CEO JPMorgan: kryptowaluty to zdecentralizowane schematy Ponziego

Jamie Dimon, CEO JPMorgan twierdzi, że kryptowaluty to opowieść o dwóch miastach. Po jednej stronie miasto z "krypto tokenami, które nazywane są walutami", po drugiej stronie miasto z "prawdziwymi" innowacjami.
Jamie Dimon, Prezes JPMorgan jednego z największych amerykańskich banków detalicznych, zeznając przed ustawodawcami Stanów Zjednoczonych nazwał siebie głównym sceptykiem w kwestii tokenów kryptowalutowych. Podczas przesłuchania nadzorczego zorganizowanego 21 września przez Komisję Usług Finansowych stwierdził, że kryptowaluty to zdecentralizowane schematy Ponziego. Chociaż CEO JPMorgan uznał, że widzi wartość m.in. w blockchainie, zdecentralizowanych finansach (DeFi) czy "tokenach, które coś robią". To zaraz po tym przystąpił do lamentowania nad tokenami kryptowalutowymi identyfikującymi się jako waluty. W trakcie przesłuchania Jamie Dimon został również zapytany o swoje przemyślenia na temat projektu amerykańskiej ustawy o stablecoinach. Powiedział, że jego zdaniem nie ma nic złego w stablecoinach, które są odpowiednio regulowane i że regulacja powinna być podobna do tego, czemu podlegają fundusze rynku pieniężnego.

Bitcoin to oszustwo?

Dimon nazwał kiedyś Bitcoina (BTC) oszustwem. Zapewnił przy tym, że nie jest zainteresowany wspieraniem sektora na poziomie osobistym. Od czasu do czasu łagodził jednak swoje stanowisko dodając, że kryptowaluty mogą służyć ważnym przypadkom, np. do płatności transgranicznych. Pomimo poglądów wyrażonych przez Dimona dotyczących przestrzeni kryptowalutowej, wygląda na to, że JPMorgan zmierza w kierunku przestrzeni technologii blockchain. W październiku 2020 roku ten gigant finansowy uruchomił swój własny wewnętrzny stablecoin - JPM Coin, tj. pierwszą kryptowalutę wspieraną przez amerykański bank, której celem stało się zwiększenie wydajności rozliczeń. Tydzień po zwinięciu monety, bank uruchomił nowy dział biznesowy poświęcony technologii blockchain o nazwie Onyx. Od tego czasu platforma Onyx jest wykorzystywana przez dużych klientów instytucjonalnych do całodobowych płatności globalnych. JPMorgan stał się również pierwszym, dużym bankiem w świecie Metaverse. W lutym otworzył swój wirtualny salon w Decentraland.

JPMorgan zatrudnia pracowników z branży kryptowalut

Poza powyższym, JPMorgan zatrudnia nowych pracowników, aby wcisnąć się w przestrzeń blockchain i kryptowalut. 9 września firma ogłosiła, że zatrudniła Tahreema Kamptoma, tj. byłego kierownika Microsoftu na stanowisko starszego kierownika do spraw płatności. Prawdopodobnie Kamptom ma pomóc JPMorgan zbadać technologię blockchain. Jego bio na platformie Linkedin pokazuje, że pracował nad metodami płatności związanymi z kryptowalutami.

Komentarze

Ranking giełd