First Citizens kupuje pogrążony w kłopotach Silicon Valley Bank

Silicon Valley Bank znalazł nabywcę - First Citizens BancShares Inc. Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) zgodziła się na umowę kupna i przejęcia wszystkich depozytów i pożyczek SVB.
First Citizens to amerykański bank z Raleigh w Karolinie Północnej, wart 109 mld USD, który posiada 89,4 mld USD depozytów klientów. Zgodnie z umową instytucja przejęła około 72 mld USD aktywów SVB z dyskontem w wysokości 16,5 miliarda dolarów. 90 mld USD w papierach wartościowych i innych aktywach pozostanie w zarządzie komisarycznym FDIC.
Była to niezwykła transakcja we współpracy z FDIC, która powinna odbudować zaufanie do systemu bankowego - powiedział w oświadczeniu Frank Holding Jr., dyrektor generalny First Citizens.
Wiadomość o sprzedaży SVB nieco uspokoiła inwestorów, którzy obawiali się dalszych problemów w systemie bankowym. Eksperci radzą jednak, by się nie uspokajać. Oto co w tej sprawie ma do powiedzenia prezes Australia and New Zealand Banking Group, Shane Elliott:
Nie sądzę, że można odetchnąć z ulgą i powiedzieć, że wszystko jest w porządku, sytuacja Silicon Valley Bank i Credit Suisse została rozwiązana, życie wraca do normy. Takie rzeczy w gospodarce, z reguły, zostają na długi okres czasu.

Przesłuchania w sprawie SVB i Signature Bank

W przyszłym tygodniu w Kongresie USA odbędą się przesłuchania w sprawie Silicon Valley Bank i Signature Bank. Urzędnicy będą analizować powody, dla których te banki upadły. Tymczasem nowym bankiem z problemami może być Deutsche Bank - jego akcje spadły ostatnio o 15%. Jest to jeden z kluczowych banków w wielu krajach. Cały świat obserwuje więc sytuację wokół tej marki. Niektórzy eksperci uważają, że kryzys sektora bankowego spowoduje dalszy wzrost bitcoina. Traderzy będą wykorzystywać BTC do dywersyfikacji swoich portfeli, a inwestorzy jako bezpieczną przystań przed inflacją.

Komentarze

Ranking giełd