Co zrobi Fed w 2024 roku? Analitycy prognozują, że ten scenariusz będzie zbawienny dla bitcoina

Inflacja w USA spada. Nie jest więc wykluczone, że w 2024 roku Fed zacznie obniżać stopy procentowe. Co to oznacza dla rynku kryptowalut?

Fed zacznie obniżać stopy proc.?

Inflacja w USA spadła w październiku do 3,2%. Oznacza to, że Fed ma coraz większe pole do manewru w kwestii obniżek stóp procentowych.

Zmienność poziomów inflacji w Stanach Zjednoczonych. Źródło: tradingeconomics.com

Dyrektor ds. rynków w YouHodler, Ruslan Lienkha, jest zdania, że obniżka stóp proc. w USA może spowodować gwałtowny wzrost ceny bitcoina.
W przypadku zwrotu [w polityce monetarnej USA] w celu uniknięcia recesji w USA rynek ryzykownych aktywów może uzyskać znaczny napływ kapitału w drugiej połowie 2024 r.
- przekazał mediom Lienkha. Jego zdaniem na pierwszą obniżkę stóp procentowych jednak jeszcze poczekamy, bowiem może ona mieć miejsce "nie wcześniej niż w połowie 2024 r., co oznacza, że przynajmniej do tego czasu aktywa ryzykowne będą pod presją”. Z kolei szef działu badań CoinShares, James Butterfill, wskazał na historyczne przypadki, gdy luźna polityka pieniężna prowadziła do wzrostu kursu bitcoina.
Okres rozluźnienia polityki pieniężnej w latach 2019–2021 zbiegł się ze wzrostem ceny bitcoina, natomiast późniejsze zaostrzenie polityki pieniężnej doprowadziło do jej spadku
– powiedział serwisowi The Block Butterfill. Według analityków giełdy Bitfinex zmiana polityki Rezerwy Federalnej "może potencjalnie mieć pozytywny wpływ na ryzykowne aktywa, w tym kryptowaluty". W rozmowie z The Block analityki wskazali, że obniżki stóp będą sygnalizować "spadek awersji do ryzyka wśród inwestorów".
Mogłoby to prowadzić do zwiększonego napływu kapitału do bardziej ryzykownych klas aktywów, takich jak kryptowaluty
– dodali.

Prowzrostowe czynniki

Co ciekawe, przez cały 2024 r. mogą zaistnieć co najmniej trzy czynniki, które potencjalnie mogą napędzić hossę na kryptowalutach. Na zmianę polityki Rezerwy Federalnej poczekamy zapewne do czerwca, ale w styczniu SEC może zatwierdzić ETF-y na BTC, a w kwietniu w sieci BTC zajdzie halving. Do tego za rogiem czai się ETF na ether. To jednak nie wszystko. Według analityków Bitfinex niektóre wskaźniki, na które warto zwrócić uwagę, to wskaźniki podaży, długoterminowa i krótkoterminowa podaż posiadaczy BTC oraz tzw. wskaźnik  wykorzystania przedziału wieku (spent output age bands; SOAB).
W szczególności wskaźnik SOAB pokazał niedawno, że śródtygodniowa deprecjacja ceny bitcoina do około 34 500 USD faktycznie zwiększyła koncentrację podaży w grupie posiadaczy bitcoinów, którzy kupili [coiny] 6–18 miesięcy temu, prawdopodobnie również w oczekiwaniu na halving
– dodali. Analitycy stwierdzili, że w przeciwieństwie do tego podaż w przypadku posiadaczy krótkoterminowych znacznie spadła.
Odzwierciedla to fakt, że doświadczeni inwestorzy, którzy dokładnie monitorują rynek, w rzeczywistości zwiększają swoje udziały, podczas gdy nowi uczestnicy rynku w panice sprzedają swoje udziały, gdy cena spadnie poniżej ich ceny zakupu lub w ogóle gwałtownie spadnie
- stwierdzili eksperci.

Komentarze

Ranking giełd