Coinbase wprowadza specjalną wersję Wrapped Bitcoina (wBTC) po pojawieniu się kontrowersji dot. tego tokena

Największa amerykańska giełda kryptowalut Coinbase wprowadza na rynek specjalną wersję Wrapped Bitcoina. 
  • Coinbase wprowadza na rynek Wrapped Bitcoina - wersję BTC, która działa w sieci Ethereum.
  • Projekty Wrapped Bitcoin wzbudzają pewne kontrowersje. Choć jednocześnie mogą pomóc w adopcji DeFi.

Coinbase z własnym Wrapped Bitcoinem

Coinbase Wrapped BTC (cbBTC) oznacza, że inwestorzy mogą używać swoich bitcoinów w oparciu o sieć Ethereum. Ma to swoje konsekwencje. Dzięki temu traderzy mogą używać BTC w aplikacjach zdecentralizowanych finansów (DeFi). To zaś oznacza, że poszczególne blockchainy niejako się ze sobą łączą (choć nie bezpośrednio), tworząc większy, spójny rynek.
Przenosząc aktywa przez więcej łańcuchów, opakowane [wrapped] aktywa, takie jak cbBTC, pomagają budować bardziej wydajny, połączony i rozległy ekosystem finansowy
- podało Coinbase w swoim komunikacie. Ma to znaczenie, bowiem DeFi to alternatywa dla systemu bankowego. Zdecentralizowane protokoły mogą w przyszłości zastąpić tego typu instytucje. Udzielanie pożyczek w tym świecie nie wymagałoby zbędnej biurokracji. Warto jednak też dodać, że "opakowany" bitcoin nie jest niczym nowym. Od lat istnieją takie rozwiązania. Tyle że ich adopcja nie stoi na wysokim poziomie. Wejście na tę przestrzeń Coinbase może zmienić ten stan rzeczy.
Coinbase po raz pierwszy łączy głęboką płynność bitcoina poza łańcuchem z tanimi, szybkimi torami finansowymi na Base i Ethereum
- poinformowała giełda. //twitter.com/BSCNews/status/1834197435536560396

Kontrowersje dot. Wrapped Bitcoina

Warto tu dodać, że ostatnio idea Wrapped Bitcoina wzbudziła kontrowersje. BitGo, depozytariusz WBTC — 15. największego waloru cyfrowego pod względem kapitalizacji rynkowej — ogłosił w zeszłym miesiącu, że współpracuje z BiT Global z siedzibą w Hongkongu w celu „dywersyfikacji operacji depozytowych i zimnego [tj. za pomocą cold walletów] przechowywania [kryptowalut] w wielu jurysdykcjach”. Ruch ten spotkał się z krytyką z powodu powiązań BiT Global z Justinem Sunem, kontrowersyjnym założycielem sieci Tron. MakerDAO, organizacja DeFi, która emituje stablecoina DAI, stwierdziła, że ​​zaangażowanie Suna w WBTC stanowiło „niedopuszczalny poziom ryzyka”. Dodała, że przejrzystość działania stablecoina TUSD pogorszyła się, odkąd piecze nad projektem sprawuje Sun.

Komentarze

Ranking giełd