysiące wirtualnych walut, to największe znaczenie mają dwie z nich. Bitcoin (BTC) i ether (ETH) to najbardziej wartościowi reprezentanci tego dynamicznie rozwijającego się rynku, których łączna wartość wynosi ponad 1 bilion dolarów! Obie kryptowaluty posiadają miliony użytkowników i zwolenników na całym świecie, a także liczne zastosowania, które wykorzystują ich sieci. Jednak Bitcoin i ether nie są identyczne. Mają różne cele, funkcje, zalety i wady. W tym artykule przyjrzymy się bliżej obu projektom i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: która z nich jest lepszym wyborem dla inwestorów? O opinię na ten temat spytaliśmy też kilku kryptowalutowych ekspertów. Ich komentarze znajdują się wewnątrz obszernej analizy poniżej.

Bitcoin vs Ethereum: analiza porównawcza dla młodych inwestorów

Bitcoin i ether to dwie różne wizje tego, czym może być kryptowaluta i co może oferować końcowemu użytkownikowi. Aby lepiej zrozumieć różnice między nimi, przyjrzyjmy się ich historii, celom i funkcjom. Zanim jednak przejdziemy do dokładniejszego opisu, podstawowe informacje na ich temat zostały zebrane w tabeli poniżej.
Kryterium Bitcoin Ethereum
Rok powstania 2009 2015
Twórcy Satoshi Nakamoto (tożsamość nieznana) Vitalik Buterin
Podstawowa funkcja Cyfrowa waluta, środek płatniczy Platforma do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji i smart kontraktów
Model konsensusu Proof-of-Work Proof-of-Stake (wcześniej też Proof-of-Work)
Przepustowość 7 transakcji na sekundę 15 transakcji na sekundę
Opłaty transakcyjne Relatywnie wysokie Niskie
Podaż tokenów 21 mln (deflacyjny) Brak limitu
Smart kontrakty Nieobsługiwane Obsługiwane
Główne zastosowania Płatności, przechowywanie wartości Tokeny, DeFi, NFT, metaverse
Bezpieczeństwo Wysokie Niższe niż Bitcoina
Stabilność Wysoka Niższa niż Bitcoina
Kapitalizacja rynkowa (stan na grudzień 2023) ok. 800 miliardów dolarów ok. 250 miliardów dolarów
Akceptacja Wysoka Rosnąca

Bitcoin: cyfrowe złoto

Bitcoin został stworzony w 2009 roku przez anonimowego programistę/kryptografa lub grupę programistów/kryptografów pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Jego celem było stworzenie zdecentralizowanej, odpornej na cenzurę i inflację formy pieniądza, która mogłaby być używana do bezpośredniej wymiany wartości między ludźmi, bez pośrednictwa instytucji finansowych lub rządów. Bitcoin jest często nazywany cyfrowym złotem, ponieważ ma wiele cech wspólnych z tym kruszcem. Podobnie jak złoto, bitcoin ma ograniczoną podaż, która wynosi 21 milionów monet. Nie można ich wyprodukować więcej, co sprawia, że bitcoin jest odporny na utratę wartości spowodowaną przez nadmierny dodruk pieniądza Podobnie jak złoto, bitcoin jest trudny do wydobycia, ponieważ wymaga dużej ilości energii i mocy obliczeniowej. Analogicznie do złota, jest łatwy do przechowywania, transportu i podziału na mniejsze jednostki.
Podobieństwo bitcoina do złota, jako cyfrowego odpowiednika, jest fascynujące. Jednak różnica polega na tym, że ilość bitcoinów jest ograniczona, co sprawia, że z czasem staje się on jeszcze cenniejszy, podczas gdy złoto przybywa w tempie około 2% rocznie. To właśnie ta unikalność czyni bitcoina inwestycją, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem inwestorów na całym świecie
- twierdzi Michał Stryjeński, prezes Unlimited.

Wykres cenowy bitcoina. Źródło: Tradingview.com

Bitcoin jest również innowacyjny pod względem technologicznym. Projekt wprowadził mechanizm konsensusu zwany dowodem pracy (ang. Proof-of-Work, PoW), który polega na rozwiązywaniu skomplikowanych zagadek matematycznych przez komputery, w celu zatwierdzania i dodawania nowych bloków do łańcucha. Ten proces zapewnia bezpieczeństwo i niezawodność sieci, a także tworzy monety, które są nagrodą dla „górników”, czyli osób zajmujących się „wydobywaniem” nowych kryptowalut. Bitcoin jest również pierwszą kryptowalutą, która wprowadziła pojęcie niezmiennego i publicznego rejestru transakcji, który jest dostępny dla każdego i nie może być modyfikowany przez nikogo. Bitcoin jest uważany za pioniera i lidera rynku kryptowalut, a jego głównymi zaletami są:
  • Uznana marka i reputacja
  • Największa sieć i zasoby
  • Najwyższa kapitalizacja rynkowa
  • Największa akceptacja i adopcja
  • Najdłuższa historia i doświadczenie
  • Największa odporność na ataki i awarie
Jednak Bitcoin ma również pewne wady i ograniczenia, takie jak:
  • Niska przepustowość i szybkość transakcji
  • Wysokie opłaty i zatłoczenie sieci
  • Trudność we wprowadzaniu zmian i ulepszeń
  • Wysokie zużycie energii i emisja CO2
  • Ograniczona funkcjonalność i elastyczność

Ethereum: zdecentralizowana platforma z wieloma możliwościami

Sieć Ethereum została stworzona w 2015 roku przez młodego programistę Vitalika Buterina i stojący za nim zespół. Jego celem było zaprojektowanie nie tylko kryptowaluty, ale także zdecentralizowanej platformy obliczeniowej, która umożliwiałaby tworzenie i uruchamianie dowolnych aplikacji opartych na technologii blockchain, zwanych dApps (od ang. decentralized applications). Należy pamiętać, że Ethereum to oficjalna nazwa sieci, kryptowaluta to natomiast ether (ETH). Oba te określenia są często stosowane jednak zamiennie. Ethereum jest często określane zdecentralizowanym komputerem światowym, ponieważ oferuje ogromną moc obliczeniową i pamięć, która jest rozproszona i współdzielona przez tysiące węzłów (z ang. nodes) na całym świecie. Ethereum jest również innowacyjne pod względem programistycznym. 

Wykres cenowy etheru. Źródło: Tradingview.com

Jest to pierwsza platforma, która wprowadziła pojęcie smart kontraktów, czyli samo wykonujących się umów cyfrowych, które mogą być zapisywane w języku Solidity i uruchamiane na blockchainie Ethereum. Smart kontrakty pozwalają na automatyzację i usprawnienie wielu procesów biznesowych, finansowych i społecznych, bez pośrednictwa lub zaufania stron trzecich.
Bitcoin i Ethereum to zupełnie dwa różne światy - Bitcoin to król i ojciec-założyciel kryptowalut, a Ethereum to największy i najbardziej aktywny ekosystem dla projektów. Z inwestycyjnego punktu widzenia potencjał wzrostowy Ethereum jest jednak większy niż samego Bitcoina, pomimo iż to BTC kieruje rynkiem
– twierdzi Mike Satoshi, polski influencer kryptowalutowy oraz twórca popularnego kanału na YouTube poświęconego cyfrowym aktywom. Ethereum jest uważane za najbardziej zaawansowaną i wszechstronną platformę blockchain. Jego głównymi zaletami są:
  • Bogata funkcjonalność i elastyczność
  • Wysoka skalowalność i szybkość transakcji
  • Niskie opłaty i wydajność sieci
  • Duża innowacyjność i kreatywność
  • Bogate i zróżnicowane ekosystemy i społeczności
  • Duży potencjał i możliwości rozwoju
Jednak Ethereum ma również pewne wady, takie jak:
  • Młoda i niestabilna technologia
  • Ryzyko błędów i ataków na smart kontrakty
  • Trudność w zapewnieniu bezpieczeństwa i prywatności
  • Konkurencja i fragmentacja rynku

Inwestowanie w kryptowaluty: dlaczego wybór między Bitcoinem a Ethereum jest kluczowy?

Inwestowanie w kryptowaluty jest jedną z bardziej ryzykownych, ale jednocześnie najbardziej dochodowych form pomnażania kapitału. Kryptowaluty charakteryzują się dużą zmiennością i nieprzewidywalnością, co oznacza, że mogą gwałtownie wzrastać lub spadać w krótkim czasie. Dlatego inwestorzy muszą być dobrze przygotowani i zrozumieć, na czym polega rynek kryptowalut i jakie są jego główne czynniki. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na wartość i cenę kryptowalut jest ich podaż i popyt. Bitcoin i Ethereum mają różne modele podaży, które wpływają na ich dostępność i inflację. Bitcoin ma stałą podaż, która wynosi 21 milionów monet. Nie można ich wyprodukować więcej, co sprawia, że Bitcoin jest deflacyjny i zwiększa jego atrakcyjność jako magazynu wartości. Ethereum natomiast nie ma ustalonego limitu podaży, co oznacza, że nowe monety są stale tworzone i wprowadzane do obiegu. Ethereum jest więc inflacyjne i ma niższą siłę nabywczą. Bitcoin i Ethereum mają również różne mechanizmy konsensusu, które określają, jak nowe bloki są dodawane do łańcucha i jak nowe monety są tworzone. Bitcoin używa dowodu pracy (ang. proof-of-work, PoW), który polega na rozwiązywaniu skomplikowanych zagadek matematycznych. Ethereum również korzystał z PoW, jednak obecnie bazuje na PoS, który polega na zabezpieczaniu sieci przez posiadaczy monet, zwanych walidatorami, którzy muszą zdeponować część swoich monet, aby móc brać udział w procesie walidacji. Ten proces jest bardziej efektywny i przyjazny dla środowiska, a także zmniejsza z czasem inflację Ethereum.
Ethereum jest niezwykle wartościowym projektem, który tak naprawdę wyznacza trendy na rynku i jest wzorcem dla całego sektora kryptowalut. W doskonały sposób łączy swoją wielkość z dynamiką rozwoju. Zaobserwować to możemy, chociażby po niesamowitym rozkwicie rozwiązań z dziedziny warstw drugich (tzw. L2). Jest na to realne zapotrzebowanie rynku i cały szeroko pojęty ekosystem Ethereum rośnie w siłę. Będzie to moim zdaniem jedna z ważniejszych narracji nadchodzącej hossy i ETH jako token natywny dla większości tych sieci będzie ogromnym tego beneficjentem.
– twierdzi Mikołaj Tomczak, programista PLC. Bitcoin i Ethereum mają również różne czasy potwierdzania bloków, które wpływają na szybkość i koszt transakcji. Bitcoin ma średni czas potwierdzania bloku wynoszący około 10 minut, co oznacza, że transakcja musi poczekać tyle czasu, aby zostać uwzględniona w blockchainie. Ethereum ma średni czas potwierdzania bloku wynoszący około 15 sekund, co oznacza, że transakcja jest szybsza i tańsza.  Bitcoin posiada mniejszą przepustowość sieci, która wynosi około 7 transakcji na sekundę, podczas gdy Ethereum około 15 transakcji na sekundę. Oba systemy są jednak dalekie od porównania się z tradycyjnymi systemami płatności, takimi jak Visa, gdzie przepustowość wynosi około 24 000 transakcji na sekundę. W tabeli poniżej przedstawiono różnice pomiędzy Bitcoinem oraz Ethereum:
Kryterium Bitcoin Ethereum
Wartość W grudniu 2023 roku za jednego Bitcoina płaci się ponad 40 tysięcy dolarów W grudniu 2023 roku jeden token Ethereum kosztuje około 2100 dolarów
Zasada działania sieci Oparty o dowód pracy (Proof of Work) - rozwiązywanie zadań matematycznych Przeszedł z Proof of Work na Proof of Stake - więcej mocy obliczeniowej dla posiadaczy większej ilości tokenów
Bezpieczeństwo Trudniejsze do przejęcia kontroli ze względu na rozproszoną strukturę Możliwość przejęcia kontroli nad ponad 50% mocy obliczeniowej
Nagrody dla społeczności Nagrody za rozwiązane zadania matematyczne Prowizje z opłat transakcyjnych dla walidatorów
Bitcoin i Ethereum prezentują również różne sposoby zarządzania własnością i rozwojem sieci. Bitcoin jest bardziej konserwatywny i oporny na zmiany, co ma na celu zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa. Ethereum jest bardziej otwarte na innowacje, co ma na celu zapewnienie funkcjonalności i elastyczności. Bitcoinem kieruje społeczność i nie ma formalnej struktury zarządzania, co może prowadzić do konfliktów i podziałów. Ethereum jest kierowane natomiast przez fundację o tej samej nazwie i ma jasną wizję i plan rozwoju, co może prowadzić do centralizacji i utraty niezależności.

Bitcoin vs Ethereum – fundamentalnie dwa różne pomysły

Bitcoin i Ethereum to dwie największe i najbardziej wpływowe kryptowaluty na rynku. Obie mają swoje zalety i wady, a także różne cele i funkcje. Bitcoin jest magazynem wartości, który ma na celu zastąpić tradycyjne pieniądze i być alternatywą dla systemu finansowego. Ethereum jest zdecentralizowaną platformą obliczeniową, która ma umożliwiać tworzenie i uruchamianie dowolnych aplikacji opartych na blockchainie i smart kontraktach. Obie kryptowaluty mają duży potencjał i możliwości rozwoju, a także stoją przed wieloma wyzwaniami i ryzykami. Która z nich jest lepszym wyborem dla inwestorów? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy ona od wielu czynników, takich jak preferencje, cele, strategie, horyzont czasowy, tolerancja na ryzyko i dywersyfikacja portfela. Niektórzy inwestorzy mogą preferować bitcoina ze względu na uznany status, wysoką wartość, niską inflację i stabilność. Inni inwestorzy mogą stawiać na ether ze względu na jego bogatą funkcjonalność, wysoką skalowalność, niskie opłaty i innowacyjność. Sporo osób decyduje się też na posiadanie obu kryptowalut, aby skorzystać z ich wzajemnej korelacji i zdywersyfikować swoje ryzyko. Takie rozwiązanie popiera między innymi Mike Satoshi:
Dobrą praktyką natomiast jest inwestycja w obydwa te projekty, a nie tylko w jeden - daje to najlepszy współczynnik risk/reward
Ostatecznie, decyzja należy do każdego indywidualnego inwestora, który powinien dokładnie zbadać i zrozumieć oba projekty, zanim zdecyduje się na zainwestowanie w nie. Szczególnie, że stopa zwrotu z inwestycji w BTC i ETH na przestrzeni ostatnich sześciu lat jest bardzo atrakcyjna. Co prawda bitcoin wychodzi na prowadzenie pozwalając zarobić w tym czasie niemal dziewięciokrotność początkowej inwestycji, jednak ether również radzi sobie nieźle, rosnąc sześciokrotnie od grudnia 2017 roku.

Jak kształtuje się stopa zwrotu z inwestycji w bitcoina oraz etheru na przestrzeni ostatnich sześciu lat? Źródło: Tradingview.com

Przewodnik inwestycyjny: Bitcoin czy Ethereum - która kryptowaluta ma większy potencjał?

Bitcoin i Ethereum to dwie kryptowaluty, które mają największy wpływ na rynek i społeczeństwo. Obie, zdaniem ekspertów, z którymi rozmawialiśmy, mają duży potencjał i możliwości rozwoju. Która z nich wypada na tym tle jednak lepiej? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy ona od wielu czynników, takich jak perspektywa, horyzont czasowy, cel i strategia inwestycyjna.  W zależności od tych czynników, inwestorzy mogą mieć różne opinie i preferencje dotyczące Bitcoina i Ethereum.  Na przykład Mike Satoshi i Mikołaj Tomczak są zgodni, że Ethereum ma większy potencjał wzrostu niż Bitcoin, choć zaznaczają, że obie kryptowaluty są wartościowymi projektami. Z kolei dwóch kolejnych ekspertów z polskiego rynku kryptowalutowego, Kamil Predecki (Encyklopedia Kryptowalut) i Michał Stryjeński uważają, że bitcoin jest lepszą i bezpieczniejszą inwestycją niż ether, ze względu na większą decentralizację i mechanizm Proof-of-Work.
Wybór między Bitcoinem a Ethereum zależy od Twoich celów inwestycyjnych. Bitcoin powinien być według mnie podstawą każdego portfolio kryptowalutowego. Szczególnie jeżeli ma się mało czasu na codzienne śledzenie rynku, który dynamicznie się zmienia
– komentuje Predecki. Jak jednak dodaje, nie wykluczałby Ethereum całkowicie z inwestycji. Aby lepiej ocenić potencjał Bitcoina i Ethereum, można przyjrzeć się kilku wskaźnikom, które mogą pomóc w analizie i porównaniu obu projektów:
  • Kapitalizacja rynkowa: jest to całkowita wartość rynkowa wszystkich monet w obiegu. Sprawdza się jako miara popytu i zaufania do kryptowaluty. Według danych z CoinMarketCap na dzień 18 grudnia 2023 roku, Bitcoin posiadał kapitalizację rynkową ponad 800 miliardów dolarów, a Ethereum około 200 miliardów dolarów. Bitcoin jest więc czterokrotnie większy i cenniejszy niż Ethereum, co świadczy o jego dominacji i przewadze na rynku.
  • Wolumen handlu: jest to całkowita wartość transakcji dokonywanych z użyciem kryptowaluty w określonym czasie. Jest to miara aktywności, płynności i zainteresowania kryptowalutą. CoinMarketCap pokazuje, że Bitcoin posiada wolumen tradingowy na poziomie 23 miliardów dolarów, a Ethereum 10 miliardów dolarów. Tutaj ponownie wygrywa BTC.
  • Cena: Jeden rzut oka na wykresy wystarczy, aby stwierdzić, że Bitcoin jest zdecydowanie droższy od Ethereum. Za BTC płaci się ponad 40 tysięcy dolarów, natomiast za ETH dwadzieścia razy mniej, a mianowicie 2100 dolarów.
  • Zmienność: jest to miara zmiany ceny kryptowaluty w określonym czasie, ryzyka, niepewności i emocji związanych z kryptowalutą. Posiłkując się danymi z platformy Kaiko możemy zauważyć, że historycznie Ethereum jest zazwyczaj bardziej zmienny od Bitcoina. W ostatnim czasie poziomy zmienności jednak mocno się wyrównały:
//twitter.com/KaikoData/status/1691775931071742193
  • Przepływy: miara ilości monet, które są aktywnie używane lub przemieszczają się w ramach sieci. Przepływy pozwalają na mierzenie użyteczności, funkcjonalności i zastosowania kryptowaluty. Według danych Glassnode, przepływy Bitcoina wynoszą około 3 milionów monet, a przepływy Ethereum około 15 milionów. Ethereum jest więc znacznie bardziej aktywne i używane niż Bitcoin, co świadczy o jego bogatym i zróżnicowanym ekosystemie.

Porównanie Bitcoina oraz Ethereum na platformie CoinMarketCap. Dostęp 18 grudnia 2023 roku.

Strategie inwestycyjne w kryptowaluty: Bitcoin czy Ethereum, co stanowi lepszy wybór?

Aby lepiej zaplanować i zrealizować swoje strategie inwestycyjne, inwestorzy powinni wziąć pod uwagę kilka kroków i zasad, które mogą pomóc w podejmowaniu świadomych i racjonalnych decyzji:
  • Określenie celu i horyzontu inwestycyjnego: inwestorzy powinni wiedzieć, po co i na jak długo inwestują w kryptowaluty, oraz jakie są ich oczekiwania i potrzeby. Powinni również określić, ile są w stanie zainwestować i stracić, oraz jak często chcą monitorować i aktualizować swoje pozycje.
  • Zbadanie i zrozumienie rynku i projektów: traderzy powinni dokładnie zbadać i zrozumieć rynek kryptowalut i jego główne czynniki, a także Bitcoina i Ethereum, ich zalety oraz wady. Warto także śledzić aktualności, wydarzenia i regulacje, które mogą mieć wpływ na wartość i cenę kryptowalut.
  • Wybór i ocena platform: kolejny ważny krok to dobranie odpowiedniej platformy oraz zestawu narzędzi, które będą używane do inwestowania w kryptowaluty. Mowa tutaj o giełdach oraz portfelach.
  • Wykonanie i monitorowanie inwestycji: ostatni krok to bieżące monitorowanie realizowanych inwestycji, zgodnie z założonymi celami. Inwestorzy powinni również być gotowi na zmiany i dostosowywać swoje pozycje do warunków i trendów rynkowych. 
Kamil Predecki przyznaje, że posiada Ethereum w swoim portfelu, osobiście uważa jednak jego słabą skalowalność za rosnący problem:
Osobiście również posiadam token ETH i jest on jednym z najważniejszych składowych mojego portfolio. Jedyny, duży problem, z jakim boryka się Ethereum to jego słaba skalowalność, która powoduje, że w momencie zwiększonej ilości transakcji w sieci, opłaty za transakcję stają się bardzo wysokie, a to może odrzucać wielu nowych inwestorów od inwestycji w tej projekt.
Wtóruje mu Stryjewski, który określa bitcoina mianem „lepszej kryptowaluty”. Jako główne powody podaje „skoncentrowanie na decentralizacji oraz oparcie o Proof-of-Work. Ten mechanizm nie tylko wymaga realnej pracy do wydobywania nowych jednostek, ale także sprawia, że nagroda w postaci BTC jest efektem trudu i zaangażowania.

Ethereum vs Bitcoin: szczegółowa analiza dla zdecydowanych inwestorów

W artykule tym przybliżyliśmy wiele wskaźników, które pokazują raz przewagę bitcoina, raz przewagę etheru. Opinie naszych ekspertów na temat tego, która z kryptowalut jest lepsza również pozostają podzielone. Moglibyśmy więc rozmawiać z kolejnymi osobami i dokonywać porównań kolejnych czynników, werdykt cały czas będzie jednak podobny.  Jedno jest jednak pewne. Bitcoin to obecnie sieć dominująca pod względem łącznej wartości, jednak to Ethereum jest obecnie o wiele aktywniejsze, zapewniając użytkownikom cały czas rosnąca liczbę innowacyjnych rozwiązań. Porównanie obu kryptowalut jest jednak trudne, gdyż każda z nich posiada całkowicie inne cele, o czym z resztą wspominaliśmy wielokrotnie. W tej części przyjrzymy się jednak prognozom długoterminowym pokazującym, która z kryptowalut ma szansę na generowanie wyższych stóp zwrotu w przeciągu następnych lat. W 2023 prowadzi Bitcoin pozwalając inwestorom zarobić 150%. W tym samym czasie Ethereum rośnie o 80%. Dla porównania jednak w 2021 roku ETH zyskiwał 400%, a BTC „tylko” 60%. Zdaniem panelu ekspertów ankietowanych przez Finder.com, Bitcoin w 2025 roku ma kosztować niespełna 90 tysięcy dolarów, natomiast do 2030 roku osiągnąć poziom 220 tysięcy dolarów. Z obecnych poziomów oznaczałoby to skok wartości o ponad 500%. Z kolei prognoza dla Ethereum zakłada wzrost do niemal 6 tysięcy dolarów do 2025 roku oraz do 14,5 tysiąca dolarów do 2030 roku. W tej perspektywie wygrywa więc Ethereum, dając inwestorom potencjalną szansę na stopę zwrotu w wysokości 700% na przestrzeni kolejnych sześciu lat. 

Długoterminowa prognoza cen dla Ethereum. Źródło: Finder.com

Większość panelistów Finder.com uważa również, że obecnie mamy doskonały czas na zakup zarówno bitcoina oraz etheru, z delikatnym przechyleniem na korzyść BTC.  Na koniec zostawiamy Was ze słowami Mike’a Satoshiego, które powinny ostatecznie odpowiedzieć na pytanie, którą kryptowalutę wybrać:
Inwestycje zarówno w Bitcoina, jak i Ethereum są uważane w świecie kryptowalut za konserwatywne i bezpieczne. Dają najlepszy współczynnik zysku do ryzyka
Długoterminowe prognozy, jak i nastroje zakupowe potwierdzają tezę, że nie warto wybierać pomiędzy BTC lub ETH, tylko zainwestować w oba projekty.

Komentarze

Ranking giełd