KNF ostrzega, że kryptowaluty mogą służyć do obchodzenia sankcji

Zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) istnieje wysokie ryzyko, że kryptowaluty mogą być stosowane do obchodzenia sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś. Z tego powodu zaleca nadzorowanym przez siebie podmiotom zachować szczególną ostrożność podczas współpracy z dostawcami wirtualnych aktywów.
W komunikacie z 10 czerwca KNF zwraca uwagę, że sankcje nałożone na Rosję i Białoruś utrudniają funkcjonowanie systemów finansowych tych państw i w związku z tym mogą one szukać alternatyw. Zdaniem regulatora jedną z nich "z dużym prawdopodobieństwem" mogą być kryptowaluty.
Ze względu na swoje atrybuty związane przede wszystkim z technologią, która umożliwia zachowanie anonimowości lub przynajmniej istotne utrudnienie identyfikacji stron transakcji i ostatecznych beneficjentów rzeczywistych, instrumenty te z dużym prawdopodobieństwem odgrywać mogą istotną rolę w procesie unikania sankcji nałożonych na Federację Rosyjską, Republikę Białorusi i ich obywateli - czytamy w komunikacie KNF.
W związku z tym regulator oczekuje od nadzorowanych podmiotów, że zachowają najwyższą staranność oraz ostrożność współpracując ze spółkami związanymi z rynkiem kryptowalut, m.in. dostawcami wirtualnych aktywów, czyli giełdami i kantorami. Instrukcja może dodatkowo utrudnić życie polskim firmom z branży. Już do tej pory nie były one dla banków ulubionym rodzajem klienta i często odmawiano im świadczenia usług, o czym można przeczytać w naszym wywiadzie z Michałem Stryjewskim, prezesem nieistniejącej już giełdy Coinquista.

Czy kryptowaluty mogą pomóc Rosji obchodzić sankcje?

Po pierwszym pakiecie sankcji nałożonych w tym roku na Rosję i Białoruś, obawy co do możliwości wykorzystania przez nie kryptowalut wyrażali urzędnicy z wielu państw. Z drugiej strony pojawiło się także wiele głosów wskazujących na to, że w istocie ryzyko jest niewielkie. Międzynarodowa agencja ratingowa Moody's przeprowadziła badania, z których wynika, że kryptowaluty nie będą dla Rosji użytecznym narzędziem do obchodzenia sankcji.
Biorąc pod uwagę ograniczenia, z jakimi boryka się rubel na rynkach podczas konwersji go na kryptowaluty i niską płynność, uważamy, że waluty cyfrowe prawdopodobnie nie staną się obecnie skutecznym i wykonalnym narzędziem do obchodzenia sankcji dla osób fizycznych - pisało Moody's.
"Wykorzystanie kryptowalut do omijania sankcji, zwłaszcza w przypadku dużych płatności, jest niemożliwe" - te słowa wypowiedziała z kolei Ksenia Judajewa - wiceprezes Banku Rosji. Jak wskazywała na przeszkodzie w ich wykorzystaniu stoi wzmożony nadzór nad branżą oraz znacznie mniejsza liczba obsługiwanych transakcji niż w tradycyjnych systemach finansowych.

Komentarze

Ranking giełd