Zbrojne skrzydło Hamasu przestaje przyjmować darowizny w bitcoinach

Zbrojne skrzydło organizacji terrorystycznej Hamas - Brygady Al-Qassam - podobno przestanie przyjmować darowizny w bitcoinach w trosce o bezpieczeństwo wpłacających.
Władze Izraela szacowały wcześniej, że jednostka finansowała niektóre ze swoich kampanii wojskowych za pomocą kryptowalut. Ministerstwo Obrony skonfiskowało ponad 100 portfeli cyfrowych związanych z grupą w ciągu ostatnich kilku lat.

Powrót do tradycyjnych metod

Lokalne media informują, że wojskowe skrzydło islamskiego ruchu oporu nie będzie już pozyskiwać datków za pośrednictwem bitcoina: metody, z której organizacja korzystała od lat. Głównym powodem tego posunięcia jest najwyraźniej lepsza ochrona darczyńców. Ekonomista z Gazy Mohammad Abu Jayyab uważa, że organizacja zaprzestała przyjmowania kryptowalut, obawiając się, że agencje Izraela mogłyby zidentyfikować osoby, które przekazały fundusze w ten sposób lub dotrzeć do ich portfeli. Zasugerował również, że celem Brygad Al-Qassam było przejście na tradycyjne metody finansowania lub zorientowanie się w bardziej zaawansowanych opcjach. Według wielu krajów, w tym Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, Hamas jest grupą terrorystyczną. Oznacza to, że nielegalne jest dostarczanie im funduszy, szkoleń czy jakiegokolwiek wsparcia militarnego. Władze USA wstrzymały próby Hamasu, Al-Kaidy i Państwa Islamskiego, aby zebrać fundusze za pośrednictwem aktywów cyfrowych i skonfiskowały kryptowaluty o wartości 2 milionów dolarów w 2020 roku. Według Reutersa, palestyńska organizacja otrzymała najwięcej datków bitcoinowych ze świata muzułmańskiego, z których większość wspiera jej walkę z Izraelem.

Izraelski kontratak

Wiele źródeł twierdziło przez lata, że Hamas wykorzystywał kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Ether, Dogecoin i Tether, w swoich akcjach terrorystycznych. Izraelskie Narodowe Biuro ds. Finansowania Terroru przeprowadziło udaną operację przeciwko grupie w 2021 roku, przejmując 84 portfele cyfrowe z nią powiązane. Londyński dostawca analiz blockchaina - Elliptic - ustalił, że na te adresy trafiły kryptowaluty o wartości ponad 7,7 mln dolarów. Firma zaznaczyła jednak, że nie wszystkie środki należy wiązać z terroryzmem:
Niektóre z adresów są częścią większych serwisów, a nie wszystkie z tych środków mogą być związane z terroryzmem. Obliczając tę liczbę, wykluczyliśmy fundusze wysłane na adresy, o których wiadomo, że są wykorzystywane przez usługi takie jak giełdy do przyjmowania depozytów od wielu użytkowników.
Ministerstwo Obrony Izraela nawiązało współpracę z policją i wojskiem, aby przeprowadzić kolejną operację przeciwko Hamasowi rok później. W ramach współpracy skonfiskowano 30 portfeli kryptowalutowych z 12 kont należących do al-Mutahadun: giełdy, która rzekomo finansowała palestyński podmiot.

Komentarze

Ranking giełd