Uwaga na ZL Coin (ZłCoin) – oszustwo inwestycyjne na polską cyfrową walutę

ZłCoin lub ZL Coin to oszustwo inwestycyjne, które podaje się za cyfrową walutę Narodowego Banku Polskiego. Platforma służy do wyłudzania pieniędzy. Oficjalne ostrzeżenie w jej sprawie wydał CSIRT KNF - Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego.
Oszustwo działa poprzez wiele różnych domen (w tym carillonni[.]pl oraz heroinplan[.]pl) i jest promowane w płatnych postach w mediach społecznościowych. Oszuści mogą wykorzystywać w nich wizerunek sławnych osób. Jak widzimy na poniższym zrzucie ekranu jedną z nich jest Elon Musk.

Kryptowaluta polskiego rządu?

ZL Coin podaje się za "nową walutę państwową" wydaną przez polski rząd. W rzeczywistości to zwykła nieuczciwa platforma służąca do wyłudzania pieniędzy. Po utworzeniu konta i przelaniu środków trafiają one od razu do oszustów. Obecnie nie istnieje żadna oficjalna cyfrowa waluta emitowana przez Polskę i nie zmieni się to w najbliższej przyszłości (więcej o państwowych cyfrowych walutach dowiesz się w tym miejscu). W sieci pojawiały się już podobne oszustwa związane z cyfrowymi walutami innych krajów, m.in. oszustwo na chińskiego cyfrowego juana. Tego rodzaju scamy (internetowe przekręty) mają ten sam mechanizm i odróżnia je jedynie okładka.

Jak rozpoznać oszustwo?

Na co zwrócić uwagę, żeby nie paść ofiarą oszustwa w sieci:
  • reklama w mediach społecznościowych - 99% tego rodzaju płatnych ogłoszeń to oszustwa, legalnie działające firmy nie mogą zachęcać w ten sposób do podejmowania inwestycji.
  • obietnica zarobków - giełda, kryptowaluty lub inne produkty inwestycyjne to gra o sumie zerowej - nikt nie może zapewnić tutaj gwarancji zysków, traci większość uczestników rynku i składanie tego rodzaju obietnic jest zabronione,
  • telefon od konsultanta - wiele nieuczciwych platform kontaktuje się ze swoimi ofiarami. Fałszywi konsultanci, doradcy klienta lub agencji mają za zadanie uśpić czujność i wyłudzić jak najwięcej środków. Żadna legalnie działająca firma nie może instruować klientów w zakresie dokonywania inwestycji (chyba, że jej pracownicy posiadają odpowiednie licencje doradców inwestycyjny - do sprawdzenia tutaj - ale oszuści mogą podszywać się pod prawdziwe osoby).
To tylko kilka cech wspólnych pozwalających na rozpoznanie oszustwa. Po dodatkowe informacje na ten temat odsyłamy do tekstu: Lewandowski i kryptowaluty - jak rozpoznać oszustów. Po porady dla poszkodowanych zapraszamy do artykułu: Zostałeś oszukany – co robić? Jeżeli wydaje Ci się, że skontaktowali się z tobą oszuści poinformuj o tym csirt.gov.pl, skontaktuj się z policją, lub prześlij nam zgłoszenie, żebyśmy mogli ostrzec innych.

Komentarze

  1. Tajemniczy

    kto sie na to nabral chyba kompletny glupek tylko?

    • Albert Czajkowski

      Osoby, które nie siedzą w branży kryptowalut lub inwestycji (a takich jest naprawdę dużo), szczególnie osoby nieco starsze. Wbrew pozorom naprawdę sporo ludzi nabiera się na takie “super oferty inwestycyjne”.

Ranking giełd