- Giełda Coinbase odkryła ponad 20 przypadków, gdy FDIC zalecała amerykańskim bankom skrajne dystansowanie się wobec kryptowalut.
- Instytucja ta od kilku lat obwinia kryptowalutowe firmy o problemy pojawiające się w sektorze bankowym.
FDIC robi, co może, aby zniechęcić banki do kryptowalut
Chociaż oferowanie kryptowalutowych usług powierniczych przez instytucje z tradycyjnego sektora bankowego absolutnie kłóci się z pierwotnymi założeniami bitcoina, to jednak wpływa to pozytywnie na adopcję tej klasy aktywów oraz ich popularność. Problem związany z Federalną Korporacją Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) nie polega jednak na tym, że organizacja ta nie popiera wprowadzania tego typu rozwiązań przez dane banki, ale również odradza im obsługę klientów działających w branży kryptowalut. Przykładem może być chociażby sytuacja z marca 2023 roku, kiedy upadły Signature Bank został wystawiony na sprzedaż. Warunek postawiony potencjalnym nabywcom był tak naprawdę jeden - żadnych powiązań z kryptowalutami. FDIC po tym, jak doszło do zatrzęsienia w sektorze bankowym we wspomnianym czasie, regularnie siało FUD przeciwko kryptowalutowym firmom, twierdząc, że to one są główną przyczyną wszystkich problemów. Szkoda, że równie mocno nie nagłaśnia problemów związanych z mobbingiem i przemocą seksualną we własnych strukturach, o czym pisaliśmy w tym miejscu. Teraz sprawę tego, że FDIC celowo szkodzi branży kryptowalut ponownie nagłośnił radca prawny giełdy kryptowalut Coinbase - Paul Grewal - który przekazał, iż odkryto więcej niż 20 sytuacji, w których instytucja ta próbowała nastawić banki przeciwko kryptowalutom. Odkrycie to wynika z faktu, że Coinbase wysłało dwa wnioski o udostępnienie informacji na podstawie ustawy o wolności informacji (FOIA) przeciwko FDIC. Giełda prowadzi bowiem własne śledztwo skupiające się na kwestii represji stosowanych wobec kryptowalutowych podmiotów przez amerykańskie banki.Do tej pory odkryliśmy ponad 20 przypadków, w których FDIC nakazała bankom „wstrzymanie się” lub „powstrzymanie się od świadczenia” albo „niekontynuowanie” oferowania usług kryptobankowych- przekazał Paul Grewal, dyrektor prawny Coinbase. Grewal dodał, że społeczeństwo "zasługuje na przejrzystość, a nie na agencję działającą za biurokratyczną kurtyną".
Coinbase pozwała FDIC w sądzie zarzucając agencji rządowej działanie przeciwko rynkowi kryptowalut i celowe prowadzanie banków w błąd. W następstwie tego firmy działające w charakterze kryptowalutowych brokerów, jak właśnie giełdy, doświadczają niekiedy problemów z deponowaniem środków klientów oraz korporacyjnych oraz realizacji wpłat i wypłat.Slowly but surely, the picture is becoming clear. After we sued, @FDICgov finally started giving us information related to our FOIA request about the pause letters it sent to financial institutions as part of Operation Chokepoint 2.0. In short, the contents are a shameful example…
— paulgrewal.eth (@iampaulgrewal) November 1, 2024
Komentarze