Gary Gensler chwali się tym, ile pieniędzy SEC zabrała branży kryptowalut

Przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), który nie pała sympatią do wirtualnych walut, oznajmił, że organ przez niego prowadzony podjął aż 780 działań egzekucyjnych w samym 2023 roku wobec projektów skupionych na tego typu aktywach.
Gary Gensler pochwalił się na tym tle oszałamiającą kwotą 930 milionów dolarów, jakie udało się odzyskać i oddać poszkodowanym inwestorom.

Zaostrzająca się niechęć do kryptowalut

Podczas swojego przemówienia na Forum Egzekwowania Papierów Wartościowych przewodniczący SEC rzucił światło na tego typu działania, jakie podjęła agencja wobec wirtualnych walut. Tą drogą w 2023 r. organ ten pozyskał 5 miliardów dolarów od projektów kryptowalutowych w różnych wyrokach i nakazach. Z tej sumy właśnie wspomniane wcześniej 930 milionów dolarów trafiło do poszkodowanych użytkowników. Regulator ten złożył pozwy przeciwko 40 firmom za naruszenie różnych zasad i przepisów od grudnia 2021 r. To doprowadziło do nałożenia na nie kar w łącznej wysokości ponad 1,5 miliarda dolarów. Gary Gensler podczas swojego wystąpienia powtórzył, jakie stanowisko przyjmuje wobec kryptowalut. W jego opinii znaczna część z nich to niezarejestrowane papiery wartościowe. Uważa on bowiem iż większość aktywów kryptowalutowych przejdzie test kontraktu inwestycyjnego.

Wirtualne waluty powinny podlegać nadzorowi?

Amerykański polityk zestawił obecny ekosystem kryptowalut z krajobrazem finansowym z lat 20. XX wieku. Zaznaczył, że wówczas to nie obowiązywały przepisy dot. papierów wartościowych. W jego opinii branża wirtualnych walut wręcz cierpi z powodu tej samej sytuacji. Zdaniem Gary’ego Genslera to właśnie brak nadzoru nad cyfrowymi aktywami może prowadzić do szerszenia się różnego rodzaju oszustw. W jego opinii wymagają one więc bardzo rygorystycznych regulacji. Oczywiście wspomniane słowa krytyki wobec kryptowalut nie są niczym nowym u przewodniczącego SEC. Co więcej, wiele firm i osób z branży wirtualnych walut zarzuca mu brak jasności regulacyjnej. Warto również wspomnieć, że w obecnym roku regulator ten częściowo przegrał wieloletnią batalię sądową z Ripple Labs. Pod koniec 2020 r. oskarżył on to przedsiębiorstwo o sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych w postaci wirtualnej waluty XRP. Co więcej, niedawno SEC nie uzyskał zgody na złożenie apelacji od wyroku od sędzi Analisy Torres. Na domiar, organ ten wycofał swoje zarzuty wobec kierownictwa projektu Ripple. 

Komentarze

Ranking giełd