Bank Centralny Iranu (CBI) ogłosił, że banki oraz licencjonowane kantory, mogą korzystać z kryptowalut do płatności w międzynarodowym handlu. Kraj przygotowuje także kompleksowe ramy regulacyjne dla rynku krypto. Ich propozycję poznamy w przyszłym tygodniu.
Zgodnie z prawem, które obowiązuje w Iranie, licencjonowane kopalnie kryptowalut muszą sprzedawać wydobyte środki bezpośrednio do banku centralnego kraju. Po zmianie przepisów w październiku zeszłego roku, CBI zaczął wykorzystywać je do finansowania importu. Główną korzyścią płynącą z rozliczeń w kryptowalutach, jest dla Iranu możliwość ominięcia sankcji gospodarczych, nałożonych na kraj. Wiadomo o tym, że bitcoiny są używane m.in w handlu z
Wenezuelą.
Od kilku dni podobną szanse mają także mniejsze instytucje finansowe oraz kantory. W praktyce
oznacza to szerszy dostęp do wykorzystania kryptowalut w międzynarodowym handlu dla całej irańskiej gospodarki.
Ramy prawne dla kryptowalut w Iranie
Na przestrzeni ostatnich lat można obserwować stopniową zmianę stanowiska Iranu w odniesieniu do kryptowalut. Od wrogiej postawy jego podejście wyewoluowało w pragmatyczną adopcję cyfrowych aktywów, które stały się jednym z instrumentów finansowych w rękach państwa. Poza uregulowaniem wydobycia kryptowalut, Iran wciąż nie ma jednak jasnych przepisów dotyczących reszty branży. Wkrótce może się to zmienić.
Specjalna komisja gospodarcza od dłuższego czasu zajmuje się kompleksową analizą irańskiego rynku kryptowalut.
Zgodnie z zapowiedzią jej szefa, Mohammadreza Pourebrahimi'ego, wyniki prac zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu.
Wraz z nimi pojawi się projekt ustawy, która określi regulacje dla branży kryptowalut. Wciąż nie ma jednak żadnych przesłanek, które pomogłyby odpowiedzieć na pytanie, czy będą to zmiany na lepsze czy gorsze.
Według aktualnych przepisów wszyscy górnicy kryptowalut działający w Iranie muszą posiadać licencję. Wydobyte środki trafiają do państwa, które zwalcza nielegalne kopalnie. Na początku tego roku,
władze Iranu skonfiskowały 45 000 koparek. Do tego czasu
zamknęły 1620 nielegalnych farm wydobywczych.
Komentarze