Libański Bank Centralny do 2021 roku planuje wprowadzić cyfrową walutę banku centralnego. CBDC miałaby przywrócić zaufanie do sektora bankowego i stworzyć bezgotówkową gospodarkę.
Gubernator libańskiego banku centralnego Raid Salameh, w
publicznym oświadczeniu zachęcał banki do planowania restrukturyzacji swoich systemów.
CBDC na pobudzenie sektora finansowego
Salameh ogłosił plany stworzenia cyfrowej waluty już na początku tego roku. Podczas wystąpienia na żywo omówił różne nowe inicjatywy i rozwiązania cyfrowe, które pomogą pobudzić libański sektor finansowy. Wyjaśnił, że pierwszą strategią było uruchomienie platformy Oxygen. Miała ona stworzyć rynek niezbędnych dla sektora produkcyjnego i rolniczego funduszy inwestycyjnych.
Libański bank centralny przeznaczył na tę platformę 100 milionów dolarów. Teraz pracuje nad zebraniem kolejnych 650 milionów dolarów, które zostaną wykorzystane na zakup surowców dla sektorów rolnictwa i produkcji.
Bank centralny pracuje nad stworzeniem rynku, na którym libańskie i zagraniczne firmy mogą pozyskiwać fundusze poprzez emisję swoich obligacji lub akcji.
Salameh dodał, że Liban nie posiada żadnych zasobów naturalnych, a złoto jest aktywem, który można upłynnić na rynkach zagranicznych. Aby uniknąć krachu finansowego, ważne jest, aby kraj ten spojrzał na inne rozwiązania, z poza tradycyjnego systemu finansowego.
CBDC na świecie
Banki centralne na całym świecie prowadzą intensywne prace nad CBDC. W październiku swoje własne krajowe cyfrowe waluty wprowadziły
Bahamy i
Kambodża. Waluty banku centralnego zostały nazwane odpowiednio "Sand Dollar" i "Bakong".
Nie dalej jak w ubiegłym tygodniu Unia Europejska
rozpoczęła konsultacje społeczne dot. cyfrowego euro jako alternatywy dla gotówki.
Wygląda na to, że tradycyjne instytucje finansowe są gotowe, aby dostosować się do "rosnącego zagrożenia", które od czasu pojawienia się Bitcoina dziesięć lat temu zrewolucjonizowało sektor finansowy.
Komentarze