Bitfinex spłacił całą pożyczkę zaciągniętą od Tethera

Giełda kryptowalut Bitfinex poinformowała o spłacie całości pożyczki zaciągniętej w 2018 roku od bliźniaczej spółki emitującej stablecoina Tether (USDT). Giełda przekazała informację portalowi The Block. Tym razem platforma oddała 550 mln USD, a w dwóch poprzednich latach po 100 mln USD.

Historia pożyczki

Bitfinex zaciągnął pożyczkę w 2018 roku, ponieważ przez swojego operatora płatności firmę Crypto Capital stracił 850 mln USD.  Biuro nowojorskiego prokuratora generalnego (NYAG) prowadziło dochodzenie w sprawie tej właśnie pożyczki od 2018 roku. NYAG podejrzewało, że Bitfinex pożyczał pieniądze samemu sobie, aby ukryć stratę. Spółka Crypto Capital jest oskarżona o pranie brudnych pieniędzy. W kwietniu 2019 prokuratura twierdziła:
"Aby wypełnić lukę, kierownictwo Bitfinex i Tether zaangażowało się w serię sprzecznych transakcji korporacyjnych, w ramach których Bitfinex dał sobie dostęp do nawet 900 milionów dolarów rezerw gotówkowych Tether, o których Tether przez lata wielokrotnie mówił inwestorom, że są w pełni zabezpieczone wirtualną walutą Tether 1 do 1.
Główny prawnik Bitfinex Stuart Hoegner powiedział The Block, że giełda miała "krótkoterminowe zapotrzebowanie na gotówkę, a Tether był gotów udzielić pożyczki na komercyjnie uzasadnionych warunkach." Argumentem nowojorskiego prokuratora generalnego jest to, że wykorzystanie rezerw Tethera w ten sposób stanowiłoby oszustwo. Na wczesnym etapie dochodzenia Tether przyznał, że nie był całkowicie zabezpieczony przez prawdziwe dolary amerykańskie, ale także przez "ekwiwalenty pieniężne", a czasami "inne aktywa i należności". Spłata pożyczki nie oznacza końca kłopotów prawnych Tethera i Bitfinex.

Nie ma powodu, aby ufać

Profesor prawa z Willamette University College of Law, Rohan Grey odwołał się do starego kryptowalutowego powiedzonka "nie ufaj, weryfikuj". W rozmowie z portalem Decrypt stwierdził, że biorąc pod uwagę wcześniejsze kwestie nie ma powodu, by ufać, że Bitfinex spłacił pożyczkę. Przyznał jednak, że ze względów panującej hossy jest to prawdopodobne.
"Jednakże, nawet jeśli spłata miała miejsce zgodnie z zarzutami, byłoby poważnym błędem przyjęcie poglądu 'wszystko dobre, co się dobrze kończy'. Podstawowa obawa - że aktywa Tether nie są w pełni zabezpieczone - pozostaje, a jego nieprzejrzyste relacje z Bitfinex i Deltec pozostają etycznie i prawnie problematyczne".
"Deltec" to  Deltec Bank & Trust - międzynarodowy bank z siedzibą na Bahamach, który wśród swoich klientów posiada co najmniej jedną inną giełdę kryptowalut. Chociaż krążyły plotki, że Bitfinex posiada udziały własnościowe w Deltec - i że Deltec trzyma rezerwy BTC dla Bitfinex - zastępca dyrektora generalnego Gregory Pepin twierdzi, że są one nieprawdziwe.

Komentarze

Ranking giełd